Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: Jan Paweł II stawia przed nami wyzwanie

01.05.2013

Rozmowa z publicystą Tomaszem Terlikowskim, redaktorem naczelnym portalu Fronda.pl.

Stefczyk.info: Mija rocznica beatyfikacji Jana Pawła II. Czy to wydarzenie dla nas katolików powinno być żywe? Co z niego powinniśmy czerpać?

Tomasz Terlikowski: Przykład świętych i błogosławionych zawsze ma być dla nas bodźcem wzywającym do przemiany życia, do nowego działania, do silniejszego zaangażowania. Nie ma wątpliwości, że takie wyzwanie stawia przed nami także Jan Paweł II. To zadanie naśladowania go w pasji ewangelizacji, naśladowanie go - co szczególnie ważne dla Polaków - w pasji bycia Polakiem i niesienia światu uniwersalnych wartości zawartych w naszym narodowym doświadczeniu. To jest wezwanie do walki o życie, do obrony życia. Dla bardzo wielu katolików na świecie to jest jedno z głównych pól zaangażowania Jana Pawła II. Te trzy rzeczy Jan Paweł II stawia przed nami wciąż na nowo. Wierność jego świadectwu to przede wszystkim wierność tym celom i zadaniom, jakie przed nami stawiał.

Co oznacza dla Polaków i Polski fakt, że papież-Polak jest błogosławionym?

To oznacza, że mamy wielkiego orędownika w niebie, człowieka, który może wiele rzeczy nam u Boga wybłagać. Oznacza to również dla nas szczególne wezwanie do tego, by być wiernymi jego świadectwu i temu, co nam ofiarował.

Papież i jego nauka przeszkadza dziś komuś?

Jan Paweł II wciąż przeszkadza tym wszystkim - również nam wszystkim, którzy nie mają w sobie tyle odwagi i tyle radykalizmu, by iść jego drogą.

Mówiło się wiele, że papież Benedykt XVI był naturalnym kontynuatorem nauki Jana Pawła II. Czy podobnie będzie z papieżem Franciszkiem?

Po pierwsze, Ojciec Święty jest przede wszystkim następcą Świętego Piotra. Benedykt XVI rzeczywiście pewne wątki i myśli Jana Pawła II kontynuował, a inne modyfikował. Jednak to nie jest tak, że Benedykt był tylko prostym następcą Jana Pawła II. Widać było pewną korektę Benedykta, obecnie widać kolejną korektę - Franciszka. Widzimy jednak również i w tym obecnym pontyfikacie pewne elementy wojtyliańskie. Choćby otwarcie na gest. Franciszek podobnie jak Jan Paweł II jest papieżem, który chętnie posługuje się magisterium gestu. Widzimy otwartość na ludzi, na spotkania z ludźmi. To znów podobne do pontyfikatu Jana Pawła II. To było charakterystyczne dla pontyfikatu papieża-Polaka, Benedykt XVI był bardziej ostrożny w spotkaniach, bardziej zamknięty. Franciszek wrócił do tego stylu, który widać było w posłudze Jana Pawła II. Być może jest jeszcze bardziej radykalny. Widać wyraźnie pewne podobieństwa w tych pontyfikatach. Szczególnie z okresu wczesnego pontyfikatu Jana Pawła II.

Rozmawiał TK
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook