Jedynie prawda jest ciekawa


"Ten wyrok wpisuje się w wymiar sprawiedliwości z PRL"

01.07.2014

Kolejna zbrodnia komunistyczna została zamieciona pod dywan - mówi Wiesław Johann.

"Porażający jest już fakt, że dopiero po 44 latach sprawa zdarzeń na Wybrzeżu znalazła swój epilog w postaci ostatecznego orzeczenia sądu" - mówi Wiesław Johann komentując wyrok w sprawie Stanisława Kociołka wydany wczoraj przez sąd. Były sędzia Trybunału Konstytucyjnego zwraca uwagę, że wydarzenia Grudnia '70 były efektem rozkazu wydanego przez funkcjonariuszy władzy ludowej, a skutkiem tego była śmierć kilkudziesięciu osób. "Znakomicie całą atmosferę Grudnia ’70 oddał Antoni Krauze w filmie „Czarny czwartek”. Tak, to był czarny czwartek w historii Gdańska, Gdyni, Szczecina, to był czarny czwartek w historii Polski" - stwierdza prof. Johann. 

Komentując decyzję sądu, który uniewinnił Stanisława Kociołka, Johann mówi, że czuje się tym zdruzgotany: "Szanuję wyroki wydawane w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, ale nie zawsze się z nimi zgadzam. A ten wyrok niestety wpisuje się w funkcjonowanie tego wymiaru sprawiedliwości, z którym mieliśmy do czynienia w czasach Polski Ludowej. Jeden z sędziów, jeszcze w latach 40.-50. ubiegłego stulecia, mówił: „My, sędziowie, nie od Boga”. I tak jest, skoro sądy nie potrafią osądzić czynów w sposób sprawiedliwy. Nie mówię tu o sprostaniu czyimś oczekiwaniom, ale o sprawiedliwości. Dla mnie, prawnika, niewydanie wyroku skazującego wobec osób, które są odpowiedzialne za największą zbrodnię popełnioną w czasach powojennej Polski, jest niezrozumiałe. W taki sposób kolejna zbrodnia komunistyczna została zamieciona pod dywan, tak jakby nic się nie stało. To przygnębiające. Ale jest to konsekwencją tego, że okres PRL nie został rozliczony" - podsumowuje. 

Zauważa, że te wyroki będą jeszcze poddawane ocenie społecznej przez ludzi, którzy wciąż pamiętają te wydarzenia - szczególnie przez tych, którzy stracili tam bliskich. 

mc,Nasz Dziennik
[fot. IPN]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook