Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: "To wycofanie się pozwala otworzyć ponownie dialog"

16.07.2013

Niestety, wypowiedzi wiernych pokazują, że ks. Lemański nie był dobrym proboszczem - mówi w rozmowie z portalem Stefczyk.info katolicki publicysta Tomasz Terlikowski.

Stefczyk.info: Czy ks. Lemański swoim dzisiejszym wystąpieniem do wiernych jakoś zamknął sprawę swojego konfliktu z kurią?
Tomasz Terlikowski:
Na tym etapie zamknął sprawę przeniesienia z parafii. Sprawa nie jest zamknięta także dlatego, że on złożył rekurs do Watykanu, w związku z tym Stolica Apostolska zadecyduje, czy on wróci na stanowisko proboszcza. Może się tak zdarzyć, bo to nie jest tak, że to się nigdy nie zdarza.
Natomiast niewątpliwie otworzył sobie drogę do tego, aby kiedyś powrócić do normalnej posługi duszpasterskiej. Bo gdyby ten konflikt eskalował, gdyby dopuszczał się dalszych takich hucp jak jeszcze wczoraj rano, kiedy wierni wypychali samochód kurii, a on wykrzykiwał, że się nie znają na prawie kanonicznym, to w takiej sytuacji otworzyłby drogę do procesu karnego kanonicznego. To mogłoby spowodować kolejne kary, które uniemożliwiłyby mu powrót. To wycofanie się pozwala otworzyć ponownie dialog.

A skąd taki nagły zwrot w tej sprawie, czyżby ks. Lemański przestraszył się tych scen z wypychaniem samochodu kurialistów?
Wydaje mi się, że ktoś po prostu mu powiedział, że ta droga nie prowadzi do jego celu. Że jego poprzednie działania to prosta droga do suspensy, a nie do drogi duszpasterskiej. I dlatego się wycofał. A być może opadły mu na moment emocje, wściekłość, rozgoryczenie i rozżalenie i powróciła kapłańska odpowiedzialność.

Zastanawia też stan, w jakim pozostawił wiernych. Ci ludzie z Jasienicy są kompletnie zdezorientowani…
Niestety, wypowiedzi wiernych pokazują, że ks. Lemański nie był dobrym proboszczem. Być może jest dobrym człowiekiem, być może był bardzo empatyczny natomiast nie uświadomił im tego, że to nie jest parafia księdza Lemańskiego, tylko to jest parafia katolicka i ona podlega biskupowi. A ks. Lemański jest proboszczem tylko z woli biskupa, który mu dał te misję. I on tego wszystkiego swoich wiernych nie nauczył. Nie próbował ich nawet wyleczyć z jakiegoś koszmarnego antyklerykalizmy, który w ich wypowiedziach się pojawia nieustająco. Za to skupiał ich wokół siebie, zamiast wokół Chrystusa.

Jakich słów na koniec zabrakło, aby nie pozostawić takiego stanu zawieszenia i niedopowiedzenia?
Moim zdaniem tutaj już nie trzeba słów, tylko trzeba czynów. To były ważne słowa, ja nie chcę ich dyskredytować, ale w tej chwili trzeba pokornego poddania się woli biskupa. I rozwiązania i wyjaśnienia tych wszystkich pomówień, które przez kilka dni były rzucane w kierunku biskupa, a dopiero potem prostowane. Trzeba także rozstrzygnąć coś, co się wydarzyło trzy lata temu, a co stało się zarzewiem tego konfliktu. Wszyscy mówią o jakichś antysemickich wypowiedziach i relacji dwóch osób ze spotkania, w którym uczestniczyły tylko dwie osoby. I te relacje się wykluczają. I ostatnia sprawa. Czy ks. Lemański wreszcie uzna, że to nie on jest władcą prezbiterium i nie może sobie dowolnie wprowadzać symboli innych religii do prezbiterium. Bo od tego zaczęła się sprawa.
Zatem jest jeszcze wiele spraw do rozstrzygnięcia, ale dobrze, że ks. Lemański się wycofał i powrócił do posłuszeństwa, przynajmniej to otwiera drogę do wyjaśniania tej sprawy.

Rozmawiał Marcin Wikło
fot. PAP/Paweł Supernak

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook