Jedynie prawda jest ciekawa


To będzie likwidacja TVP!

15.05.2013

"To jest tak naprawdę likwidacja telewizji publicznej" - tak o nowych zasadach zatrudnienia pracowników TVP - mówi rzecznik Związku Zawodowego Pracowników Twórczych Wizja Mariusz Jeliński.

Stefczyk info: Co pana zdaniem będą oznaczać zmiany, które zapowiedział zarząd TVP? 

Mariusz Jeliński, rzecznik Związku Zawodowego  Pracowników Twórczych "Wizja": To jest tak naprawdę likwidacja telewizji publicznej. Tego typu pomysły pojawiały się już za czasów prezesa Roberta Kwiatkowskiego, wtedy wyjęto dziennikarzy z redakcji i wsadzono ich do różnych dziwacznych agencji. Ale kombinacja z wyrzuceniem wszystkich na zewnątrz się nie udała. Teraz się zapewne uda.

Śp. prezes Ławniczak usiłował przywrócić ich do redakcji, bo przecież idiotyzmem jest, że dziennikarze są zatrudniani poza redakcją. 

Jak się wyrzuca dziennikarzy z telewizji, to może najpierw należałoby się zastanowić, czy nie wyrzucić na zewnątrz biura finansów. Może biuro zarządzania zasobami ludzkimi też mogłoby być na zewnątrz. Tu byłyby oszczędności.

Ale te działania jak sądzę mają inny cel. Jest przecież spora grupa ludzi, którym istnienie mediów publicznych przeszkadza.

Jakie przełożenie na kształt programów będzie miała proponowana zmiana?

Szczegółów nie znamy. Ale można to sobie wyobrazić. Będą dyrektorzy anten, którzy będą mieli kilku swoich ludzi i ci będą zamawiali pracę. Czy koniecznie wśród tych dziennikarzy – dawniej TVP, a następnie zatrudnionych w firmie zewnętrznej? Niekoniecznie. 

Ta decyzja spowoduje ograniczenie wolności słowa. TVP utraci kontrolę nad rządzącymi. Bo jeśli się będzie zlecało zadania dziennikarza z zewnętrznej firmy to łatwiej mu powiedzieć:masz zrobić tak i tak. A jak dziennikarz tego nie wykona, to się okaże, że był to ostatni jego materiał. 

Co się stanie dalej? Po tych 12 miesiącach przez które dziennikarze mają być zatrudnieni?

Ta firma, która wygra dostanie zapewne pieniądze od telewizji na zatrudnienie byłych pracowników. TVP zapewne da najniższe stawki. I ci ludzie będą na tych minimalnych stawkach funkcjonował. Po roku może okazać się, że spółka nie przynosi zysku. A wtedy właściciel może ogłosić upadłość. I na bruk pójdzie grupa doświadczonych dziennikarzy, montażystów – pracowników znających telewizje od podszewki, wielu z wybitnymi osiągnięciami.

Związek Wizja zapowiada strajk. To realny plan?

Główną trudność stanowi trudność w porozumieniu z innymi związkami zawodowymi. Nie wszyscy będą chcieli strajkować. Realizatorzy wizji, technicy – zostaną w firmie. Ale zrobimy co naszej mocy. Oczywiście trudno myśleć o działaniach takich jak blokowanie bramy. Na to mogą pozwolić sobie górnicy. Gdyby zrobili to dziennikarze mielibyśmy natychmiast antyterrorystów i służby porządkowe. I władza wie, że dziennikarz może najwyżej popyskować. Na razie zamierzamy wysłać listy do marszałków Sejmu, Senatu, ministra skarbu, KRRiT, chcemy zawiadomić międzynarodowe organizacje dziennikarzy. Ale sytuacja jest trudna.

not. ansa

[fot. Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook