Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: Bez chrześcijaństwa nie byłoby Polski

14.04.2013

Naukowcy ustalili, że we wczesnym średniowieczu ważnych aktów, np. chrzczenia władców państw dokonywano w Wielką Sobotę. W roku 966 - roku chrztu Mieszka I i jego dworu, Wielka Sobota przypadała 14 kwietnia. Ten dzień można uznać za prawdopodobną datę dzienną tej najbardziej przełomowego dla dziejów Polski wydarzenia - wejścia do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej. O tym, czy jest Polska po 966 r. rozmawiamy z Tomaszem Terlikowskim, pisarze i działaczem katolickim, redaktorem naczelnym portalu fronda.pl.

Stefczyk.info: Dziś przypada 1047 prawdopodobna rocznica chrztu księcia Mieszka I i jego dworu, co jest początkiem chrystianizacji Polski. Nie da się już oddzielić naszego kraju od chrześcijaństwa, a każdy kto próbuje tego dokonać naraża go na wielkie niebezpieczeństwo, prawda?

Tomasz Terlikowski: Tak, prawda. Gdyby nie chrzest, to Polski by nie było. Polaków by nie było, gdyby nie wybór Mieszka I. To, że kształtowaliśmy się jako naród w procesie historycznym jest pochodną wyboru dokonanego przez Mieszka I, czyli po prostu wyboru chrześcijaństwa. Po drugie, i co jest nie mniej ważne – wyboru chrześcijaństwa w wersji łacińskiej, co wcale nie było oczywiste, bo równie dobrze mogliśmy przyjąć – tak jak to zrobili nasi rusińscy sąsiedzi – chrześcijaństwo w obrządku bizantyjskim. I bylibyśmy wówczas zupełnie innym narodem! Bez chrześcijaństwa Polska by nigdy nie powstała, a bez chrześcijaństwa w wersji łacińskiej byłaby zupełnie inna. Tak więc trudno tu dyskutować, bo to fakty.

Natomiast czy wyjęcie tego kręgosłupa Polsce, czyli chrześcijaństwa, jest groźne? Oczywiście, że jest groźne. Dlatego, że tak naprawdę – z różnych powodów historycznych – Polska nie ma innego języka, innej narracji, innego sposobu samorozumienia, niż samorozumienie religijne. W wielu krajach zachodnich, choć nie koniecznie w nich, istnieją świeckie narracje narodowe czy obywatelskie.

W Polsce takiej narracji świeckiej nie ma. Przedstawiciele narracji prawicowych  zostali wymordowani przez komunistów, przedstawiciele narracji lewicowych zostali przez komunistów doszczętnie skompromitowani, albo – jeśli nie była to lewica komunistyczna lub ugodowa – to też zostali zniszczeni. Tak więc jedynym językiem, jedyną przestrzenią samorozumienia jaką mamy jest samorozumienie wewnątrz tradycji chrześcijańskiej. To dotyczy zarówno tych osób, które są religijne, jak i tych, które są religijne umiarkowanie. Tak więc zniszczenie tego samorozumienia oznacza destrukcję rozumienia polskości.

Środowiska liberalne, lewackie cieszą się z każdego aktu apostazji. Patrzą w statystyki osób, które nie chodzą do kościoła. Czy ich radość ma podstawy, czy jest przedwczesna?

Ich radość jest przede wszystkim szatańska – powiem brutalnie. Bo radość z tego, że ktoś odszedl z Kościoła, to ostatecznie radość z tego, że ktoś bardzo naraża swoje zbawienie. O tym trzeba pamiętać. Natomiast jeśli chodzi o rzeczywistość socjologiczną, to oni muszą się cieszyć z każdego pojedyńczego aktu apostazji, ponieważ mają świadomość, że Polska pozostaje bardzo silnym na tle Europy ogniwem chrześcijańskiej tradycji. I nadzieje, które wyrażają od 1989 r., że oto już za chwileczkę Polska będzie zlaicyzowana, mają się nijak do rzeczywistości. Pozostaje im się więc cieszyć, że ktoś, gdzieś, z jakiegoś powodu zdecydował się na apostazję. Zresztą część z tych opowieści o apostazji, jest – mówiąc łagodnie – na wyrost. Pamiętam historię pewnej aktorki, która groziła, że dokona apostazji, tylko zapomniała, że już od jakiegoś czasu jest ewangeliczką, więc apostazji z Kościoła katolickiego dokonać nie może, bo nawet jeśli nie był katoliczką, to jako ewangeliczką już formalnie wystąpiła z Kościoła.

Wszyscy, którzy uważają, iż Polskę da się zamienić w kraj zlaicyzowany nie biorą pod uwagę doświadczeń krajów zachodnich, np. Niemiec, gdzie na miejsce chrześcijaństwa wchodzi bardzo ekspansywna religia – islam.

To jest jeszcze bardziej skomplikowane proces. Te kraje najpierw się zlaicyzowały. A w związku z tym, że laicyzacja oznacza w znacznej mierze nihilizm, a nihilizm oznacza śmierć, no to zaczęły wymierać. Przestały mieć silną wolę życia. Więc weszli w miejsce tych ludzi, którzy nie chcą żyć, nie chcą przekazywać życia, zamiast niego wybierają eutanazję, zamiast dzietności wybierają życie singli – mówię o wyborach świadomych, a nie o sytuacjach, które się zdarzają z powodu jakichś dramatycznych zdarzeń – no to w tej sytuacji ktoś ich musi zastąpić. Zastępują ich przedstawiciele cywilizacji, z którą możemy się nie zgadzać, którą możemy uważać, że jest ufundowana na religii nieprawdziwej, ale niewątpliwie jest cywilizacją i religią żywą i dynamiczną pragnącą zachować życie. To uświadamia nam, że Europa, z jej laicyzacją, jest wyjątkiem, a nie regułą. Cywilizacje, które odrzucają religię, bardzo szybko umierają. To właśnie widzimy w Europie.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: Ewa Suchodolska, Marek Wrede - Wikipedia; Jan Matejko - "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook