Jedynie prawda jest ciekawa


Terlikowski: Bez chrześcijaństwa nie byłoby Polski

14.04.2013

Naukowcy ustalili, że we wczesnym średniowieczu ważnych aktów, np. chrzczenia władców państw dokonywano w Wielką Sobotę. W roku 966 - roku chrztu Mieszka I i jego dworu, Wielka Sobota przypadała 14 kwietnia. Ten dzień można uznać za prawdopodobną datę dzienną tej najbardziej przełomowego dla dziejów Polski wydarzenia - wejścia do kręgu cywilizacji chrześcijańskiej. O tym, czy jest Polska po 966 r. rozmawiamy z Tomaszem Terlikowskim, pisarze i działaczem katolickim, redaktorem naczelnym portalu fronda.pl.

Stefczyk.info: Dziś przypada 1047 prawdopodobna rocznica chrztu księcia Mieszka I i jego dworu, co jest początkiem chrystianizacji Polski. Nie da się już oddzielić naszego kraju od chrześcijaństwa, a każdy kto próbuje tego dokonać naraża go na wielkie niebezpieczeństwo, prawda?

Tomasz Terlikowski: Tak, prawda. Gdyby nie chrzest, to Polski by nie było. Polaków by nie było, gdyby nie wybór Mieszka I. To, że kształtowaliśmy się jako naród w procesie historycznym jest pochodną wyboru dokonanego przez Mieszka I, czyli po prostu wyboru chrześcijaństwa. Po drugie, i co jest nie mniej ważne – wyboru chrześcijaństwa w wersji łacińskiej, co wcale nie było oczywiste, bo równie dobrze mogliśmy przyjąć – tak jak to zrobili nasi rusińscy sąsiedzi – chrześcijaństwo w obrządku bizantyjskim. I bylibyśmy wówczas zupełnie innym narodem! Bez chrześcijaństwa Polska by nigdy nie powstała, a bez chrześcijaństwa w wersji łacińskiej byłaby zupełnie inna. Tak więc trudno tu dyskutować, bo to fakty.

Natomiast czy wyjęcie tego kręgosłupa Polsce, czyli chrześcijaństwa, jest groźne? Oczywiście, że jest groźne. Dlatego, że tak naprawdę – z różnych powodów historycznych – Polska nie ma innego języka, innej narracji, innego sposobu samorozumienia, niż samorozumienie religijne. W wielu krajach zachodnich, choć nie koniecznie w nich, istnieją świeckie narracje narodowe czy obywatelskie.

W Polsce takiej narracji świeckiej nie ma. Przedstawiciele narracji prawicowych  zostali wymordowani przez komunistów, przedstawiciele narracji lewicowych zostali przez komunistów doszczętnie skompromitowani, albo – jeśli nie była to lewica komunistyczna lub ugodowa – to też zostali zniszczeni. Tak więc jedynym językiem, jedyną przestrzenią samorozumienia jaką mamy jest samorozumienie wewnątrz tradycji chrześcijańskiej. To dotyczy zarówno tych osób, które są religijne, jak i tych, które są religijne umiarkowanie. Tak więc zniszczenie tego samorozumienia oznacza destrukcję rozumienia polskości.

Środowiska liberalne, lewackie cieszą się z każdego aktu apostazji. Patrzą w statystyki osób, które nie chodzą do kościoła. Czy ich radość ma podstawy, czy jest przedwczesna?

Ich radość jest przede wszystkim szatańska – powiem brutalnie. Bo radość z tego, że ktoś odszedl z Kościoła, to ostatecznie radość z tego, że ktoś bardzo naraża swoje zbawienie. O tym trzeba pamiętać. Natomiast jeśli chodzi o rzeczywistość socjologiczną, to oni muszą się cieszyć z każdego pojedyńczego aktu apostazji, ponieważ mają świadomość, że Polska pozostaje bardzo silnym na tle Europy ogniwem chrześcijańskiej tradycji. I nadzieje, które wyrażają od 1989 r., że oto już za chwileczkę Polska będzie zlaicyzowana, mają się nijak do rzeczywistości. Pozostaje im się więc cieszyć, że ktoś, gdzieś, z jakiegoś powodu zdecydował się na apostazję. Zresztą część z tych opowieści o apostazji, jest – mówiąc łagodnie – na wyrost. Pamiętam historię pewnej aktorki, która groziła, że dokona apostazji, tylko zapomniała, że już od jakiegoś czasu jest ewangeliczką, więc apostazji z Kościoła katolickiego dokonać nie może, bo nawet jeśli nie był katoliczką, to jako ewangeliczką już formalnie wystąpiła z Kościoła.

Wszyscy, którzy uważają, iż Polskę da się zamienić w kraj zlaicyzowany nie biorą pod uwagę doświadczeń krajów zachodnich, np. Niemiec, gdzie na miejsce chrześcijaństwa wchodzi bardzo ekspansywna religia – islam.

To jest jeszcze bardziej skomplikowane proces. Te kraje najpierw się zlaicyzowały. A w związku z tym, że laicyzacja oznacza w znacznej mierze nihilizm, a nihilizm oznacza śmierć, no to zaczęły wymierać. Przestały mieć silną wolę życia. Więc weszli w miejsce tych ludzi, którzy nie chcą żyć, nie chcą przekazywać życia, zamiast niego wybierają eutanazję, zamiast dzietności wybierają życie singli – mówię o wyborach świadomych, a nie o sytuacjach, które się zdarzają z powodu jakichś dramatycznych zdarzeń – no to w tej sytuacji ktoś ich musi zastąpić. Zastępują ich przedstawiciele cywilizacji, z którą możemy się nie zgadzać, którą możemy uważać, że jest ufundowana na religii nieprawdziwej, ale niewątpliwie jest cywilizacją i religią żywą i dynamiczną pragnącą zachować życie. To uświadamia nam, że Europa, z jej laicyzacją, jest wyjątkiem, a nie regułą. Cywilizacje, które odrzucają religię, bardzo szybko umierają. To właśnie widzimy w Europie.

ROZMAWIAŁ Sławomir Sieradzki

[FOTO: Ewa Suchodolska, Marek Wrede - Wikipedia; Jan Matejko - "Zaprowadzenie chrześcijaństwa"]

Warto poczytać

 1. dawid-winiarski-22072018 22.07.2018

  Cudowne uzdrowienie czy symulacja? Co tak naprawdę się stało nowemu męczennikowi opozycji

  Ostatnie posiedzenie Sejmu wzbudziło spore zainteresowanie opinii publicznej

 2. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 3. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 4. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 5. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 6. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 7. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 8. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook