Jedynie prawda jest ciekawa


Tekieli: Przed Palikotem trzeba się bronić

16.12.2011

Europejskie państwa budowane były przez mnichów. Nie da się tego wymazać. Krzyż jest znakiem, którego obecność w przestrzeni publicznej, jest czymś naturalnym – mówi dziennikarz Robert Tekieli w rozmowie z portalem Stefczyk.info.

Stefczyk.info: Eksperci uznali za bezzasadny postulat Ruchu Palikota, który domaga się usunięcia krzyża z sali sejmowej. Jak Pan to ocenia?

Robert Tekieli: Zadziwiające jest, że eksperci, którzy często są ludźmi do wynajęcia, wydali opinie, które grzeszą zdrowym rozsądkiem. Europejskie państwa budowane były przez mnichów. Nie da się tego wymazać. Krzyż jest znakiem, którego obecność w przestrzeni publicznej, jest czymś naturalnym. On jest gwarancją, że państwo jest budowane na kulturze, a nie na anty-kulturze.

W ekspertyzach pojawiają się sugestie, że postulat Ruchu Palikota jest stronniczy i jest przejawem braku tolerancji. Podziela Pan te opinie?

Janusz Palikot posługuje się językiem w innym celu niż opisywanie świata. Każdy, kto będzie podchodził dobrodusznie i prostolinijnie do postulatów tego człowieka, naraża się na niezrozumienie rzeczywistości, albo na śmieszność. Palikot może jednego dnia głosić A, a drugiego nie-A. I w obu przypadkach będzie przemawiał z równym przekonaniem. Jego zachowań nie należy komentować. Szanuję jego wyborców. Ale przed nim należy się bronić przy pomocy zdrowego rozsądku, aparatu państwowego, prawa i wszystkiego narzędzi demokracji. Nie będę w związku z tym odnosić się do jego postulatów. One godzą w istotę nowoczesnej demokracji i nowoczesnego państwa.

Czy w Pana ocenie negatywne opinie dot. wniosku o zdjęcie krzyża uspokoją tę partię? To już koniec walki o krzyż?

Tę rzeczywistość rozgrywa się wzdłuż wektorów interesów politycznych, a nie prawdy. Są ludzie, którzy myślą, że można się stwarzać każdego dnia. Według nich można stworzyć nowy język, używać go przez tydzień, a potem używać innego języka. Gdyby zapytać Palikota pochwaliłby Gombrowicza. On czerpie też z filozofii postmodernistycznej, a to jest wychodzenie poza ramy klasycznej cywilizacji europejskiej, poza ramy normalności, nakreślonej przez Gimnazjum, Liceum, uniwersytet, poza Arystotelesa, Platona, Św. Tomasza. Palikot manipuluje językiem jak postmoderniści. Myśli, że można w dowolny sposób żonglować rzeczywistością. Oczywiście zbierze tego negatywne owoce, ale dziś tego nie widzi.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Mik]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook