Jedynie prawda jest ciekawa


"To była dla mnie najtrudniejsza chwila"

02.04.2013

Choć Franciszek od niedawna zasiada na tronie papieskim, to rzeczywiście w jego gestach, otwartości na ludzi, bezpośredniości, ofiarowaniu siebie innym, można zauważyć duże podobieństwo do Jana Pawła II – mówi portalowi Stefczyk.info ks. Bogdan Bartołd w 8. rocznicę śmierci Jana Pawła II.

Stefczyk.info: Dziś mija kolejna rocznica śmierci Jana Pawła II. Jak ksiądz wspomina ten dzień?

ks. Bogdan Bartołd, proboszcz Bazyliki Archikatedralnej pw. Męczeństwa Św. Jana Apostoła w Warszawie: Byłem wtedy w Kościele św. Anny w Warszawie, którego byłem wówczas rektorem. Od kilku dni byliśmy świadomi, że stan zdrowia Jana Pawła II ulega pogorszeniu, dlatego w świątyni gromadziło się mnóstwo ludzi, szczególnie młodych osób, przyjezdnych, jak i mieszkańców Warszawy. Wybrali sobie ten kościół na przeżywanie tych trudnych dla nas chwil. Właśnie prowadziliśmy akademicki różaniec. Kościół był wypełniony po brzegi, a część wiernych gromadziła się również na zewnątrz. Nagle podszedł do mnie mój współpracownik, duszpasterz akademicki i powiedział: „Proszę księdza rektora! Jan Paweł II odszedł”.

Jak ksiądz zareagował?

Od razu zapytałem, czy jest to sprawdzona informacja, bo już kilkakrotnie słyszeliśmy, że Ojciec Święty odszedł. Mój współpracownik potwierdził jednak, że to pewna wiadomość, podana przez różne agencje informacyjne. Powiem panu szczerze, że była to dla mnie najtrudniejsza chwila, bo modliliśmy się o cud uzdrowienia dla Jana Pawła II. Gdy wierni skończyli odmawiać dziesiątkę Różańca św., podszedłem do mikrofonu i powiedziałem: „Moi drodzy, Jan Paweł II jest już w domu naszego Ojca. Odszedł”. Pamiętam doskonale pierwsze reakcje – był to płacz. Później jednak – pomimo łez – kontynuowaliśmy modlitwę za Jana Pawła II, tym razem już za jego duszę.

Z pewnością było to bardzo trudne. Można powiedzieć, że powołanie księdza dojrzewało właśnie za czasów pontyfikatu Jana Pawła II...

Tak, to prawda. Gdy Ojciec Święty przybył do Polski w 1979 r., byłem jeszcze przed maturą. To właśnie za pośrednictwem tej postaci w białej szacie, Bóg sprawił, że dziś jestem księdzem.

Co zmieniło się w Kościele od 2 kwietnia 2005 roku?

Niezwykłym śladem fenomenu Jana Pawła II jest przekaz ewangeliczny, jaki papież pozostawił nam w sposób jasny, prosty i konkretny. Ojciec Święty mówił nam o rzeczach trudnych prostym językiem, a jednocześnie był – co najważniejsze – świadkiem wiary w Chrystusa.

Według części obserwatorów uprzejme gesty Franciszka są pokłosiem postawy Papieża-Polaka. Jaki wpływ wywarł Jan Paweł II na pontyfikaty swoich następców?

Choć Franciszek od niedawna zasiada na tronie papieskim, to rzeczywiście - tak jak Pan wspomniał - w jego gestach, otwartości na ludzi, bezpośredniości, ofiarowaniu siebie innym, można zauważyć duże podobieństwo do Jana Pawła II. Proszę zwrócić uwagę, że również droga kapłańska kard. Jorge Bergoglio była podobna. Od początku wyróżniał się życzliwością i nieustannym pochylaniem się nad człowiekiem potrzebującym.

A jakie ślady posługi Jana Pawła II można zauważyć w pontyfikacie Benedykta XVI?

Benedykt XVI poszedł po linii nauczania Jana Pawła II. Nie miał charyzmy, jaka cechowała Papieża-Polaka. Natomiast w kwestii nauczania, zauważamy wyraźne odwołanie do Jana Pawła II, czego dowodem są encykliki papieskie, w których Benedykt szczególną uwagę poświęca zagadnieniu miłości. Należy pamiętać, że Jan Paweł II podkreślał wagę miłości Boga do człowieka i potrzebę otwarcia ludzi na ten dar. Mówiąc w skrócie: u Benedykta XVI widziałem kontynuację nauczania Jana Pawła II, a u Franciszka – kontynuację jego zachowania.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał AM

[fot. Wikimedia Commons/Thalion77]


Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 3. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 4. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 5. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 6. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 7. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook