Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Terlikowski: Rok 2011 przełomowy?

31.12.2011

Każda akcja wyzwala reakcję. W związku z negatywnymi zjawiskami widzimy również pozytywne sygnały. Mamy do czynienia z odradzaniem się katolickiej opinii publicznej – mówi portalowi Stefczyk.info Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny Fronda.pl.

Stefczyk.info: Mija 2011 rok. Jaki w Pana ocenie był on dla polskich katolików i dla Kościoła?

Tomasz Terlikowski: Według mnie, będzie można to ocenić dopiero za dwa, trzy lata. Wtedy okaże się, jaki naprawdę był ten rok. Mam wrażenie, że przy wszystkich wadach ten rok był w pewien sposób przełomowy.

Dlaczego?

Z kilku powodów. Po pierwsze, pierwszy raz swoją reprezentację w Sejmie otrzymała skrajnie antykatolicka, antychrześcijańska i antyklerykalna część polskiego społeczeństwa. Ci ludzie zawsze istnieli, jednak dopiero teraz ujawnili się, mają twarz, mają swoją partię.

To jednak raczej negatywne zjawisko

Oczywiście. Podobnie, jak widoczne coraz wyraźniej przesunięcie polskiej sceny politycznej w lewo. Stopniowe zabetonowanie całej sceny politycznej przez jedną partię również nie jest pozytywnym sygnałem. Mamy do czynienia z próbą budowy monopartii, która ma prawe i lewe skrzydło i chce być monopolistą.

Co w takim razie z pozytywami?

Każda akcja wyzwala reakcję. W związku z negatywnymi zjawiskami widzimy również pozytywne sygnały. Mamy do czynienia z odradzaniem się katolickiej opinii publicznej. Widzimy odradzanie się pewnej części biskupów, którzy znacznie mocniej niż dwa trzy lata temu zaczynają głosić pewne prawdy. Powolutku budzą się również ludzie, budzi się laikat.

Negatywne zjawiska mają więc szansę obrócić się na korzyść Kościoła

Mam taką nadzieję. Jednak to, czy rok 2011 będzie rzeczywiście rokiem realnego przełomu, czy będzie kolejnym rokiem wypłukiwania autorytetu Kościoła, wypłukiwania wiernych okaże się za kilka lat. Na razie widać sygnały budzące niepokój, ale równocześnie widzę oznaki nadziei.

Rozmawiał Stanisław Żaryn

[fot. sxc.hu]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook