Jedynie prawda jest ciekawa


"To jest non possumus XXI wieku"

08.10.2012

Największa demonstracja w wolnej Polsce - to jednoznaczny werdykt po marszu "Obudź się, Polsko", który 29 września przeszedł ulicami Warszawy. Ci ludzie wyszli także po to, by wyrazić wsparcie dla postulatu przyznania koncesji TV Trwam. Pańskim zdaniem - ilu ludzi musi wyjść, by w końcu Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ustąpiła?

Jan Dziedziczak, poseł PiS, członek Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu: To był pokaz wielkiej siły i determinacji polskiego społeczeństwa, dlatego że zostały przekroczone już wszelkie granice, również w sferze wartości. Odmawiając TV Trwam koncesji, otwarcie zaatakowano Kościół, katolików, chrześcijaństwo w Polsce. Ludziom starszym przypomniały się czasy komunizmu, czasy represji. Z kolei młodsze pokolenie ma świadomość, jak wielkie są dziś zagrożenia dla chrześcijaństwa, wie, co się dzieje na Zachodzie Europy. To ważne, że również młode pokolenie postanowiło powiedzieć "nie". Tak więc ta demonstracja, tak potężna, to swoiste "non possumus" XXI wieku.

Uderzające, że przyszli nie tylko ludzie starsi, ale młodzież.

Spotkałem na tym marszu bardzo wiele osób nawet w wieku licealnym, a także studenckim i "wczesno postudenckim", oraz rodziny z dziećmi. I to jest źródło wielkiej nadziei. Większość demonstracji ostatnich lat to były jednak osoby starsze, wykluczone, a w sobotę spotkaliśmy się wszyscy, wszystkie pokolenia. To jest coś bardzo budującego.

Obserwuje pan Jana Dworaka, szefa KRRiTV na komisjach sejmowych. Co on czuje? Ma poczucie problemu w związku ze sprawą koncesji, czy uważa, że te manifestacje nie mogą ani mu, ani jego obozowi zaszkodzić?

Moim zdaniem doskonale zdają sobie sprawę, że zrobili błąd, i to koszmarny błąd. W ostatnich latach nie było tak wielkiego ruchu protestu, nie było tylu milionów podpisów, nie było tylu setek tysięcy ludzi na ulicach. Kierując się politycznym zacietrzewieniem władza wykreowała ogromne problemy także dla siebie samej. To ma jeszcze inny skutek: teraz każdy zły pomysł władzy będzie dwa razy silniej oprotestowywany, bo ludzie zwyczajnie uczą się mówić "nie". To świadectwo tych setek tysięcy to także inwestycja na przyszłość. Chodzi przecież o pytanie, czy z katolikami w Polsce będą się liczyli, czy też nie. W tej chwili pokazujemy, że trzeba się liczyć.

Próbowano tę część społeczeństwa amputować z demokracji.

Ewidentnie jest realizowany scenariusz budowania Polski tak, jakby Pana Boga nie było, wykluczania osób, które myślą inaczej. Pokazaliśmy, że na to zgody nie ma.

Czy technicznie - po ostatnim rozdaniu koncesji na multipleksach - TV Trwam wciąż ma możliwość uzyskania tego rzadkiego dobra?

Oczywiście tak, będzie następne rozdanie za rok. Jest także możliwość sądowa cofnięcia tej złej decyzji. Przypomnę, że w Sądzie Administracyjnym decyzja zapadła większością 2:1. To znaczy, że jeden z sędziów przyznał rację redemptorystom. To jest źródło nadziei przed rozprawą w NSA, a później w Strasburgu. To są mocne argumenty, skoro przekonały jednego z sędziów.

Obok siebie na marszu szli politycy PiS i Solidarnej Polski. Ile ten podział będzie trwał? Aż do wyborów?

Sądzę, że tak, aż do rozstrzygnięcia wyborczego. Tam jest kilka bardzo ciekawych osób, które ja osobiście lubię i cenię. Ale uważam, że SP podzieli albo los PJN, albo Polska XXI. Albo pójdą z nami, albo wypadną na margines. Dziwię się Zbigniewowi Ziobrze, że wykonuje ruchy, które nas od siebie oddalają, choćby wejście do Rady Bezpieczeństwa Narodowego, zasiadanie tam z Januszem Palikotem.

Kaj

[Fot. Kaj]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook