Jedynie prawda jest ciekawa

Terlikowski: ta gra może skończyć się laicyzacją

22.11.2011

Niezależne media coraz uważniej przyglądają się drugoplanowym nominacjom w nowej ekipie Donalda Tuska. Ważna zmiana zaszła np. na stanowisku pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.

Znaną z chrześcijańskich poglądów, umiarkowaną konserwatystkę Elżbietę Radziszewską zastąpiła Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. "Gazeta Polska Codziennie" przytacza dziś wpis z facebooka, który wskazuje, że nowa pełnomocnik do osób szczególnie umiarkowanych nie należy. Kozłowska-Rajewicz miała stwierdzić:

Zniesienie celibatu i kapłaństwo kobiet pchnęłoby Kościół na nową ścieżkę rozwoju.

Co oznacza ta zmiana? Czy powstanie kolejny ośrodek dążący do rewolucji obyczajowej i narzucenia Polakom nowego, egzotycznego sposobu myślenia? Dlaczego odwołano Elżbietę Radziszewską? Pytamy o to znanego publicystę Tomasza Terlikowskiego:

Wydaje się, że pan premier postanowił mieć święty spokój w kwestiach światopoglądowych od strony lewej. Tzn. on wiedział, że Radziszewska nie jest przesadnie konserwatywna, ale jednak w takich sprawach jak związki partnerskie osób tej samej płci, jak kwestia nauczycieli homoseksualistów, czy jak sprawa postulatów feministycznych, to jednak była nieustępliwa. I w związku z tym lewica atakowała ją bardzo mocno. Teraz premier uznał najwyraźniej, że chce mieć spokój - i dlatego wybrał Kozłowską-Rajewicz. Osobiście przestrzegałbym jednak przed przecenianiem wpływów tej pani. Dlatego, że gdyby chciano zmieniać prawo w tych dziedzinach, wymagałoby to zgody Ministerstwa Sprawiedliwości. A tutaj jest Jarosław Gowin. Jak długo on jest ministrem, nie sądzę żeby szef rządu na daleko idące zmiany się zdecydował. Choć oczywiście - ta zmiana nie jest powodem do radości, choć to raczej zmiana wizerunkowa niż sugerująca zmianę polityki. Tak się wydaje w tym momencie.  

Kozłowska-Rajewicz napisała na Facebooku, że "zniesienie celibatu i kapłaństwo kobiet pchnęłoby Kościół na nową ścieżkę rozwoju".  To nie świadczy najlepiej o głębi poglądów nowej pełnomocnik.

Dlatego mówię, że to jest zmiana wizerunkowa, i niekoniecznie więcej. Wybrano ładną kobietę, uchodzącą za osobę o poglądach liberalnych. Tak naprawdę jej poglądy są płytkie. Nowa pani pełnomocnik wydaje się myśleć mniej więcej to, co jej podpowie "Gazeta Wyborcza".

A jak ogólnie ocenić zachowanie premiera, który w jednym expose zapowiada obronę krzyża i jednocześnie sięga po stereotyp bogatego księdza, któremu trzeba zabrać, żeby ratować budżet?

Postulaty finansowe premiera pod adresem Kościoła to jest wygodny sposób na znalezienie sobie kozła ofiarnego. W sytuacji kryzysu ktoś musi być winien tego, że premierowi nie dopina się budżet. I tym razem padło na Kościół. Co ważne, Polakom nie przeszkadzają specjalnie problemy obyczajowe ludzi Kościoła, jakieś skandale, natomiast zawsze im przeszkadzało, gdy Kościół przedstawiano jako skąpy lub pazerny. Kościół pasuje do tego, by mówić: chcieliśmy zreformować, ale nam się nie udało, bo np. biskupi sprzeciwili się jakimś rozwiązaniom. I niezależnie od rzeczywistych intencji pana premiera, bo jak nie rozstrzygam, czy Donald Tusk chce zlaicyzować Polskę w przyspieszonym tempie, ta gra może się właśnie tak skończyć.

Skaj

 

[Fot. www.kozlowska-rajewicz.pl]

Warto poczytać

 1. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 2. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 3. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 4. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 5. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 6. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 7. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

 8. 1270szcheternuydziewczonka 29.11.2017

  Niesamowita scena w kościele. Ta dziewczynka wzruszyła wszystkich

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook