Jedynie prawda jest ciekawa

Terlikowski: Franciszek jest obrońcą życia

13.04.2014

Franciszek, tak jak wszyscy jego poprzednicy, jest zdecydowanym obrońcą życia. Aborcja jest dla niego tym samym, czym była dla bł. Jana Pawła II czy Benedykta XVI, zbrodnią – pisze na swoim blogu publicysta katolicki Tomasz Terlikowski.

Terlikowski w swoim tekście podkreśla, że papieża Franciszka różni od poprzedników pewien aspekt. Zdaniem publicysty Franciszek kładzie nacisk na „afirmację, przyjęcie każdego i odrzucenie utylitarnej ekskluzywności społecznej, niż na fundamentalną wartość życia”.

Terlikowski powołuje się na słowa papieża, który stwierdził, że jednym z największych zagrożeń obecnego świata jest rozdział między ekonomią a moralnością; między możliwościami, jakie oferuje rynek wyposażony we wszelkie nowości technologiczne, a podstawowymi normami etycznymi natury ludzkiej, coraz bardziej pomijanej.

Publicysta dodaje kolejne słowa, które oznaczają stanowczy sprzeciw Watykanu wobec działalności aborcyjnej:

„Życie należy chronić z największą troską od samego poczęcia; aborcja i dzieciobójstwo są haniebnymi przestępstwami (Gaudium et spes, 51)” - czytamy.

Terlikowski podkreśla, że zabijanie dzieci nienarodzonych jest traktowane przez papieża jako element kultury materializmu praktycznego, gdzie wszystko przelicza się na pieniądze:

„Tyle, że kultura taka zawsze prowadzi do nowych form barnarzyństwa. Tam bowiem, gdzie nie ma świadomości, że wartości drugiego człowieka nie stanowi jego bogactwo czy utylitarna użyteczność, gdzie znaczenie społeczne przelicza się na pieniądze, tam ostatecznie można innego człowieka” - pisze naczelny Frondy.

Salon24, lz

[fot: PAP/EPA]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook