Jedynie prawda jest ciekawa


To będzie likwidacja TVP!

15.05.2013

"To jest tak naprawdę likwidacja telewizji publicznej" - tak o nowych zasadach zatrudnienia pracowników TVP - mówi rzecznik Związku Zawodowego Pracowników Twórczych Wizja Mariusz Jeliński.

Stefczyk info: Co pana zdaniem będą oznaczać zmiany, które zapowiedział zarząd TVP? 

Mariusz Jeliński, rzecznik Związku Zawodowego  Pracowników Twórczych "Wizja": To jest tak naprawdę likwidacja telewizji publicznej. Tego typu pomysły pojawiały się już za czasów prezesa Roberta Kwiatkowskiego, wtedy wyjęto dziennikarzy z redakcji i wsadzono ich do różnych dziwacznych agencji. Ale kombinacja z wyrzuceniem wszystkich na zewnątrz się nie udała. Teraz się zapewne uda.

Śp. prezes Ławniczak usiłował przywrócić ich do redakcji, bo przecież idiotyzmem jest, że dziennikarze są zatrudniani poza redakcją. 

Jak się wyrzuca dziennikarzy z telewizji, to może najpierw należałoby się zastanowić, czy nie wyrzucić na zewnątrz biura finansów. Może biuro zarządzania zasobami ludzkimi też mogłoby być na zewnątrz. Tu byłyby oszczędności.

Ale te działania jak sądzę mają inny cel. Jest przecież spora grupa ludzi, którym istnienie mediów publicznych przeszkadza.

Jakie przełożenie na kształt programów będzie miała proponowana zmiana?

Szczegółów nie znamy. Ale można to sobie wyobrazić. Będą dyrektorzy anten, którzy będą mieli kilku swoich ludzi i ci będą zamawiali pracę. Czy koniecznie wśród tych dziennikarzy – dawniej TVP, a następnie zatrudnionych w firmie zewnętrznej? Niekoniecznie. 

Ta decyzja spowoduje ograniczenie wolności słowa. TVP utraci kontrolę nad rządzącymi. Bo jeśli się będzie zlecało zadania dziennikarza z zewnętrznej firmy to łatwiej mu powiedzieć:masz zrobić tak i tak. A jak dziennikarz tego nie wykona, to się okaże, że był to ostatni jego materiał. 

Co się stanie dalej? Po tych 12 miesiącach przez które dziennikarze mają być zatrudnieni?

Ta firma, która wygra dostanie zapewne pieniądze od telewizji na zatrudnienie byłych pracowników. TVP zapewne da najniższe stawki. I ci ludzie będą na tych minimalnych stawkach funkcjonował. Po roku może okazać się, że spółka nie przynosi zysku. A wtedy właściciel może ogłosić upadłość. I na bruk pójdzie grupa doświadczonych dziennikarzy, montażystów – pracowników znających telewizje od podszewki, wielu z wybitnymi osiągnięciami.

Związek Wizja zapowiada strajk. To realny plan?

Główną trudność stanowi trudność w porozumieniu z innymi związkami zawodowymi. Nie wszyscy będą chcieli strajkować. Realizatorzy wizji, technicy – zostaną w firmie. Ale zrobimy co naszej mocy. Oczywiście trudno myśleć o działaniach takich jak blokowanie bramy. Na to mogą pozwolić sobie górnicy. Gdyby zrobili to dziennikarze mielibyśmy natychmiast antyterrorystów i służby porządkowe. I władza wie, że dziennikarz może najwyżej popyskować. Na razie zamierzamy wysłać listy do marszałków Sejmu, Senatu, ministra skarbu, KRRiT, chcemy zawiadomić międzynarodowe organizacje dziennikarzy. Ale sytuacja jest trudna.

not. ansa

[fot. Jan Nowak]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook