Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: Przegrana Palikota, zadanie dla nas

16.12.2011

Autorzy ekspertyz oceniający postulat Ruchu Palikota opowiedzieli się za pozostawieniem krzyża na sali sejmowej. Dla portalu Stefczyk.info opinie te komentuje Tomasz Terlikowski, redaktor naczelny portalu Fronda.pl:

Ekspertyzy broniące obecności krzyża na sali sejmowej to niewątpliwie sukces obrońców jego obecności w przestrzeni publicznej, a porażka Palikota. Co ważne w tej sprawie, również nie nasi eksperci przyznali nam rację. Na krótką metę to sukces strony konserwatywnej.

Jednak trzeba pamiętać, że Palikotowi nie chodzi o to, żeby krzyż zdjąć, ale żeby go zdejmować. Jemu zależy na tym, żeby o tym mówić, żeby pokazywać, że jest zaangażowany w tę sprawę, żeby forsować swoje poglądy. Gdyby krzyż zdjęto, to nie mógłby tego robić. W związku z tym, nie wystarczy się cieszyć z tych opinii. Trzeba przygotować na najbliższe lata argumenty, które zachowają w opinii publicznej przekonanie, że krzyż jest istotnym elementem w naszej tożsamości, bez względu na to, czy jesteśmy wierzący, czy nie.

Musimy działać, żeby w dalszej perspektywie wygrana bitwa nie okazała się tylko elementem przegranej kampanii. Nie mam wątpliwości, że gdy tylko opinia publiczna zmieni zdanie dot. obecności krzyża w miejscach publicznych zmienią się również ekspertyzy. Dlatego trzeba pracować nad tym, żeby opinia publiczna się nie zmieniła.

W moim odczuciu, Ruch Palikota nadal będzie mówił o krzyżu. Ten temat nie zniknie z debaty publicznej. Dla najgorętszych wyznawców Palikota te ekspertyzy będą dowodem, że tak naprawdę tylko on jest prawdziwym rzecznikiem neutralności światopoglądowej państwa.

not saż
[fot. PAP/Bartłomiej Zborowski]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook