Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: ta gra może skończyć się laicyzacją

22.11.2011

Niezależne media coraz uważniej przyglądają się drugoplanowym nominacjom w nowej ekipie Donalda Tuska. Ważna zmiana zaszła np. na stanowisku pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.

Znaną z chrześcijańskich poglądów, umiarkowaną konserwatystkę Elżbietę Radziszewską zastąpiła Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. "Gazeta Polska Codziennie" przytacza dziś wpis z facebooka, który wskazuje, że nowa pełnomocnik do osób szczególnie umiarkowanych nie należy. Kozłowska-Rajewicz miała stwierdzić:

Zniesienie celibatu i kapłaństwo kobiet pchnęłoby Kościół na nową ścieżkę rozwoju.

Co oznacza ta zmiana? Czy powstanie kolejny ośrodek dążący do rewolucji obyczajowej i narzucenia Polakom nowego, egzotycznego sposobu myślenia? Dlaczego odwołano Elżbietę Radziszewską? Pytamy o to znanego publicystę Tomasza Terlikowskiego:

Wydaje się, że pan premier postanowił mieć święty spokój w kwestiach światopoglądowych od strony lewej. Tzn. on wiedział, że Radziszewska nie jest przesadnie konserwatywna, ale jednak w takich sprawach jak związki partnerskie osób tej samej płci, jak kwestia nauczycieli homoseksualistów, czy jak sprawa postulatów feministycznych, to jednak była nieustępliwa. I w związku z tym lewica atakowała ją bardzo mocno. Teraz premier uznał najwyraźniej, że chce mieć spokój - i dlatego wybrał Kozłowską-Rajewicz. Osobiście przestrzegałbym jednak przed przecenianiem wpływów tej pani. Dlatego, że gdyby chciano zmieniać prawo w tych dziedzinach, wymagałoby to zgody Ministerstwa Sprawiedliwości. A tutaj jest Jarosław Gowin. Jak długo on jest ministrem, nie sądzę żeby szef rządu na daleko idące zmiany się zdecydował. Choć oczywiście - ta zmiana nie jest powodem do radości, choć to raczej zmiana wizerunkowa niż sugerująca zmianę polityki. Tak się wydaje w tym momencie.  

Kozłowska-Rajewicz napisała na Facebooku, że "zniesienie celibatu i kapłaństwo kobiet pchnęłoby Kościół na nową ścieżkę rozwoju".  To nie świadczy najlepiej o głębi poglądów nowej pełnomocnik.

Dlatego mówię, że to jest zmiana wizerunkowa, i niekoniecznie więcej. Wybrano ładną kobietę, uchodzącą za osobę o poglądach liberalnych. Tak naprawdę jej poglądy są płytkie. Nowa pani pełnomocnik wydaje się myśleć mniej więcej to, co jej podpowie "Gazeta Wyborcza".

A jak ogólnie ocenić zachowanie premiera, który w jednym expose zapowiada obronę krzyża i jednocześnie sięga po stereotyp bogatego księdza, któremu trzeba zabrać, żeby ratować budżet?

Postulaty finansowe premiera pod adresem Kościoła to jest wygodny sposób na znalezienie sobie kozła ofiarnego. W sytuacji kryzysu ktoś musi być winien tego, że premierowi nie dopina się budżet. I tym razem padło na Kościół. Co ważne, Polakom nie przeszkadzają specjalnie problemy obyczajowe ludzi Kościoła, jakieś skandale, natomiast zawsze im przeszkadzało, gdy Kościół przedstawiano jako skąpy lub pazerny. Kościół pasuje do tego, by mówić: chcieliśmy zreformować, ale nam się nie udało, bo np. biskupi sprzeciwili się jakimś rozwiązaniom. I niezależnie od rzeczywistych intencji pana premiera, bo jak nie rozstrzygam, czy Donald Tusk chce zlaicyzować Polskę w przyspieszonym tempie, ta gra może się właśnie tak skończyć.

Skaj

 

[Fot. www.kozlowska-rajewicz.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 6. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 7. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook