Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: Tusk idzie na wojnę z Kościołem

08.03.2012

Uderzanie w rodziców, którzy chcą, by ich dzieci chodziły na religię, jest otwartą wojną. Nie da się już udawać, że jest inaczej – mówi portalowi Stefczyk.info publicysta Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny Fronda.pl.

Stefczyk.info: „Nasz Dziennik” opisuje zmiany w programie nauczania, jakie wejdą w życie od września. Zgodnie z rozporządzeniem MEN o tym, czy w szkołach mają być prowadzone zajęcia z religii czy etyki będą de facto decydowały samorządy. Jak Pan to ocenia?

Tomasz Terlikowski: Dla mnie to dowód na to, że Donald Tusk zdecydował się pójść na wojnę z Kościołem oraz ludźmi wierzącymi. Czyni to w sposób bardzo paskudny. Zdejmuje z siebie odpowiedzialność i zrzuca ją na samorządy. Uderzanie w rodziców, którzy chcą, by ich dzieci chodziły na religię, jest otwartą wojną. Nie da się już udawać, że jest inaczej. Jeśli ktoś miał jeszcze jakieś wątpliwości, teraz mieć ich już nie może.

To nie pierwsza taka decyzja

Tak. Wcześniej była stopniowa redukcja ordynariatu polowego, zapowiedź likwidacji Funduszu Kościelnego, co będzie legalizacją zbrodni kradzieży reżimu PRLowskiego. W poprzedniej kadencji PO podjęła również decyzję, że małżeństwo nie musi być związkiem kobiety i mężczyzny. Wprowadzono dyscyplinę klubową w głosowaniach związanych z życiem, opowiadając się po stornie cywilizacji śmierci. To wszystko pokazuje, że Platforma zdecydowała się zająć miejsca antychrześcijańskie, antykatolickie i przeciwne ludziom wierzącym.

Jednak wielu członków PO wciąż odwołuje się do katolickiej tradycji

To właśnie interesuje mnie obecnie najbardziej. Jak zachowają się ci członkowie Platformy, którzy odwołują się do katolicyzmu. Nie da się dziś pogodzić wiary katolickiej z działaniami lidera tej partii i działaniami tego rządu.

Czy wojna z Kościołem, o której Pan mówi, będzie miała jakieś realne efekty, czy stoi za nią raczej chęć podsycania emocji?

W mojej ocenie za nią będą szły konkretne decyzje finansowe. Rząd będzie się starał zwalać winę na Kościół za problemy ekonomiczne. Tusk chce zrobić z Kościoła kozła ofiarnego. Władze nie radzą sobie z pieniędzmi, więc znajdą wygodnego winnego. To będzie Kościół. Warto zauważyć, że polski antyklerykalizm ma właśnie w dużej mierze podstawy finansowe, krok rządu wydaje się więc bardzo precyzyjnie przygotowaną akcją. Ona prowadzi do zrzucenia odpowiedzialności oraz doprowadzi do osłabienia autorytetu Kościoła. On jest dziś główną siłą opozycyjną, która może stać się przeciwwagą do coraz bardziej „totalniacko” nastawionego rządu.

Jaka powinna być odpowiedź Kościoła?

Kościół hierarchiczny ma pewien kłopot. On milczał lub protestował niezbyt głośno, gdy rząd Tuska podejmował decyzje sprzeczne z nauczaniem Kościoła. Silny protest przeciwko zamachowi na pieniądze Kościoła, chociaż zrozumiały, może być interpretowany w duchu, którego chce sam Tusk. Jedno jest pewne – trzeba skończyć z udawaniem, że dogadywanie się z tym rządem jest możliwe. To jest ekipa, która jest wrogo nastawiona do Kościoła. Trzeba to jasno i wyraźnie mówić. To powinni nagłaśniać hierarchowie, którzy są do tego powołani.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. PAP/Radek Pietruszka]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook