Jedynie prawda jest ciekawa


Telus: wolne niedziele nie zwiększą bezrobocia

28.05.2013

Z badań wynika, że około 70% społeczeństwa uważa, iż należałoby zakazać handlu w niedzielę - mówi poseł PiS Robert Telus.

Rozmowa z posłem Prawa i Sprawiedliwości Robertem Telusem

Stefczyk.info: Jakie są szanse powodzenia projektu wprowadzenia ustawowego zakazu handlu w niedzielę?

Robert Telus: Myślę, że szanse są duże. Istnieje w tej chwili spore poparcie społeczne dla tej inicjatywy. Z badań wynika, że około 70% społeczeństwa uważa, iż należałoby zakazać handlu w niedzielę.

 

Projekt ten cieszy się poparciem posłów różnych ugrupowań.

- Tak, za zakazem handlu w niedzielę opowiedzieli się przedstawiciele czterech ugrupowań – PiS, SP, PO i PSL. Mam nadzieję, że poparcie dla tej idei będzie rosło.

 

Nie wszyscy podchodzą jednak entuzjastycznie do tego pomysłu. Podnosi się argumenty, iż zakaz handlu w niedzielę doprowadzi do zwiększenia – i tak przecież gigantycznego – bezrobocia.

- Są to rzecz jasna zarzuty nieprawdziwe. Handlowcy przestrzegający zakazu handlu w święta twierdzą, że wcale na tym nie stracili. Jeżeli ktoś pracuje w niedzielę, musi przecież odebrać później dzień wolny w tygodniu. Proponowany przez nas projekt zakłada jedynie, że tym dniem wolnym od pracy będzie konkretnie niedziela. To jedyna różnica.

 

Dlaczego pomysł wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę pojawia się właśnie teraz?

- Ten pomysł pojawił się już osiem miesięcy temu. Odbyło się wtedy spotkanie naszego zespołu parlamentarnego wraz z Akcją Katolicką i przedstawicielami Ruchu Domowego Kościoła. W czasie tego posiedzenia narodził się pomysł przygotowania projektu zakazu handlu w niedzielę. Chcieliśmy, aby był to projekt obywatelski. Akcja Katolicka i Ruch Domowego Kościoła będą zbierać podpisy pod tym projektem. Nie chcemy, aby był to projekt jedynie polityczny, wtedy nie będzie miał on szans powodzenia.

 

Czy rzeczywiście istnieje konieczność wprowadzenia ustawowego zakazu handlu w niedzielę?

- Taki zakaz funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej. Istnienie zakazu handlu w niedzielę pozwala na to, aby rodziny spędzały czas wolny w gronie najbliższych zamiast w supermarketach. W dobie kryzysu rodziny podejmowanie działań wspierających rodzinę jest szczególnie istotne.

 

Jakie będą Państwa kolejne kroki?

- Projekt został już złożony u Marszałka Sejmu, czekamy na debatę w tej sprawie. Równolegle środowiska zgromadzone wokół Akcji Katolickiej i Ruchu Domowego Kościoła będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Będzie to zatem projekt nie tylko polityczny, ale także obywatelski.

 

W jaki sposób będą Państwo przekonywać sceptycznych posłów, aby udzielili poparcia temu projektowi?

- Odbędzie się na ten temat dyskusja. Będziemy próbować przekonywać do poparcia tego projektu zarówno argumentami ekonomicznymi, jak i argumentami z dziedziny moralności. W szczególny sposób uwypukliłbym tu konieczność wspierania rodziny w dobie kryzysu tej instytucji.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała AŻ

[Fot. telusrobert.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook