Jedynie prawda jest ciekawa


Terlecki: Europa zmęczyła się lewicową komedią

14.02.2013

Dzisiaj obchodzimy, co wielu zaskoczy, święto świętych Cyryla Metodego, patronów Europy. O chrześcijańskiej tożsamości Europy rozmawiamy z prof. Ryszardem Terleckim, posłem Prawa i Sprawiedliwości.

Stefczyk.info: - Panie profesorze, dlaczego Europa zapomina o swoich chrześcijańskich korzeniach i wypiera ze swej świadomości pamięć o swoich chrześcijańskich fundamentach?

Ryszard Terlecki: - To bardzo trudne i złożone pytanie i nie ma na nie prostej odpowiedzi. To wypieranie trwa nie od niedawna ale już od paru wieków. Ma związek z rozmaitymi zmianami, które zachodzą w Europie od XVIII czy od XIX wieku. Ale rzeczywiście ten proces się nasila na przełomie XX i XXI wieku, do tego stopnia, że są powody do obaw, że Europa straci swoją tożsamość i gdzieś zabłąka się w przestrzeni świata jako półwysep przyczepiony do wielkiego kontynentu azjatyckiego.

Wydaje się, że wszystko do tego zmierza, ale nieraz już bywało, że Europa była zagrożona jako ośrodek cywilizacji i jakoś wychodziła z tego obronną ręką. Dlatego trzeba mieć nadzieję, że i tym razem tak się stanie.

Stefczyk.info: - Ten proces dechrystianizacji Europy nasila się i to za sprawą bardzo agresywnej lewicowej ofensywy. Jednak z drugiej strony chyba nie widać takiej zdecydowanej odpowiedzi, tak, jakbyśmy my, chrześcijanie godzili się z tym procesem. Dlaczego tak się dzieje?

- Wydaje mi się, że ten proces oporu, przeciwko nowej formule komunizmu - nie wymyślono jeszcze ogólnoprzyjętej nazwy dla tego zjawiska, które zastępuje komunizm - otóż, że ten proces oporu jednak się nasila i prędzej czy później dojdzie do konfrontacji, która rozstrzygnie, co się stanie z Europą.

W mediach rzeczywiście dominuje ta samobójcza, czy też niszczycielska tendencja, ale w przestrzeni publicznej, w poszczególnych wspólnotach narodowych w Europie jednak ten nurt obrony i stanowczego oporu nasila się, co widać dość wyraźnie właśnie w ostatnich latach.

Stefczyk.info: - To prawda, jeszcze 9 lat temu taką symboliczną porażką chadeków było utrącenie kandydatury Rocca Buttiglionego na komisarza europejskiego z powodu jego zbyt konserwatywnych, chrześcijańskich poglądów. Ale już rok temu, mała Słowacja odniosła sukces w sporze z Komisją Europejską i przeforsowała kształt monety 2-eurowej ze świętymi Cyrylem i Metodym razem z aureolami i krzyżami na ornatach, co tak rozdrażniło lewaków. Czy to nie jest pierwsza gwiazdka tej kontrofensywy chrześcijan?

- Myślę, że można wymienić tu więcej przykładów. Najważniejsze jednak, że można odnieść wrażenie, także w Polsce, że opinia publiczna zmęczyła się tą komedią odgrywaną przez media, która całkowicie odwraca hierarchię ważności wydarzeń na świecie i w Polsce i że powoli kiełkuje takie przekonanie, że jednak coś innego jest ważne niż pajacowanie, które dominowało w tych mediach.

Oczywiście pytanie czy nam się tak wydaje, czy tak jest rzeczywiście, bo trzeba zwrócić uwagę na ogromną presję środowisk lewackich w dziedzinie wychowania, które odnosi wciąż sukcesy, co widać także w polskim systemie edukacyjnym. Trudno więc przewidzieć, co się wydarzy, kiedy pokolenie celowo obecnie indoktrynowane dorośnie. Czy ono będzie w stanie zrzucić z siebie tę pianę lewicowej ideologii? Tego nie wiemy, ale patrząc w Internet, który jest dla młodych bardzo ważnym medium, to jednak widać, że to wahadło przechyla się z takiej lewicowej papki na rzecz świadectw czy dowodów pewnego rozsądku, dojrzewania części przynajmniej młodego pokolenia. Tak więc jest też i nadzieja, jak zawsze.

Stefczyk.info: - A czy wyobraża Pan sobie, żeby dzisiaj lub może za parę lat został wybrany komisarzem polityk o takich poglądach jak Rocco Buttiglione?

- Żeby to nastąpiło, to ten proces, który się dopiero zaczął musi przybrać znacznie poważniejsze rozmiary. Tutaj pierwszym takim sygnałem, że coś się dzieje pozytywnego byłby powrót do idei demokracji w Europie. Unia przestała być instytucją demokratyczną i stąd to odzyskiwanie pola przez ludzi o poglądach innych niż ten lewicowy mainstream jest trudny. Trzeba jednak też patrzeć na inne zjawiska, które widzimy ostatnio w wielu krajach europejskich. Takim zaskoczeniem dla całej Europy było to, co się stało w Paryżu - ta ogromna manifestacja w obronie tradycyjnych wartości i zdrowego rozsądku przeciwko szaleńcom i dewiantom.

not. zrk
[fot.You Tube]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook