Jedynie prawda jest ciekawa


Taśmy hańby pokazują ile nas kosztują rządy nieudaczników i cwaniaków

20.06.2014

My tu sobie gadu, gadu, o tym kto kogo nagrał i jak przeklina. A one pokazują nam jak giną miliardy, marnotrawi i szasta się naszymi pieniędzmi.

W teoretycznie istniejącym państwie polskim, właściciele III RP rozważają całkiem praktyczne biznesy i dzielą publiczną kasę, a chodzi o naprawdę gigantyczne pieniądze idące w dziesiątki miliardów złotych. Gdy idzie o tzw. dodruk pieniądza przez NBP - "bagatelka" o 10mld zł. MSW B.Sienkiewicz twierdzi, że "25 dużych baniek się wyskrobie, ale 35 już nie". Te tzw. duże bańki to miliardy złotych potrzebne rządowi, by nie rozpadł się polski budżet i by utrzymać się u żłoba. Na taśmach mówi się również o "kupie pieniędzy do wydania w wydatkach na wojsko", a to przecież aż ok. 130mld zł w najbliższych latach, a rocznie to średnio ok. 20mld zł. Mówi się o firmach lotniczych, w tych zagranicznych "dotowanych pod stołem",  przez obecną władzę oraz o OLT - Express, a to również setki milionów złotych.

Soczyste uwagi poświęca się tzw. Polskim Inwestycjom Rozwojowym - sztandarowemu pomysłowi premiera D.Tuska na rozruszanie polskiej gospodarki - i choć to podobno gorzej niż kamieni kupa, to polscy podatnicy ponoszą z tego tytułu już idące w setki milionów złotych koszty i finansują fantastyczne wynagrodzenia dla władz tej spółki. Na taśmach mówi się również o niedawnej prywatyzacji PKP Cargo, co do której wielu ekspertów ma wielkie wątpliwości, czy była aż tak udana i ile nas tak naprawdę kosztowała. Choć dla prezesa NBP M. Belki nie ma PIS-owskiego problemu suwerenności polskiego państwa i polskiej gospodarki, bo dla niego to jedynie "srelność", to na taśmach mówi się przecież o prywatyzacji polskich banków, w tym o sprzedaży banku BGŻ, będącego własnością Rabobanku i możliwości kupienia go po raz kolejny przez PIR "tylko" za 3 mld zł. W kwestii skandalicznego przecież oddania za dopłatą inwestorom zagranicznym polskich banków, na której straciliśmy blisko 200 mld zł, samych rządowych dotacji w ramach tzw. obligacji restrukturyzacyjnych wyłożyliśmy 36mld zł prezes M.Belka mówi "być może  to była cena do zapłacenia za inne rzeczy". To niezwykle ważne, nowe i wręcz historyczne stwierdzenie, dotyczące patologii procesu prywatyzacji sektora bankowego w Polsce w ostatnim 25-leciu.

Panie prezesie Belka, za jakie inne rzeczy płaciliście oddając za bezcen polskie banki? O czym jeszcze nie wie polskie społeczeństwo, gdy idzie o szastanie publicznym groszem bez jego wiedzy, zgody i wyprzedaży majątku narodowego. Na taśmach hańby, które są absolutną kopalnią wiedzy o dzieleniu, marnotrawstwie i szastaniu pieniędzmi polskich podatników jest również mowa o budowie Gazoportu w Świnoujściu, który już jest opóźniony o kilka lat i umowie na zakup gazu z Kataru, który trzeba brać i płacić nawet jak się nie ma gdzie go składować. Cała ta inwestycja w Świnoujściu to gigantyczny koszt, blisko 3 mld zł i koszty te nadal rosną. Premier D.Tusk i v-ce premier J. Piechociński zapewniali Polaków, że terminal będzie czynny od 2015 r., a podsłuchany na taśmach v-ce MF i członek zarządu PGNiG A. Parafianowicz świetnie zorientowany w sprawie mówi o roku 2017 i że statki z katarskim gazem będą sobie spokojnie pływać między Szwecją, a Polską, bo Gazoportu nie ma i jeszcze długo nie będzie. To ten wysoki urzędnik państwowy nagrany w rozmowie z min. S. Nowakiem wydaje się mieć rację i mówić prawdę opowiadając o chaosie przy tym kontrakcie gazowym i budowie Gazoportu, o księstwach w spółkach zależnych PGNiG, oddawaniu rynku i podpisywania niekorzystnych umów na budowę terminalu LNG. A, ta beztroska przecież nas Polaków kosztuje grube miliardy. Lepiej już nie wspominać o wydatkach na Pendolino - 2,5 mld zł - które mogą się okazać w znacznej mierze wyrzucone w błoto.

Poseł J. Kalinowski z PSL, o aferze taśmowej mówi "zamiast zajmować się ważnymi wydarzeniami na arenie międzynarodowej, między innymi na Ukrainie musimy rozwiązywać nasze wewnętrzne problemy. Problem w tym jak fatalnie zaniedbywano dotychczas te problemy i ile nas podatników i polskie państwo kosztują te zaniechania, błędy i różnego rodzaju przekręty. My tu sobie gadu. gadu o taśmach, a tam w tle znikają nieodwracalnie miliardy naszych polskich pieniędzy. Nic dziwnego, że zamiast Zielonej Wyspy mamy w Polsce Saharę, jak stwierdza na taśmach prezes NBP M. Belka. Czyżby wreszcie zauważono, że Polsce podobnie jak Grecji grozi realne bankructwo.

Janusz Szewczak - główny ekonomista SKOK

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook