Jedynie prawda jest ciekawa

"Ten wyrok wpisuje się w wymiar sprawiedliwości z PRL"

01.07.2014

Kolejna zbrodnia komunistyczna została zamieciona pod dywan - mówi Wiesław Johann.

"Porażający jest już fakt, że dopiero po 44 latach sprawa zdarzeń na Wybrzeżu znalazła swój epilog w postaci ostatecznego orzeczenia sądu" - mówi Wiesław Johann komentując wyrok w sprawie Stanisława Kociołka wydany wczoraj przez sąd. Były sędzia Trybunału Konstytucyjnego zwraca uwagę, że wydarzenia Grudnia '70 były efektem rozkazu wydanego przez funkcjonariuszy władzy ludowej, a skutkiem tego była śmierć kilkudziesięciu osób. "Znakomicie całą atmosferę Grudnia ’70 oddał Antoni Krauze w filmie „Czarny czwartek”. Tak, to był czarny czwartek w historii Gdańska, Gdyni, Szczecina, to był czarny czwartek w historii Polski" - stwierdza prof. Johann. 

Komentując decyzję sądu, który uniewinnił Stanisława Kociołka, Johann mówi, że czuje się tym zdruzgotany: "Szanuję wyroki wydawane w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, ale nie zawsze się z nimi zgadzam. A ten wyrok niestety wpisuje się w funkcjonowanie tego wymiaru sprawiedliwości, z którym mieliśmy do czynienia w czasach Polski Ludowej. Jeden z sędziów, jeszcze w latach 40.-50. ubiegłego stulecia, mówił: „My, sędziowie, nie od Boga”. I tak jest, skoro sądy nie potrafią osądzić czynów w sposób sprawiedliwy. Nie mówię tu o sprostaniu czyimś oczekiwaniom, ale o sprawiedliwości. Dla mnie, prawnika, niewydanie wyroku skazującego wobec osób, które są odpowiedzialne za największą zbrodnię popełnioną w czasach powojennej Polski, jest niezrozumiałe. W taki sposób kolejna zbrodnia komunistyczna została zamieciona pod dywan, tak jakby nic się nie stało. To przygnębiające. Ale jest to konsekwencją tego, że okres PRL nie został rozliczony" - podsumowuje. 

Zauważa, że te wyroki będą jeszcze poddawane ocenie społecznej przez ludzi, którzy wciąż pamiętają te wydarzenia - szczególnie przez tych, którzy stracili tam bliskich. 

mc,Nasz Dziennik
[fot. IPN]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook