Jedynie prawda jest ciekawa


Ten rząd podnosi podatki

14.02.2012

Krzysztof Rybiński, ekonomista komentuje słowa ministra finansów Jacka Rostowskiego, który twierdzi, że za osiem lat w Polsce największym problemem będzie znalezienie rąk do pracy.

Niepoważne jest mówienie o tym, że być może za osiem lat nie będzie bezrobocia. Kiedy właśnie w tym roku i w przyszłym Polskę czeka bardzo silny wzrost bezrobocia, który dotyka szczególnie młodych ludzi. Minister finansów i inni ministrowie tego rządu powinni się zająć takimi działaniami, żeby zmniejszyć problem bezrobocia w Polsce, a nie opowiadać historyjki o tym co będzie za osiem lat. My nie wiemy czy strefa euro przetrwa najbliższy rok, czy dwa, czy nie będzie wojny w Zatoce Perskiej, czy nie będzie innych niepokojących wydarzeń, więc tym bardziej nie wiemy co będzie z bezrobociem za osiem lat. Natomiast wiemy, że jest bardzo wysokie w tym roku, niepokojąco rośnie, szczególnie wśród młodych ludzi.

Najgorszą rzeczą jaką może zrobić rząd, w momencie gdy bezrobocie rośnie, to podnoszenie podatków, szczególnie dla tych, którzy mogą znaleźć dochód dla siebie poprzez tworzenie własnej firmy. Podniesienie składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą to jest wyrzucanie młodych ludzi, ale nie tylko poza prowadzenie działalności gospodarczej i przez to pogarszanie wzrostu gospodarczego. Rząd powinien zacząć oszczędzać jeśli chodzi o wydatki publiczne, których wiele marnuje, a nie podnosić w sposób bardzo bolesny dla wielu ludzi podatki.

Widać, że są problemy z ograniczaniem wydatków, w związku z tym rząd podnosi składki na ubezpieczenie zdrowotne, zabezpieczenie emerytalne, które de facto są podatkami. Oceniam, że za dwadzieścia, trzydzieści lat ZUS będzie w tak złym stanie, że większość środków z niego nie dostaniemy. Składki to są zwykle podatki, które finansują bieżącą działalność państwa. W związku z tym rosną podatki. Z automatu do góry pójdzie też podatek VAT. To jest rząd, który nie radzi sobie z ograniczaniem wydatków, więc podnosi ludziom podatki, to jest polityka, która doprowadzi do spowolnienia wzrostu gospodarczego i jeszcze większego bezrobocia.

not. miz
[fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook