Jedynie prawda jest ciekawa


"To była dla mnie najtrudniejsza chwila"

02.04.2013

Choć Franciszek od niedawna zasiada na tronie papieskim, to rzeczywiście w jego gestach, otwartości na ludzi, bezpośredniości, ofiarowaniu siebie innym, można zauważyć duże podobieństwo do Jana Pawła II – mówi portalowi Stefczyk.info ks. Bogdan Bartołd w 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Stefczyk.info: Dziś mija kolejna rocznica śmierci Jana Pawła II. Jak ksiądz wspomina ten dzień?

ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Apostoła w Warszawie: Byłem wtedy w Kościele św. Anny w Warszawie, którego byłem wówczas rektorem. Od kilku dni byliśmy świadomi, że stan zdrowia Jana Pawła II ulega pogorszeniu, dlatego w świątyni gromadziło się mnóstwo ludzi, szczególnie młodych osób, przyjezdnych, jak i mieszkańców Warszawy. Wybrali sobie ten kościół na przeżywanie tych trudnych dla nas chwil. Właśnie prowadziliśmy akademicki różaniec. Kościół był wypełniony po brzegi, a część wiernych gromadziła się również na zewnątrz. Nagle podszedł do mnie mój współpracownik, duszpasterz akademicki i powiedział: „Proszę księdza rektora! Jan Paweł II odszedł”.

Jak ksiądz zareagował?

Od razu zapytałem, czy jest to sprawdzona informacja, bo już kilkakrotnie słyszeliśmy, że Ojciec Święty odszedł. Mój współpracownik potwierdził jednak, że to pewna wiadomość, podana przez różne agencje informacyjne. Powiem panu szczerze, że była to dla mnie najtrudniejsza chwila, bo modliliśmy się o cud uzdrowienia dla Jana Pawła II. Gdy wierni skończyli odmawiać dziesiątkę Różańca św., podszedłem do mikrofonu i powiedziałem: „Moi drodzy, Jan Paweł II jest już w domu naszego Ojca. Odszedł”. Pamiętam doskonale pierwsze reakcje – był to płacz. Później jednak – pomimo łez – kontynuowaliśmy modlitwę za Jana Pawła II, tym razem już za jego duszę.

Z pewnością było to bardzo trudne. Można powiedzieć, że powołanie księdza dojrzewało właśnie za czasów pontyfikatu Jana Pawła II...

Tak, to prawda. Gdy Ojciec Święty przybył do Polski w 1979 r., byłem jeszcze przed maturą. To właśnie za pośrednictwem tej postaci w białej szacie, Bóg sprawił, że dziś jestem księdzem.

Co zmieniło się w Kościele od 2 kwietnia 2005 roku?

Niezwykłym śladem fenomenu Jana Pawła II jest przekaz ewangeliczny, jaki papież pozostawił nam w sposób jasny, prosty i konkretny. Ojciec Święty mówił nam o rzeczach trudnych prostym językiem, a jednocześnie był – co najważniejsze – świadkiem wiary w Chrystusa.

Według części obserwatorów uprzejme gesty Franciszka są pokłosiem postawy Papieża-Polaka. Jaki wpływ wywarł Jan Paweł II na pontyfikaty swoich następców?

Choć Franciszek od niedawna zasiada na tronie papieskim, to rzeczywiście - tak jak Pan wspomniał - w jego gestach, otwartości na ludzi, bezpośredniości, ofiarowaniu siebie innym, można zauważyć duże podobieństwo do Jana Pawła II. Proszę zwrócić uwagę, że również droga kapłańska kard. Jorge Bergoglio była podobna. Od początku wyróżniał się życzliwością i nieustannym pochylaniem się nad człowiekiem potrzebującym.

A jakie ślady posługi Jana Pawła II można zauważyć w pontyfikacie Benedykta XVI?

Benedykt XVI poszedł po linii nauczania Jana Pawła II. Nie miał charyzmy, jaka cechowała Papieża-Polaka. Natomiast w kwestii nauczania, zauważamy wyraźne odwołanie do Jana Pawła II, czego dowodem są encykliki papieskie, w których Benedykt szczególną uwagę poświęca zagadnieniu miłości. Należy pamiętać, że Jan Paweł II podkreślał wagę miłości Boga do człowieka i potrzebę otwarcia ludzi na ten dar. Mówiąc w skrócie: u Benedykta XVI widziałem kontynuację nauczania Jana Pawła II, a u Franciszka – kontynuację jego zachowania.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał AM

[fot. Wikimedia Commons/Thalion77]


Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook