Jedynie prawda jest ciekawa


Teraz wszystko przez nauczycieli

20.06.2012

Parę dni temu ministerstwo finansów opublikowało informacje pokazujące sytuację finansową samorządów gminnych, a dokładnie poziom ich zadłużenia. Okazuje się, że aż 135 gmin ma wskaźnik zadłużenia przekraczający 60 proc. dochodów, a więc wyższy niż dopuszcza ustawa o finansach publicznych.

Wprawdzie część z nich po odliczeniu wydatków przeznaczonych na realizację projektów unijnych ma zadłużenie niższe niż 60 proc. dochodów na co pozwala ustawa o finansach publicznych ale tak naprawdę w każdej chwili gminy te mogą się spodziewać wprowadzenia zarządu komisarycznego.

Samorządy od kilku lat wskazują, że rząd przekazuje im kolejne zadania do realizacji ale nie towarzyszy temu niestety jednoczesne przekazywanie adekwatnych środków finansowych.

Od 2008 roku premier Tusk jest dobroczyńcą polskich nauczycieli, bo corocznie ogłasza paroprocentowe podwyżki ich płac, tak że średnia płaca nauczyciela w latach 2008-2012 wzrosła o około 50 proc.

Oczywiście po ogłoszeniu podwyżki płac dla nauczycieli, samorządowcy równocześnie słyszą, że środki na ten cel zostały już uwzględnione w subwencji oświatowej wcześniej im przekazanej ale w praktyce okazuje się, że subwencja nie wystarcza na pełne pokrycie kosztów podwyżek płac.

Samorządowcy nie mają wyjścia, premier Tusk w telewizji zapowiedział podwyżki płac , ich służby finansowe muszą zgodnie z ustawą je wyliczyć i wypłacić najczęściej od początku roku szkolnego.

Jest jeszcze jeden problem, którego rząd przy tej okazji nie bierze pod uwagę. Nauczycielami są także ci pracujący w przedszkolach, a ponieważ wychowanie przedszkolne jest zadaniem własnym gmin i musi być finansowane ze środków własnych samorządów to na podwyżki płac dla tych nauczycieli, środki finansowe muszą znaleźć samorządowcy we własnych budżetach.

Tak się składa, że pracuję w sejmowej komisji samorządu terytorialnego i polityki regionalnej i ostatnio z inicjatywy posłów Prawa i Sprawiedliwości próbowaliśmy uchwalić dezyderat adresowany do rządu pokazujący coraz trudniejszą sytuację finansową samorządów w Polsce.

Niestety posłowie rządzącej koalicji Platformy i PSL na tym dezyderatem nie chcieli obradować i odrzucili go w pierwszym czytaniu. W dyskusji która się jednak na komisji w tej sprawie odbyła, posłowie ci wskazywali, że głównym powodem trudnej sytuacji finansowej samorządów jest nadmiar nauczycieli i obowiązywanie Karty Nauczyciela.

Co więcej twierdzili, że rząd nie wystąpi z nowelizacją tej ustawy, a oczekują na inicjatywę samorządowców w tej sprawie. Premier Tusk chce być dalej dobry dla nauczycieli i nie będzie się im narażał.

Samorządowcy nie mieli innego wyjścia i taki projekt przygotowali i kierują go do Sejmu. To w Sejmie odbędzie się batalia w której głównymi winowajcami problemów finansowych samorządów okażą się nauczyciele.

W ten sposób Platforma i premier Tusk po raz kolejny napuszczają wszystkich na na nową grupę zawodową czyli nauczycieli. Wcześniej takimi winowajcami problemów w finansach publicznych byli górnicy, rolnicy, służby mundurowe, a ostatnio emeryci i renciści. Takimi wrogami publicznymi byli także handlarze dopalaczami i kibole choć oni byli ścigani z zupełnie innych powodów niż wyżej wymienione grupy zawodowe.

Media, które ze wszystkich sił wspomagają rządzących także uruchomiły już informacje, że Karta Nauczyciela jest praprzyczyną wszelkiego zła. Rozpoczęła się więc nagonka i na nauczycieli i zapewne będzie ona trwała przynajmniej do rozpoczęcia nowego roku  szkolnego.

To zadziwiające jak Polacy dają się wodzić za nos i nie dostrzegają, że tym szczuciem na różne grupy zawodowe rząd , kupuje sobie spokój na kolejne miesiące.

Zbigniew Kuźmiuk
[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook