Jedynie prawda jest ciekawa


Telus: wolne niedziele nie zwiększą bezrobocia

28.05.2013

Z badań wynika, że około 70% społeczeństwa uważa, iż należałoby zakazać handlu w niedzielę - mówi poseł PiS Robert Telus.

Rozmowa z posłem Prawa i Sprawiedliwości Robertem Telusem

Stefczyk.info: Jakie są szanse powodzenia projektu wprowadzenia ustawowego zakazu handlu w niedzielę?

Robert Telus: Myślę, że szanse są duże. Istnieje w tej chwili spore poparcie społeczne dla tej inicjatywy. Z badań wynika, że około 70% społeczeństwa uważa, iż należałoby zakazać handlu w niedzielę.

 

Projekt ten cieszy się poparciem posłów różnych ugrupowań.

- Tak, za zakazem handlu w niedzielę opowiedzieli się przedstawiciele czterech ugrupowań – PiS, SP, PO i PSL. Mam nadzieję, że poparcie dla tej idei będzie rosło.

 

Nie wszyscy podchodzą jednak entuzjastycznie do tego pomysłu. Podnosi się argumenty, iż zakaz handlu w niedzielę doprowadzi do zwiększenia – i tak przecież gigantycznego – bezrobocia.

- Są to rzecz jasna zarzuty nieprawdziwe. Handlowcy przestrzegający zakazu handlu w święta twierdzą, że wcale na tym nie stracili. Jeżeli ktoś pracuje w niedzielę, musi przecież odebrać później dzień wolny w tygodniu. Proponowany przez nas projekt zakłada jedynie, że tym dniem wolnym od pracy będzie konkretnie niedziela. To jedyna różnica.

 

Dlaczego pomysł wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę pojawia się właśnie teraz?

- Ten pomysł pojawił się już osiem miesięcy temu. Odbyło się wtedy spotkanie naszego zespołu parlamentarnego wraz z Akcją Katolicką i przedstawicielami Ruchu Domowego Kościoła. W czasie tego posiedzenia narodził się pomysł przygotowania projektu zakazu handlu w niedzielę. Chcieliśmy, aby był to projekt obywatelski. Akcja Katolicka i Ruch Domowego Kościoła będą zbierać podpisy pod tym projektem. Nie chcemy, aby był to projekt jedynie polityczny, wtedy nie będzie miał on szans powodzenia.

 

Czy rzeczywiście istnieje konieczność wprowadzenia ustawowego zakazu handlu w niedzielę?

- Taki zakaz funkcjonuje w wielu krajach Unii Europejskiej. Istnienie zakazu handlu w niedzielę pozwala na to, aby rodziny spędzały czas wolny w gronie najbliższych zamiast w supermarketach. W dobie kryzysu rodziny podejmowanie działań wspierających rodzinę jest szczególnie istotne.

 

Jakie będą Państwa kolejne kroki?

- Projekt został już złożony u Marszałka Sejmu, czekamy na debatę w tej sprawie. Równolegle środowiska zgromadzone wokół Akcji Katolickiej i Ruchu Domowego Kościoła będą zbierać podpisy pod obywatelskim projektem ustawy. Będzie to zatem projekt nie tylko polityczny, ale także obywatelski.

 

W jaki sposób będą Państwo przekonywać sceptycznych posłów, aby udzielili poparcia temu projektowi?

- Odbędzie się na ten temat dyskusja. Będziemy próbować przekonywać do poparcia tego projektu zarówno argumentami ekonomicznymi, jak i argumentami z dziedziny moralności. W szczególny sposób uwypukliłbym tu konieczność wspierania rodziny w dobie kryzysu tej instytucji.

 

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiała AŻ

[Fot. telusrobert.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kijowniaij 25.04.2018

  Oto i są. To oni żerują na dramacie niepełnosprawnych...

  Jeszcze kilka godzin temu pisaliśmy, że w tym sporze dawno przestało chodzić o dobro niepełnosprawnych, a ktoś próbuje zbić na nim kapitał polityczny i pieniądze. Okazuje się, że nie trzeba było długo czekać na potwierdzenie naszych przypuszczeń.

 2. 1270facebookstefczyk 25.04.2018

  Tych słów już nie napiszesz na Facebooku

  Nowy regulamin największego portalu społecznościowego wchodzi w życie 25 maja

 3. 1270twitterPOl 25.04.2018

  „Im zależy tylko na pieniądzach. Wykorzystują swoje niepełnosprawne dzieci”

  Za nami kolejne godziny protestu opiekunów dzieci niepełnosprawnych. Mimo szerokich propozycji ze strony rządu, protestujący nie zamierzają ustąpić. Jeszcze kilka dni temu zastanawialiśmy się kto im płaci

 4. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 5. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 6. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 7. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 8. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook