Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: Gadanie nic nie zmienia

07.09.2013

Rozmowa z publicystą, redaktorem naczelnym portalu fronda.pl Tomaszem Terlikowskim.

Stefczyk.info: Donald Tusk podsumował działania rządu ws. Roku Rodziny. Premier mówił m.in.: "niebawem minie 9 miesięcy od tego, gdy zapowiedzieliśmy Rok Rodziny. Chcę powiedzieć, że dzisiaj możemy z czystym sumieniem powiedzieć, że 100 procent zobowiązań w ramach Roku Rodziny, wykonaliśmy". Czyli jest lepiej? Pan widzi poprawę?

Tomasz Terlikowski: Nic znaczącego się nie wydarzyło w tym roku. Jednak pamiętajmy, że nic wielkiego nie miało się wydarzyć. Obietnice i plany rządu od początku były bezsensowne. Co więcej, obecna sytuacja np. w przedszkolu, jest gorsza niż była. Cena za opiekę jest niższa, ale rodzice mają mniejszy wybór np. zajęć dodatkowych. W sprawie polityki prorodzinnej w ostatnim roku miała miejsce również taka zmiana, że rodzice nie mają już wyboru i muszą wysłać 5-letnie dzieci do szkół, chociaż one nie są na to przygotowane. Być może Donald Tusk jest zadowolony i uważa, że wykonał 500 procent normy, ale jego polityka, także jego polityka, prowadzi do tego, że jego następcy będą mieli gigantyczny problem z emeryturami i rentami. Ani OFE, ani ZUS, ani system emerytalny nie wytrzyma, jeśli Polacy nie będą mieć więcej dzieci. A polityka Tuska daje takie rezultaty, że Polacy mają dzieci, ale w Wielkiej Brytanii i w Niemczech. W Polsce - nie.

Tusk również mówił o dzieciach, np. tych z in vitro. Szef rządu wyjaśniał: "Dla nas rzeczą istotną jest możliwy obieg informacji, ale i promowanie sposobu bycia i zachowania się rodziców. W przypadku spotu - bo będziemy prezentowali spoty, które mają wypromować działania, jakie polscy rodzice mają od kilkunastu miesięcy - chodzi o obronę godności macierzyństwa, tacierzyństwa i małych dzieci. Tu szczególnie chodzi o metodę in vitro. (...) Chodzi nam o to, by w Polsce nie było atmosfery dwuznaczności wobec rodziców i dzieci, które skorzystały z tej możliwości". Jak pan to ocenia?

To jest element propagandy. Nikt nigdy nie oceniał negatywnie dzieci poczętych metodą in vitro. One za to przecież nie odpowiadają. Premier Tusk jednak postanowił wykorzystać nasze, podatników, pieniądze do promowania metody, która jest niegodna moralnie. Ona w związku z tym nie powinna być promowana przez publiczne pieniądze. Rozumiem jednak, że dla pana Tuska ważniejsze jest, by pochwaliła go "Gazeta Wyborcza" niż prowadzenie realnej polityki prorodzinnej.

Rodzice kupują propagandę premiera?

Nie sądzę. Ci rodzice, którzy mają więcej niż jedno dziecko, wiedzą, że gadanie nic nie zmienia, że w Polsce nie tylko nie robi się lepiej, ale jest gorzej. Każdy, kto ma dzieci, to wie.

Rząd jednak wciąż zapowiada politykę prorodzinną i mówi, że działa aktywnie. Co zatem idzie nie tak?

Problem polega na tym, że główne ciężary podatkowe w Polsce ponoszą rodzice większej niż dwójki liczby dzieci. Tak się dzieje, ponieważ najprościej podnieść VAT. Ten podatek głównie uderza w duże rodziny. Tymczasem nie ma w kraju sensownych ulg podatkowych dla rodziców większej liczby dzieci. Przypomnijmy, że na Węgrzech rodzina z czwórką dzieci nie płaci podatków, chyba że jest to rodzina miliardera. W Polsce tymczasem taka rodzina płaci podatki. Co więcej, nie ma polityki, która by wzmacniała małżeństwo. Organizuje się projekty i pomysły, które to małżeństwo osłabiają. To są główne problemy. Wszyscy mówią o polityce prorodzinnej, ale nikt nie ma odwagi powiedzieć: tak posiadanie dzieci jest wartością dla państwa, a ich nieposiadanie jest z perspektywy państwa wadą.

Jaki jest kolejny krok?

Jeśli tak postawimy sprawę, to nie ma żadnych powodów, by ludzie bezdzietni - bez względu na przyczyny tego stanu rzeczy - nie płacili większych składek. Oni powinni płacić większe składki, ponieważ dzieci innych będą musiały zarabiać na ich emerytury.

Rząd ma w Pana ocenie dobrą diagnozę problemów rodzin w Polsce?

W mojej ocenie rząd nie ma pojęcia, co się dzieje w Polsce i jakie są problemy normalnych rodzin. Władza kupuje propagandę "Gazety Wyborczej" a według niej największym problemem jest w ogóle to, że jakieś rodziny i małżeństwa istnieją.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Tomasz Gzell]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook