Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: "To wycofanie się pozwala otworzyć ponownie dialog"

16.07.2013

Niestety, wypowiedzi wiernych pokazują, że ks. Lemański nie był dobrym proboszczem - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

Stefczyk.info: Czy ks. Lemański swoim dzisiejszym wystąpieniem do wiernych jakoś zamknął sprawę swojego konfliktu z kurią?
Tomasz Terlikowski:
Na tym etapie zamknął sprawę przeniesienia z parafii. Sprawa nie jest zamknięta także dlatego, że on złożył rekurs do Watykanu, w związku z tym Stolica Apostolska zadecyduje, czy on wróci na stanowisko proboszcza. Może się tak zdarzyć, bo to nie jest tak, że to się nigdy nie zdarza.
Natomiast niewątpliwie otworzył sobie drogę do tego, aby kiedyś powrócić do normalnej posługi duszpasterskiej. Bo gdyby ten konflikt eskalował, gdyby dopuszczał się dalszych takich hucp jak jeszcze wczoraj rano, kiedy wierni wypychali samochód kurii, a on wykrzykiwał, że się nie znają na prawie kanonicznym, to w takiej sytuacji otworzyłby drogę do procesu karnego kanonicznego. To mogłoby spowodować kolejne kary, które uniemożliwiłyby mu powrót. To wycofanie się pozwala otworzyć ponownie dialog.

A skąd taki nagły zwrot w tej sprawie, czyżby ks. Lemański przestraszył się tych scen z wypychaniem samochodu kurialistów?
Wydaje mi się, że ktoś po prostu mu powiedział, że ta droga nie prowadzi do jego celu. Że jego poprzednie działania to prosta droga do suspensy, a nie do drogi duszpasterskiej. I dlatego się wycofał. A być może opadły mu na moment emocje, wściekłość, rozgoryczenie i rozżalenie i powróciła kapłańska odpowiedzialność.

Zastanawia też stan, w jakim pozostawił wiernych. Ci ludzie z Jasienicy są kompletnie zdezorientowani…
Niestety, wypowiedzi wiernych pokazują, że ks. Lemański nie był dobrym proboszczem. Być może jest dobrym człowiekiem, być może był bardzo empatyczny natomiast nie uświadomił im tego, że to nie jest parafia księdza Lemańskiego, tylko to jest parafia katolicka i ona podlega biskupowi. A ks. Lemański jest proboszczem tylko z woli biskupa, który mu dał te misję. I on tego wszystkiego swoich wiernych nie nauczył. Nie próbował ich nawet wyleczyć z jakiegoś koszmarnego antyklerykalizmy, który w ich wypowiedziach się pojawia nieustająco. Za to skupiał ich wokół siebie, zamiast wokół Chrystusa.

Jakich słów na koniec zabrakło, aby nie pozostawić takiego stanu zawieszenia i niedopowiedzenia?
Moim zdaniem tutaj już nie trzeba słów, tylko trzeba czynów. To były ważne słowa, ja nie chcę ich dyskredytować, ale w tej chwili trzeba pokornego poddania się woli biskupa. I rozwiązania i wyjaśnienia tych wszystkich pomówień, które przez kilka dni były rzucane w kierunku biskupa, a dopiero potem prostowane. Trzeba także rozstrzygnąć coś, co się wydarzyło trzy lata temu, a co stało się zarzewiem tego konfliktu. Wszyscy mówią o jakichś antysemickich wypowiedziach i relacji dwóch osób ze spotkania, w którym uczestniczyły tylko dwie osoby. I te relacje się wykluczają. I ostatnia sprawa. Czy ks. Lemański wreszcie uzna, że to nie on jest władcą prezbiterium i nie może sobie dowolnie wprowadzać symboli innych religii do prezbiterium. Bo od tego zaczęła się sprawa.
Zatem jest jeszcze wiele spraw do rozstrzygnięcia, ale dobrze, że ks. Lemański się wycofał i powrócił do posłuszeństwa, przynajmniej to otwiera drogę do wyjaśniania tej sprawy.

Rozmawiał Marcin Wikło
fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook