Jedynie prawda jest ciekawa


Tchórzewski: Gdzie rozpłynęły się miliony na autostrady?

11.08.2013

Mamy całą masę innych inwestycji, gdzie nasypy się obsuwają, droga się zapada, a nikogo z tego tytułu nie aresztuje się. Są przepisy mówiące o dużej odpowiedzialności karnej za spowodowanie strat skarbu państwa, ale tych przepisów nikt nie używa - alarmuje Krzysztof Tchórzewski z PiS, wiceszef sejmowej Komisji Infrastruktury.

Parlamentarzysta odnosi się do danych Światowego Forum Ekonomicznego wynika, z których wynika, że pod względem dostępu do dróg, kolei i lotnisk znajdujemy się w ogonie cywilizowanego świata. Lepiej jest w Namibii czy Rwandzie. Jak to możliwe, skoro nigdy nie mieliśmy tak dużych pieniędzy na rozbudowę infrastruktury, jak teraz?

- Wydaliśmy olbrzymie pieniądze na drogi ekspresowe i autostrady, ale jest to tylko 5 proc. dróg w Polsce. W związku z tymi nakładami nie zostały wyremontowane drogi krajowe. Samo utrzymanie dróg krajowych, których mamy ok. 5 tys. kilometrów, wymagałoby ok. 1,5 miliarda zł rocznie, a przeznacza się na ten cel  450-600 mln zł - mówi Tchórzewski w wywiadzie dla portalu wPolityce.pl.

Zwraca też uwagę na patologie towarzyszące inwestycjom. - Płacimy powyżej średniej europejskiej za budowę kilometra drogi. Tymczasem pieniądze nie wiadomo gdzie się rozpływają. Główni wykonawcy autostrad ich nie dostają. Drobni podwykonawcy płaczą, że nie otrzymali wynagrodzenia. Czyli gdzieś pośrodku jacyś pośrednicy wyprowadzili z budowy autostrad i dróg ekspresowych w Polsce olbrzymie pieniądze – zauważa.

I dodaje: - Mamy do czynienia z patologią. Świadczy o tym choćby wystąpienie sześciu ambasadorów państw, których firmy funkcjonują na polskim rynku, w sprawie  niezapłaconych przez GDDKiA należności wynoszących prawie 10 mld złotych. (...) Stajemy się latynoamerykańskim państwem, gdzie na styku władzy z dużymi przedsiębiorstwami dzieją się horrendalne rzeczy, na które pion sprawiedliwości w Polsce przymyka oczy.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!  

JKUB

[fot. gddkia.gov.pl]

Warto poczytać

 1. 1270kodomi 20.04.2018

  Totalny odlot KOD. Zbierają relikwie od „obrońców demokracji”

  Jeszcze niedawno KOD miał mocarstwowe plany odbicia Polski z rąk „kaczystów"

 2. pomnik18042018 19.04.2018

  Amerykanie zlikwidują pomnik katyński? „Rosyjscy oligarchowie planują w tym miejscu zbudować hotel"

  Według przedstawiciela amerykańskiej Polonii, który wystąpił w programie Marcina Roli w telewizji wRealu24.pl, zagrożona jest przyszłość Pomnika Katyńskiego w Jersey City.

 3. 1270kaczynskiprezesnaczelnik 19.04.2018

  Znany polityk o Jarosławie Kaczyńskim: Jest jak Piłsudski!

  Naczelnik, Wódz, Marszałek. To tylko niektóre określenia, którymi politycy opozycji i nieprzychylni PiS dziennikarze nazywają prezesa partii rządzącej Jarosława Kaczyńskiego

 4. 1270pawlowiczkrystyna 19.04.2018

  Prof. Pawłowicz przesadziła? Obraża byłych prezydentów

  Krystyna Pawłowicz słynie z mocnych i kontrowersyjnych wypowiedzi

 5. 1270luck22yluck222 18.04.2018

  Wspaniała inicjatywa niepełnosprawnego Łukasza Warzechy

  Wydawałoby się, że w dzisiejszych czasach trudno o bezinteresowną pomoc, a z pewnością jeszcze trudniej oczekiwać jej od osób, które na co dzień same potrzebują pomocy. .

 6. 1270luckyluck 18.04.2018

  Korwin-Mikke znów odleciał: PiS to komuniści z krzyżem na wierzchu!

  Znany miłośnik Putina, Janusz Korwin Mikke, postanowił znowu zabłysnąć

 7. 1270conchitawurst 16.04.2018

  Najsłynniejszy transwestyta Europy ma HIV

  Smutna prawda o kondycji współczesnego świata. Wurst cierpi na HIV

 8. 1270kuxniarbezwtyd 10.04.2018

  „Ależ to jest obrzydliwe. Orgia cynizmu”

  Niezwykle trafny komentarz redaktora naczelnego tygodnika „Sieci”. Obnażył hipokryzję salonowych dziennikarzy.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook