Jedynie prawda jest ciekawa


Terlecki: Poprawność polityczna zamiast prawdy

06.06.2013

Platforma Obywatelska jako jedyny klub w Sejmie, nie chce by w uchwale upamiętniającej ofiary rzezi na Wołyniu pojawił się termin „ludobójstwo”

Dlaczego PO tak bardzo boi się nazywać rzeczy po imieniu – mówi w rozmowie ze Stefczyk.info poseł PiS – prof. Ryszard Terlecki

Stefczyk.info: Na ostatnim posiedzeniu Sejmowej Komisji Kultury, nie udało się osiągnąć kompromisu w sprawie kształtu uchwały, Platforma konsekwentnie nie chce  nazwać zbrodni wołyńskiej „ludobójstwem”, mimo że taki zapis proponują pozostałe kluby, teraz wszystkie projekty trafią do prac w podkomisji. Tymczasem już niebawem będziemy obchodzili 70. rocznicę tamtych wydarzeń. Sejm zdąży do tej pory przyjąć uchwałę?

prof. Ryszard Terlecki: Myślę, że jednak jak jakaś uchwała powstanie, tak zapewniała przewodnicząca komisji. Sytuacja jest taka, że w tej podkomisji zasiada trzech przedstawicieli PO, czyli zwolenników niemównienia o ludobójstwie, 2 z PiSu i jeden z PSL, którzy to używają tego terminu, więc jest remis i nie wiadomo co z tego wyniknie.

Czyli wszystko w rękach lewicy, która co ciekawe w swoim projekcie też mówi o ludobójstwie...

SLD wczoraj nie uczestniczyło w tym posiedzeniu, ale poseł Tadeusz Iwiński telefonicznie poinformował, że będzie się starał przyjść na posiedzenie podkomisji, więc jego głos może wtedy przeważyć.

Dlaczego PO tak bardzo boi się terminu „ludobójstwo”?

Tłumaczono to w ten sposób, to znaczy tłumaczył to jeden z niższych urzędników ministerstwa, że z punktu widzenia stosunków dyplomatycznych z Ukrainą to jest to termin niepolityczny, przedstawiciel klubu PO mówił wprost, że jest to niekorzystne z punktu widzenia polityki zagranicznej, a przedstawiciel ministerstwa podkreślał, że strona ukraińska uważnie monitoruje wszystko to co się u nas w tym temacie dzieje  i można się liczyć z reakcjami, gdyby taka uchwała, w wersji proponowanej właśnie przez nas została przyjęta. 

Jest jeszcze jeden aspekt tej sprawy, to znaczy takie przekonywanie, że dla dobra stosunków polsko – ukraińskich lepiej jest tutaj ustąpić i pozwolić na to żeby Ukraińcy czcili pamięć zbrodniarzy, a my będziemy udawali, że tego nie widzimy

Czyli mówiąc krótko poprawność polityczna zamiast prawdy historycznej?

Tak, ale wydaje mi się, że jeszcze druga kwestia jest tutaj również istotna, Platforma stara się przy różnych okazjach demonstrować to, że historia nie jest istotna i nie powinna wpływać na obecną rzeczywistość, w związku z tym trzeba ją raczej marginalizować i nie podnosić takich historycznych wątków, które mogłyby wywoływać emocje albo być wykorzystywane do uroczystości historycznych. Wydaje mi się, że w każdej podobnej sprawie Platforma będzie działać na wyciszenie problemów historycznych.

Rozmawiał Mariusz Krzemiński

[fot. wikimedia, licencja CC3.0]


Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook