Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: Jan Paweł II stawia przed nami wyzwanie

01.05.2013

Rozmowa z publicystą Tomaszem Terlikowskim, redaktorem naczelnym portalu Fronda.pl.

Stefczyk.info: Mija rocznica beatyfikacji Jana Pawła II. Czy to wydarzenie dla nas katolików powinno być żywe? Co z niego powinniśmy czerpać?

Tomasz Terlikowski: Przykład świętych i błogosławionych zawsze ma być dla nas bodźcem wzywającym do przemiany życia, do nowego działania, do silniejszego zaangażowania. Nie ma wątpliwości, że takie wyzwanie stawia przed nami także Jan Paweł II. To zadanie naśladowania go w pasji ewangelizacji, naśladowanie go - co szczególnie ważne dla Polaków - w pasji bycia Polakiem i niesienia światu uniwersalnych wartości zawartych w naszym narodowym doświadczeniu. To jest wezwanie do walki o życie, do obrony życia. Dla bardzo wielu katolików na świecie to jest jedno z głównych pól zaangażowania Jana Pawła II. Te trzy rzeczy Jan Paweł II stawia przed nami wciąż na nowo. Wierność jego świadectwu to przede wszystkim wierność tym celom i zadaniom, jakie przed nami stawiał.

Co oznacza dla Polaków i Polski fakt, że papież-Polak jest błogosławionym?

To oznacza, że mamy wielkiego orędownika w niebie, człowieka, który może wiele rzeczy nam u Boga wybłagać. Oznacza to również dla nas szczególne wezwanie do tego, by być wiernymi jego świadectwu i temu, co nam ofiarował.

Papież i jego nauka przeszkadza dziś komuś?

Jan Paweł II wciąż przeszkadza tym wszystkim - również nam wszystkim, którzy nie mają w sobie tyle odwagi i tyle radykalizmu, by iść jego drogą.

Mówiło się wiele, że papież Benedykt XVI był naturalnym kontynuatorem nauki Jana Pawła II. Czy podobnie będzie z papieżem Franciszkiem?

Po pierwsze, Ojciec Święty jest przede wszystkim następcą Świętego Piotra. Benedykt XVI rzeczywiście pewne wątki i myśli Jana Pawła II kontynuował, a inne modyfikował. Jednak to nie jest tak, że Benedykt był tylko prostym następcą Jana Pawła II. Widać było pewną korektę Benedykta, obecnie widać kolejną korektę - Franciszka. Widzimy jednak również i w tym obecnym pontyfikacie pewne elementy wojtyliańskie. Choćby otwarcie na gest. Franciszek podobnie jak Jan Paweł II jest papieżem, który chętnie posługuje się magisterium gestu. Widzimy otwartość na ludzi, na spotkania z ludźmi. To znów podobne do pontyfikatu Jana Pawła II. To było charakterystyczne dla pontyfikatu papieża-Polaka, Benedykt XVI był bardziej ostrożny w spotkaniach, bardziej zamknięty. Franciszek wrócił do tego stylu, który widać było w posłudze Jana Pawła II. Być może jest jeszcze bardziej radykalny. Widać wyraźnie pewne podobieństwa w tych pontyfikatach. Szczególnie z okresu wczesnego pontyfikatu Jana Pawła II.

Rozmawiał TK
[Fot. Prezydent.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook