Jedynie prawda jest ciekawa


Terlecki we "wSieci": Timmermans więcej nie dostanie

08.06.2016

Poszliśmy na duże kompromisy, w niektórych punktach na granicy kapitulacji. Dalej się nie cofniemy, bo to byłby koniec suwerenności - o rozmowach w sprawie sporu o Trybunał Konstytucyjny mówi na łamach nowego wydania tygodnika „wSieci” prof. Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu i przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS.

W rozmowie z Jackiem i Michałem Karnowskimi Ryszard Terlecki przyznaje, że nie spodziewał się, iż spór o Trybunał zdominuje pierwsze półrocze rządów Prawa i Sprawiedliwości: Kluczowe starcia widzieliśmy gdzie indziej. Sądziliśmy, że w ogniu cyklonu będą zmiany w prokuraturze, reforma sądownictwa, walka z wyłudzeniami podatku VAT, podatek bankowy. Czyli w zderzeniu z potężnymi interesami wywołanymi naszymi działaniami w interesie obywateli. To, że cała opozycja położy ogień zaporowy w miejscu tak absurdalnym, nie przyszło nam do głowy – stwierdza wicemarszałek.

Polityk podejmuje również temat obrazu Polski za granicą w świetle wspomnianego sporu: Przedstawiciele rządów zachowują dystans, rozumieją, że to polityczna przepychanka. Ale już media w ich krajach zazwyczaj prezentują wykoślawiony obraz spraw w Polsce. Nie wiem, czy panowie wiedzą, ale nawet na Ukrainie informacje o naszym kraju wyglądają jak przepisane z „Gazety Wyborczej”.

Terlecki w rozmowie komentuje także sytuację opozycji parlamentarnej: Platformę znamy, to przeciwnik dla nas przewidywalny, obciążony złymi rządami, ale też z dużymi zasobami kadrowymi. Nowoczesna z kolei może udawać, że nie rządziła. Bez wątpienia natomiast z małymi szansami na zbudowanie dużego poparcia, długo jeszcze niezdolna do zbudowania skrzydeł i różnorodności.

Rozmówca Jacka i Michała Karnowskich odpowiada też na pytania o demonstracje Komitetu Obrony Demokracji i ich wpływ na sytuację polityczną w kraju: Ci, którzy tam protestują, byli zrażeni do Prawa i Sprawiedliwości długo przed wyborami. Wiemy też, że za wiele z tych protestów nie wyniknie. Kiedy byliśmy w opozycji, też często odwoływaliśmy się do poparcia ludzi, to ważny element w żywej i prawdziwej demokracji. Ale to rzeczywistości nie zmienia, nie ma mocy kartki wyborczej.

Więcej na temat kompromisu w sporze o Trybunał Konstytucyjny, sytuacji na polskiej scenie politycznej, a także kondycji establishmentu Unii Europejskiej we „wSieci”, w sprzedaży już od 6 czerwca br., także w formie e-wydania na http://www.wsieci.pl/e-wydanie.html.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook