Jedynie prawda jest ciekawa


"Ten wyrok wpisuje się w wymiar sprawiedliwości z PRL"

01.07.2014

Kolejna zbrodnia komunistyczna została zamieciona pod dywan - mówi Wiesław Johann.

"Porażający jest już fakt, że dopiero po 44 latach sprawa zdarzeń na Wybrzeżu znalazła swój epilog w postaci ostatecznego orzeczenia sądu" - mówi Wiesław Johann komentując wyrok w sprawie Stanisława Kociołka wydany wczoraj przez sąd. Były sędzia Trybunału Konstytucyjnego zwraca uwagę, że wydarzenia Grudnia '70 były efektem rozkazu wydanego przez funkcjonariuszy władzy ludowej, a skutkiem tego była śmierć kilkudziesięciu osób. "Znakomicie całą atmosferę Grudnia ’70 oddał Antoni Krauze w filmie „Czarny czwartek”. Tak, to był czarny czwartek w historii Gdańska, Gdyni, Szczecina, to był czarny czwartek w historii Polski" - stwierdza prof. Johann. 

Komentując decyzję sądu, który uniewinnił Stanisława Kociołka, Johann mówi, że czuje się tym zdruzgotany: "Szanuję wyroki wydawane w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, ale nie zawsze się z nimi zgadzam. A ten wyrok niestety wpisuje się w funkcjonowanie tego wymiaru sprawiedliwości, z którym mieliśmy do czynienia w czasach Polski Ludowej. Jeden z sędziów, jeszcze w latach 40.-50. ubiegłego stulecia, mówił: „My, sędziowie, nie od Boga”. I tak jest, skoro sądy nie potrafią osądzić czynów w sposób sprawiedliwy. Nie mówię tu o sprostaniu czyimś oczekiwaniom, ale o sprawiedliwości. Dla mnie, prawnika, niewydanie wyroku skazującego wobec osób, które są odpowiedzialne za największą zbrodnię popełnioną w czasach powojennej Polski, jest niezrozumiałe. W taki sposób kolejna zbrodnia komunistyczna została zamieciona pod dywan, tak jakby nic się nie stało. To przygnębiające. Ale jest to konsekwencją tego, że okres PRL nie został rozliczony" - podsumowuje. 

Zauważa, że te wyroki będą jeszcze poddawane ocenie społecznej przez ludzi, którzy wciąż pamiętają te wydarzenia - szczególnie przez tych, którzy stracili tam bliskich. 

mc,Nasz Dziennik
[fot. IPN]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook