Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Terlikowski: Przegrana Palikota, zadanie dla nas

16.12.2011

Autorzy ekspertyz oceniający postulat Ruchu Palikota opowiedzieli się za pozostawieniem krzyża na sali sejmowej. Dla portalu Stefczyk.info opinie te komentuje Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl:

Ekspertyzy broniące obecności krzyża na sali sejmowej to niewątpliwie sukces obrońców jego obecności w przestrzeni publicznej, a porażka Palikota. Co ważne w tej sprawie, również nie nasi eksperci przyznali nam rację. Na krótką metę to sukces strony konserwatywnej.

Jednak trzeba pamiętać, że Palikotowi nie chodzi o to, żeby krzyż zdjąć, ale żeby go zdejmować. Jemu zależy na tym, żeby o tym mówić, żeby pokazywać, że jest zaangażowany w tę sprawę, żeby forsować swoje poglądy. Gdyby krzyż zdjęto, to nie mógłby tego robić. W związku z tym, nie wystarczy się cieszyć z tych opinii. Trzeba przygotować na najbliższe lata argumenty, które zachowają w opinii publicznej przekonanie, że krzyż jest istotnym elementem w naszej tożsamości, bez względu na to, czy jesteśmy wierzący, czy nie.

Musimy działać, żeby w dalszej perspektywie wygrana bitwa nie okazała się tylko elementem przegranej kampanii. Nie mam wątpliwości, że gdy tylko opinia publiczna zmieni zdanie dot. obecności krzyża w miejscach publicznych zmienią się również ekspertyzy. Dlatego trzeba pracować nad tym, żeby opinia publiczna się nie zmieniła.

W moim odczuciu, Ruch Palikota nadal będzie mówił o krzyżu. Ten temat nie zniknie z debaty publicznej. Dla najgorętszych wyznawców Palikota te ekspertyzy będą dowodem, że tak naprawdę tylko on jest prawdziwym rzecznikiem neutralności światopoglądowej państwa.

not saż
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook