Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: Gadanie nic nie zmienia

07.09.2013

Rozmowa z publicystą, redaktorem naczelnym portalu fronda.pl Tomaszem Terlikowskim.

Stefczyk.info: Donald Tusk podsumował działania rządu ws. Roku Rodziny. Premier mówił m.in.: "niebawem minie 9 miesięcy od tego, gdy zapowiedzieliśmy Rok Rodziny. Chcę powiedzieć, że dzisiaj możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że 100 procent zobowiązań w ramach Roku Rodziny, wykonaliśmy". Czyli jest lepiej? Pan widzi poprawę?

Tomasz Terlikowski: Nic znaczącego się nie wydarzyło w tym roku. Jednak pamiętajmy, że nic wielkiego nie miało się wydarzyć. Obietnice i plany rządu od początku były bezsensowne. Co więcej, obecna sytuacja np. w przedszkolu, jest gorsza niż była. Cena za opiekę jest niższa, ale rodzice mają mniejszy wybór np. zajęć dodatkowych. W sprawie polityki prorodzinnej w ostatnim roku miała miejsce również taka zmiana, że rodzice nie mają już wyboru i muszą wysłać 5-letnie dzieci do szkół, chociaż one nie są na to przygotowane. Być może Donald Tusk jest zadowolony i uważa, że wykonał 500 procent normy, ale jego polityka, także jego polityka, prowadzi do tego, że jego następcy będą mieli gigantyczny problem z emeryturami i rentami. Ani OFE, ani ZUS, ani system emerytalny nie wytrzyma, jeśli Polacy nie będą mieć więcej dzieci. A polityka Tuska daje takie rezultaty, że Polacy mają dzieci, ale w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. W Polsce - nie.

Tusk również mówił o dzieciach, np. tych z in vitro. Szef rządu wyjaśniał: "Dla nas rzeczą istotną jest możliwy obieg informacji, ale i promowanie sposobu bycia i zachowania się rodziców. W przypadku spotu - bo będziemy prezentowali spoty, które mają wypromować działania, jakie polscy rodzice mają od kilkunastu miesięcy - chodzi o obronę godności macierzyństwa, tacierzyństwa i małych dzieci. Tu szczególnie chodzi o metodę in vitro. (...) Chodzi nam o to, by w Polsce nie było atmosfery dwuznaczności wobec rodziców i dzieci, które skorzystały z tej możliwości". Jak pan to ocenia?

To jest element propagandy. Nikt nigdy nie oceniał negatywnie dzieci poczętych metodą in vitro. One za to przecież nie odpowiadają. Premier Tusk jednak postanowił wykorzystać nasze, podatników, pieniądze do promowania metody, która jest niegodna moralnie. Ona w związku z tym nie powinna być promowana przez publiczne pieniądze. Rozumiem jednak, że dla pana Tuska ważniejsze jest, by pochwaliła go "Gazeta Wyborcza" niż prowadzenie realnej polityki prorodzinnej.

Rodzice kupują propagandę premiera?

Nie sądzę. Ci rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko, wiedzą, że gadanie nic nie zmienia, że w Polsce nie tylko nie robi się lepiej, ale jest gorzej. Każdy, kto ma dzieci, to wie.

Rząd jednak wciąż zapowiada politykę prorodzinną i mówi, że działa aktywnie. Co zatem idzie nie tak?

Problem polega na tym, że główne ciężary podatkowe w Polsce ponoszą rodzice większej niż dwójki liczby dzieci. Tak się dzieje, ponieważ najprościej podnieść VAT. Ten podatek głównie uderza w duże rodziny. Tymczasem nie ma w kraju sensownych ulg podatkowych dla rodziców większej liczby dzieci. Przypomnijmy, że na Węgrzech rodzina z czwórką dzieci nie płaci podatków, chyba że jest to rodzina miliardera. W Polsce tymczasem taka rodzina płaci podatki. Co więcej, nie ma polityki, która by wzmacniała małżeństwo. Organizuje się projekty i pomysły, które to małżeństwo osłabiają. To są główne problemy. Wszyscy mówią o polityce prorodzinnej, ale nikt nie ma odwagi powiedzieć: tak posiadanie dzieci jest wartością dla państwa, a ich nieposiadanie jest z perspektywy państwa wadą.

Jaki jest kolejny krok?

Jeśli tak postawimy sprawę, to nie ma żadnych powodów, by ludzie bezdzietni - bez względu na przyczyny tego stanu rzeczy - nie płacili większych składek. Oni powinni płacić większe składki, ponieważ dzieci innych będą musiały zarabiać na ich emerytury.

Rząd ma w Pana ocenie dobrą diagnozę problemów rodzin w Polsce?

W mojej ocenie rząd nie ma pojęcia, co się dzieje w Polsce i jakie są problemy normalnych rodzin. Władza kupuje propagandę "Gazety Wyborczej" a według niej największym problemem jest w ogóle to, że jakieś rodziny i małżeństwa istnieją.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook