Jedynie prawda jest ciekawa


Terlecki we "wSieci": Timmermans więcej nie dostanie

08.06.2016

Poszliśmy na duże kompromisy, w niektórych punktach na granicy kapitulacji. Dalej się nie cofniemy, bo to byłby koniec suwerenności - o rozmowach w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny mówi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” prof. Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.

W rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi Ryszard Terlecki przyznaje, że nie spodziewał się, iż spór o Trybunał zdominuje pierwsze półrocze rządów Prawa i Sprawiedliwości: Kluczowe starcia widzieliśmy gdzie indziej. Sądziliśmy, że w ogniu cyklonu będą zmiany w prokuraturze, reforma sądownictwa, walka z wyłudzeniami podatku VAT, podatek bankowy. Czyli w zderzeniu z potężnymi interesami wywołanymi naszymi działaniami w interesie obywateli. To, że cała opozycja położy ogień zaporowy w miejscu tak absurdalnym, nie przyszło nam do głowy – stwierdza wicemarszałek.

Polityk podejmuje również temat obrazu Polski za granicą w świetle wspomnianego sporu: Przedstawiciele rządów zachowują dystans, rozumieją, że to polityczna przepychanka. Ale już media w ich krajach zazwyczaj prezentują wykoślawiony obraz spraw w Polsce. Nie wiem, czy panowie wiedzą, ale nawet na Ukrainie informacje o naszym kraju wyglądają jak przepisane z „Gazety Wyborczej”.

Terlecki w rozmowie komentuje także sytuację opozycji parlamentarnej: Platformę znamy, to przeciwnik dla nas przewidywalny, obciążony złymi rządami, ale też z dużymi zasobami kadrowymi. Nowoczesna z kolei może udawać, że nie rządziła. Bez wątpienia natomiast z małymi szansami na zbudowanie dużego poparcia, długo jeszcze niezdolna do zbudowania skrzydeł i różnorodności.

Rozmówca Jacka i Michała Karnowskich odpowiada też na pytania o demonstracje Komitetu Obrony Demokracji i ich wpływ na sytuację polityczną w kraju: Ci, którzy tam protestują, byli zrażeni do Prawa i Sprawiedliwości długo przed wyborami. Wiemy też, że za wiele z tych protestów nie wyniknie. Kiedy byliśmy w opozycji, też często odwoływaliśmy się do poparcia ludzi, to ważny element w żywej i prawdziwej demokracji. Ale to rzeczywistości nie zmienia, nie ma mocy kartki wyborczej.

Więcej na temat kompromisu w sporze o Trybunał Konstytucyjny, sytuacji na polskiej scenie politycznej, a także kondycji establishmentu Unii Europejskiej we „wSieci”, w sprzedaży już od 6 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 6. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook