Jedynie prawda jest ciekawa


Tusk chce zrobić z Kościoła kozła ofiarnego

29.02.2012

Na najbliższym posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu strona rządowa przedstawi swoje stanowisko i projekt dotyczący Funduszu Kościelnego - zapowiedział minister administracji i cyfryzacji Michał Boni. Projekt dotyczy "usamodzielnienia płacenia składki ubezpieczeniowej" - emerytalnej, rentowej i zdrowotnej dla księży, duchownych różnych wyznań i kościołów, "w sensie takim, żeby kościoły to płaciły" - sprecyzował Boni. O komentarz w tej sprawie portal Stefczyk.info zwrócił się do Tomasza Terlikowskiego, redaktora naczelnego portalu fronda.pl.

Moim zdaniem rząd szuka kozła ofiarnego w bardzo prosty sposób, mając poczucie, że Kościół się nie może na to zgodzić. Na tę propozycję nie może się po prostu zgodzić, ponieważ oznaczałoby to ogromne trudności choćby dla bardzo wielu zgromadzeń żeńskich klauzurowych, w których siostry zakonne nie pracują tylko się modlą. One teraz mogą istnieć, ponieważ ZUS jest płacony przez państwo, a dokładnie rzecz biorąc z Funduszu Kościelnego, czyli z tego co państwo ukradło oczywiście. W momencie, kiedy to zostanie przerzucone na taki klasztor, to wyobraźmy sobie  30-40 osobowe zgromadzenie - ok. 700 - 800 zł od każdej siostry -  to daje sumę 20-30 tys zł. I to jest sytuacja, której budżet wielu klasztorów nie zniesie i one mogą padać.

Tusk wie, że Kościół się na to nie może zgodzić, wie, że nadchodzą trudne czasy, więc chce w dość paskudny sposób znaleźć kozła ofiarnego i móc potem mówić: dzieje się źle, ponieważ Kościół nie godzi się na wyrzeczenia. Moim zdaniem tylko taki jest powód tej "reformy". Bo jeżeli chodzi o pieniądze, to jak pan premier szuka pieniędzy, to naprawdę są miejsca, gdzie może ich znaleźć dużo więcej.

W tej sprawie rząd, odnoszę wrażenie, są twardzi z bardzo prostego powodu - wiedzą bowiem, że w Polsce antyklerykalizm ma bardzo często podłoże ekonomiczne i że Polacy są w stanie wiele rzeczy księżom wybaczyć, ale nie "kasę". W związku z tym, Tusk wie, że może sobie pozwolić na bardzo wiele, skoro wcześniej, w dużo ważniejszych sprawach - bo z punktu widzenia Kościoła pieniądze są ważne, ale nie najważniejsze - najważniejsze są kwestie ideowe i moralne - część hierarchów milczała, żeby się nie narazić temu rządowi to on o tym wie. Jeśli więc teraz zacznie się silny protest, to będzie to działało na niekorzyść instytucji kościelnych i utwierdzi ten ekonomiczny antyklerykalizm. Dlatego może teraz pozwolić sobie na twardość, bo Kościół jest idealnym kozłem ofiarnym.

Ale Kościół tu na pewno nie będzie milczał, tego możemy być pewni. W związku z tym, będzie mógł zwalać winę za swoje nieróbstwo i błędy ekonomiczne na inne instytucje i obawiam się, że Kościołowi trudno będzie się bronić, nawet jeśli ma bardzo twarde argumenty.

No bo jeżeli państwo nie chce płacić Funduszu Kościelnego, to nie ma problemu - w takim razie zliczmy ile to państwo ukradło Kościołowi w latach 50-tych, zliczmy jakie by miał z tego  Kościół zyski, po czym odejmijmy od tej kwoty, którą państwo ukradło z doliczonymi odsetkami i przez 50 lat użytkowało, odejmijmy tę sumę, którą Kościół dostał w ramach Funduszu Kościelnego. I gwarantuję, tak, jak i wszyscy to gwarantują, którzy mają o tym minimalne pojęcie, że z tych pieniędzy, które państwo ukradło, nawet w 15 proc. nie zwróciło. To niech teraz więc zwróci i będziemy kwita.

not zrk.
[fot. PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 7. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook