Jedynie prawda jest ciekawa


TK w Polsce i Niemczech - problemy te same

11.05.2017

W Polsce występują te same problemy, przed którymi przewodniczący niemieckiego Bundestagu Norbert Lammert ostrzega Federalny Trybunał Konstytucyjny - uważa europoseł PiS Zdzisław Krasnodębski.

W autorskim materiale opublikowanym w czwartek na łamach dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung" Lammert radzi Federalnemu Trybunałowi Konstytucyjnemu, by zachował powściągliwość w orzekaniu i nie ograniczał pola manewru ustawodawcy. W przeciwnym razie parlament może się bronić przed ingerencją TK. Zdaniem Lammerta ograniczany w swoim działaniu Bundestag może w przyszłości próbować dokonać zmian w konstytucji, aby skutecznie zapobiec "niechcianym orzeczeniom" TK.

"Tekst dotyczy pewnych ważnych problemów w demokracji, mianowicie relacji między władzą sądowniczą a władzą ustawodawczą" - podkreślił Krasnodębski w komentarzu udzielonym PAP. "Z większością wniosków Lammerta można się zgodzić" - dodał.

Europoseł zauważył, że ostrzeganie Trybunału Konstytucyjnego przed nadmiernym rozszerzaniem swoich kompetencji jest raczej stałym wątkiem w niemieckiej polityce. Przypomniał, że w przeszłości występowały także napięcia między rządem a Trybunałem Konstytucyjnym.

"Generalnie uważa się, że Trybunały Konstytucyjne w demokracjach zachodnich nadmiernie rozszerzają swoją władzę. Lammert mówi, że dzieje się tak zwłaszcza, gdy Trybunału Konstytucyjnego używa się, by uprawiać politykę, tylko innymi środkami. To jest ciekawe w naszym kontekście" - dodał.

Krasnodębski przypomniał, że w Niemczech trwa dyskusja na temat składu Trybunału Konstytucyjnego m.in. z powodu przechodzenia na emeryturę niektórych sędziów. "Chodzi oczywiście o pewną równowagę, gdyż również partie opozycyjne - Zieloni i Lewica - chciałyby mieć +swoich sędziów+" - wyjaśnił.

"W Niemczech rozumie się rzecz podstawową np., że skład Trybunału Konstytucyjnego powinien być zróżnicowany, że sędziowie również mają swoje przekonania polityczne i czasami są bliżsi temu czy innemu ugrupowaniu i dlatego należy dbać o odpowiedni jego skład" - podkreślił.

Według europosła PiS tekst Lammerta, a także wypowiedzi np. niemieckiego ministra finansów Wolfganga Schaeublego pokazują, że wszyscy wiedzą, iż "równowaga i podział władz w demokracji nie polega na tym, że jedna z władz nadmiernie rozszerza swoje kompetencje i że problemem w
dzisiejszych demokracjach nie są rozszerzane kompetencje parlamentu - bo raczej się uważa, że parlament jako instytucja jest w kryzysie - tylko sądu, czy to Sądu Najwyższego w USA czy Sądu Konstytucyjnego w Republice Federalnej".

"Te same problemy oczywiście występują w Polsce, np. niezrównoważony skład Trybunału Konstytucyjnego" - zaznaczył Krasnodębski. Jego zdaniem "dopiero zmiany wprowadzone przez PiS trochę tę równowagę przywróciły, dając opozycji ciągle jeszcze większość w tym Trybunale".

Według niego napięta sytuacja w Polsce mogła wynikać z działań polskiego Trybunału Konstytucyjnego, przed którymi w swym tekście ostrzega Lammert niemiecki Trybunał.

Krasnodębski uważa, że Trybunał Konstytucyjny "był miejscem uprawiania polityki innymi środkami, tak jak to sformułował pan Lammert w swoim tekście".

"Nie znajdujemy jakiegokolwiek zrozumienia czy przynajmniej rozważenia, że te same problemy, które występują gdziekolwiek, występują u nas. W tekście pojawia się odwołanie do Węgier i do Polski, ale jako przykład, że w powołaniu się na suwerenność narodu nadmiernie rozszerzane są kompetencje
parlamentu" - zauważył.

"Natomiast nigdzie w tych reakcjach nie odnosi się i nie stosuje się tych samych kryteriów do Polski, nie zwraca się uwagi, że to jest ten sam problem, który występuje w Niemczech i że być może to napięcie, które w Polsce jest - czy było, bo już się skończyło - tak mocne, wynikało z tych działań polskiego Trybunału Konstytucyjnego, przed którymi ostrzega Lammert niemiecki Trybunał Konstytucyjny i jego niezrównoważony skład" - podsumował Krasnodębski.

ansa/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook