Jedynie prawda jest ciekawa

Ten rząd nie przetrwa czterech lat

08.12.2011

Wywiad Stefczyk.info z Arturem Balazsem - byłym ministrem rolnictwa, politykiem konserwatywnym i rolnikiem.

Stefczyk.Info: Czy zmiany w systemie ubezpieczenia rolników mogą rozbić koalicję?

Artur Balazs: Na pewno nie sprawa wprowadzenia składki zdrowotnej dla rolników. Rząd nie ma tu wyjścia, obecne rozwiązania za niekonstytucyjne uznał Trybunał Konstytucyjny. Dyskusja w rządzie miedzy PSL a premierem będzie dotyczyła zapewne jednak progu dochodowego od którego rolnicy będą musieli tę składkę płacić. Za najbiedniejszych składkę nadal będzie płaciło państwo.

Niejasna jest dla mnie sprawa zmian w KRUS. Mówi się o przesunięciu najbogatszych rolników do ZUS gdzie płaciliby większą składkę. Zapomina się jednak, że to będzie oznaczało dla nich także dużo większą, nawet dwukrotnie, emeryturę. Budżet państwa zamiast na tym zarobić może więc stracić o czym premier zdaje się nie wiedzieć.

Czy jednak to wszystko nie zmierza do likwidacji KRUS?
Wprost nie zostało to w expose premiera powiedziane, ale wydaje się, że taki jest kierunek myślenia.

PSL się na to zgodzi?
Nie. Na to nie może i jeśliby takie plany rzeczywiście były, rozbiłoby to koalicję. Mówiąc o bogatych rolnikach zapomina się, że około połowy rolników to naprawdę biedni ludzie, żyjący na granicy ubóstwa. Oni wciśnięcia ich w ZUS nie wytrzymają. I nie wytrzyma takiej perspektywy także PSL. Chociaż prognozuję, że ze względu na ogólną sytuację ekonomiczną, ta koalicja nie tyle się rozpadnie przed upływem pełnej kadencji, co po prostu skrócona zostanie kadencja. Wybory będą szybciej niż sądzimy. Ten rząd nie wytrzyma czterech lat, bo idą naprawdę ciężkie czasy. Rząd nie mówi nam zresztą pełnej prawdy o sytuacji ekonomicznej, o wysokości deficytu finansów publicznych.

Jakie generalnie panują nastroje na wsi?
Paradoksalnie najbardziej zaniepokojeni są rolnicy produkujący najwięcej, dający ok. 80 procent produkcji rolnej. Zderzają się oni z coraz trudniejsza rzeczywistością, z destabilizacją rynków rolnych, coraz twardszą konkurencją. Widzą, że nie ma mowy o wyrównaniu dopłat unijnych w stosunku do tego co dostają farmerzy zachodni, rząd w ogóle porzucił ten temat.

[fot. MK]

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook