Jedynie prawda jest ciekawa


"To jest gra o przyszłe polskie pokolenia"

07.11.2013

Rozmowa z posłem PiS, Janem Dziedziczakiem.

Stefczyk.info: W piątek głosowanie ws. referendum oświatowego. Wniosek o jego przeprowadzenie podpisało milion Polaków. Co sądzi pan o tej sprawie? Czy to ważna inicjatywa?

Jan Dziedziczak: To referendum jest bardzo potrzebne. To jest gra o przyszłe polskie pokolenia. To jest gra o to, w jaki sposób i w jakich warunkach kształcić się będą młodzi Polacy. Głosowanie będzie również dotyczyć tego, co państwo naszym rodakom w szkołach zaproponuje. Pytanie jaka ma być filozofia polskiej edukacji. Czy 6-latki czy 7-latki mają rozpoczynać naukę? Czy młody człowiek uzyska w szkole wyłącznie umiejętność wypełniania testów czy uzyska wiedzę, umiejętność samodzielnego myślenia, a także formację patriotyczną? Państwo polskie powinno być odpowiedzialne za to, by jego obywatele otrzymali odpowiedź na pytanie, co znaczy być Polakiem, jak nim być. Dlatego tak ważna jest wiedza historyczna, którą postulują inicjatorzy referendum, czy uzupełnienie listy lektur szkolnych o pozycje, które formują młode pokolenie i są elementem kodu kulturowego, łączącego wszystkich Polaków.

Dlaczego to referendum wywołuje taki opór rządzącej Platformy Obywatelskiej?

Platforma nie chce się wycofać ze swoich złych pomysłów, dlatego że w te pomysły wierzy, lub realizuje wytyczne kogoś z zewnątrz. Co więcej, PO wie, że porażka w tym referendum byłaby dotkliwym ciosem politycznym. Wszystko wskazuje na to, że Polacy poparliby idee inicjatorów tego głosowania. To są dwie przesłanki, skłaniające PO do sprzeciwu w tej sprawie.

Pojawiły się tarcia na linii PO-PSL dot. referendum. Na tyle są silne, że słyszymy nawet o możliwości rozpisania nowych wyborów, jeśli nie dojdzie do odrzucenia wniosku o referendum. To może doprowadzić do wcześniejszych wyborów?

Kolejnym wymiarem tego głosowania jest podejście do inicjatyw obywatelskich i instytucji referendum. Ono jest głosem obywateli. Pomysł PO, by odrzucić w pierwszym czytaniu inicjatywę referendum, jest, tłumacząc z języka politycznego na polski, powiedzeniem setkom tysięcy Polaków: nie interesuje nas, co macie do powiedzenia, nie interesuje nas wasz głos, nie chcemy o tym nawet rozmawiać. Podejście PO budzi duże opory. Jak widzimy również w PSL. Stąd te protesty. Gdy nałoży się na to fakt, że większość koalicyjna to jedynie jeden głos, mamy bardzo napiętą sytuację. PSL stoi zdaje się na rozdrożu, z pytaniem: czy stanąć po stronie obywateli, czy po stronie ministra edukacji.

Czego się pan spodziewa?

Myślę, że koalicjanci w tej sprawie niestety się dogadają, a PSL wybierze raczej stołki w wielu agencjach rządowych niż głos obywateli. I to jest bardzo smutne.

Rozmawiał Nal
[Fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook