Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Terlikowski: ta gra może skończyć się laicyzacją

22.11.2011

Niezależne media coraz uważniej przyglądają się drugoplanowym nominacjom w nowej ekipie Donalda Tuska. Ważna zmiana zaszła np. na stanowisku pełnomocnika rządu ds. równego traktowania.

Znaną z chrześcijańskich poglądów, umiarkowaną konserwatystkę Elżbietę Radziszewską zastąpiła Agnieszka Kozłowska-Rajewicz. "Gazeta Polska Codziennie" przytacza dziś wpis z facebooka, który wskazuje, że nowa pełnomocnik do osób szczególnie umiarkowanych nie należy. Kozłowska-Rajewicz miała stwierdzić:

Zniesienie celibatu i kapłaństwo kobiet pchnęłoby Kościół na nową ścieżkę rozwoju.

Co oznacza ta zmiana? Czy powstanie kolejny ośrodek dążący do rewolucji obyczajowej i narzucenia Polakom nowego, egzotycznego sposobu myślenia? Dlaczego odwołano Elżbietę Radziszewską? Pytamy o to znanego publicystę Tomasza Terlikowskiego:

Wydaje się, że pan premier postanowił mieć święty spokój w kwestiach światopoglądowych od strony lewej. Tzn. on wiedział, że Radziszewska nie jest przesadnie konserwatywna, ale jednak w takich sprawach jak związki partnerskie osób tej samej płci, jak kwestia nauczycieli homoseksualistów, czy jak sprawa postulatów feministycznych, to jednak była nieustępliwa. I w związku z tym lewica atakowała ją bardzo mocno. Teraz premier uznał najwyraźniej, że chce mieć spokój - i dlatego wybrał Kozłowską-Rajewicz. Osobiście przestrzegałbym jednak przed przecenianiem wpływów tej pani. Dlatego, że gdyby chciano zmieniać prawo w tych dziedzinach, wymagałoby to zgody Ministerstwa Sprawiedliwości. A tutaj jest Jarosław Gowin. Jak długo on jest ministrem, nie sądzę żeby szef rządu na daleko idące zmiany się zdecydował. Choć oczywiście - ta zmiana nie jest powodem do radości, choć to raczej zmiana wizerunkowa niż sugerująca zmianę polityki. Tak się wydaje w tym momencie.  

Kozłowska-Rajewicz napisała na Facebooku, że "zniesienie celibatu i kapłaństwo kobiet pchnęłoby Kościół na nową ścieżkę rozwoju".  To nie świadczy najlepiej o głębi poglądów nowej pełnomocnik.

Dlatego mówię, że to jest zmiana wizerunkowa, i niekoniecznie więcej. Wybrano ładną kobietę, uchodzącą za osobę o poglądach liberalnych. Tak naprawdę jej poglądy są płytkie. Nowa pani pełnomocnik wydaje się myśleć mniej więcej to, co jej podpowie "Gazeta Wyborcza".

A jak ogólnie ocenić zachowanie premiera, który w jednym expose zapowiada obronę krzyża i jednocześnie sięga po stereotyp bogatego księdza, któremu trzeba zabrać, żeby ratować budżet?

Postulaty finansowe premiera pod adresem Kościoła to jest wygodny sposób na znalezienie sobie kozła ofiarnego. W sytuacji kryzysu ktoś musi być winien tego, że premierowi nie dopina się budżet. I tym razem padło na Kościół. Co ważne, Polakom nie przeszkadzają specjalnie problemy obyczajowe ludzi Kościoła, jakieś skandale, natomiast zawsze im przeszkadzało, gdy Kościół przedstawiano jako skąpy lub pazerny. Kościół pasuje do tego, by mówić: chcieliśmy zreformować, ale nam się nie udało, bo np. biskupi sprzeciwili się jakimś rozwiązaniom. I niezależnie od rzeczywistych intencji pana premiera, bo jak nie rozstrzygam, czy Donald Tusk chce zlaicyzować Polskę w przyspieszonym tempie, ta gra może się właśnie tak skończyć.

Skaj

 

[Fot. www.kozlowska-rajewicz.pl]

Warto poczytać

 1. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 2. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 3. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

 4. flick-refiugados 27.05.2017

  RDI: multikulturalizm w wydaniu unijnym jest iluzją

  List Macieja Świrskiego o poparciu działań rządu ws. imigrantów.

 5. Zbigniew-Brzezinski-dsdadsadaa 27.05.2017

  Jimmy Carter i eksperci o prof. Brzezińskim

  "Był ważną częścią naszego życia od ponad czterech dekad i był znakomitym urzędnikiem państwowym".

 6. teatrpowszechnySIobara 27.05.2017

  Kuriozalny list w obronie "Klątwy"

  Kuriozalny list w obronie przedstawienia "Klątwa" wystosował dyrektor Teatru Powszechnego Paweł Łysak: "Pamiętajmy, że tylko środowiskowa solidarność jest w stanie przeciwdziałać cenzurze i przemocy".

 7. abbczysksxc 27.05.2017

  Zyski spółek skarbu państwa!

  Spółki Skarbu Państwa obecne na polskiej giełdzie ogłaszają dzień po dniu swoje wyniki finansowe za I kwartał tego roku i okazuje się, że w zestawieniu z wynikami z I kwartału roku poprzedniego, są one wręcz rewelacyjne.

 8. jaki-kommisja 26.05.2017

  Biedroń we "wSieci": Kto się boi komisji Jakiego?

  Wojciech Biedroń wyjaśnia jakie są zadania komisji Patryka Jakiego.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook