Jedynie prawda jest ciekawa


TK w Polsce i Niemczech - problemy te same

11.05.2017

W Polsce występują te same problemy, przed którymi przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert ostrzega Federalny Trybunał Konstytucyjny - uważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

W autorskim materiale opublikowanym w czwartek na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Lammert radzi Federalnemu Trybunałowi Konstytucyjnemu, by zachował powściągliwość w orzekaniu i nie ograniczał pola manewru ustawodawcy. W przeciwnym razie parlament może się bronić przed ingerencją TK. Zdaniem Lammerta ograniczany w swoim działaniu Bundestag może w przyszłości próbować dokonać zmian w konstytucji, aby skutecznie zapobiec "niechcianym orzeczeniom" TK.

"Tekst dotyczy pewnych ważnych problemów w demokracji, mianowicie relacji między władzą sądowniczą a władzą ustawodawczą" - podkreślił Krasnodębski w komentarzu udzielonym PAP. "Z większością wniosków Lammerta można się zgodzić" - dodał.

Europoseł zauważył, że ostrzeganie Trybunału Konstytucyjnego przed nadmiernym rozszerzaniem swoich kompetencji jest raczej stałym wątkiem w niemieckiej polityce. Przypomniał, że w przeszłości występowały także napięcia między rządem a Trybunałem Konstytucyjnym.

"Generalnie uważa się, że Trybunały Konstytucyjne w demokracjach zachodnich nadmiernie rozszerzają swoją władzę. Lammert mówi, że dzieje się tak zwłaszcza, gdy Trybunału Konstytucyjnego używa się, by uprawiać politykę, tylko innymi środkami. To jest ciekawe w naszym kontekście" - dodał.

Krasnodębski przypomniał, że w Niemczech trwa dyskusja na temat składu Trybunału Konstytucyjnego m.in. z powodu przechodzenia na emeryturę niektórych sędziów. "Chodzi oczywiście o pewną równowagę, gdyż również partie opozycyjne - Zieloni i Lewica - chciałyby mieć +swoich sędziów+" - wyjaśnił.

"W Niemczech rozumie się rzecz podstawową np., że skład Trybunału Konstytucyjnego powinien być zróżnicowany, że sędziowie również mają swoje przekonania polityczne i czasami są bliżsi temu czy innemu ugrupowaniu i dlatego należy dbać o odpowiedni jego skład" - podkreślił.

Według europosła PiS tekst Lammerta, a także wypowiedzi np. niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego pokazują, że wszyscy wiedzą, iż "równowaga i podział władz w demokracji nie polega na tym, że jedna z władz nadmiernie rozszerza swoje kompetencje i że problemem w
dzisiejszych demokracjach nie są rozszerzane kompetencje parlamentu - bo raczej się uważa, że parlament jako instytucja jest w kryzysie - tylko sądu, czy to Sądu Najwyższego w USA czy Sądu Konstytucyjnego w Republice Federalnej".

"Te same problemy oczywiście występują w Polsce, np. niezrównoważony skład Trybunału Konstytucyjnego" - zaznaczył Krasnodębski. Jego zdaniem "dopiero zmiany wprowadzone przez PiS trochę tę równowagę przywróciły, dając opozycji ciągle jeszcze większość w tym Trybunale".

Według niego napięta sytuacja w Polsce mogła wynikać z działań polskiego Trybunału Konstytucyjnego, przed którymi w swym tekście ostrzega Lammert niemiecki Trybunał.

Krasnodębski uważa, że Trybunał Konstytucyjny "był miejscem uprawiania polityki innymi środkami, tak jak to sformułował pan Lammert w swoim tekście".

"Nie znajdujemy jakiegokolwiek zrozumienia czy przynajmniej rozważenia, że te same problemy, które występują gdziekolwiek, występują u nas. W tekście pojawia się odwołanie do Węgier i do Polski, ale jako przykład, że w powołaniu się na suwerenność narodu nadmiernie rozszerzane są kompetencje
parlamentu" - zauważył.

"Natomiast nigdzie w tych reakcjach nie odnosi się i nie stosuje się tych samych kryteriów do Polski, nie zwraca się uwagi, że to jest ten sam problem, który występuje w Niemczech i że być może to napięcie, które w Polsce jest - czy było, bo już się skończyło - tak mocne, wynikało z tych działań polskiego Trybunału Konstytucyjnego, przed którymi ostrzega Lammert niemiecki Trybunał Konstytucyjny i jego niezrównoważony skład" - podsumował Krasnodębski.

ansa/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook