Jedynie prawda jest ciekawa


Tak potężnej reakcji społecznej nie sposób zlekceważyć

29.05.2013

Wszyscy jesteśmy zaskoczeni, jak szybko udało się zebrać te pół miliona podpisów. Na 12 czerwca jesteśmy umówieni w Sejmie. Do tego czasu zbieramy jeszcze podpisy i odbieramy pocztę. Wszystkich, którzy chcą jeszcze włączyć się w tę akcję, serdecznie do tego zachęcamy - mówi Tomasz Elbanowski ze Stowarzyszenia Rzecznik Praw Rodziców, organizującego akcję sprzeciwu rodziców przeciwko edukacji sześciolatków "Ratuj Maluchy!".

Stefczyk.info: Termin zebrania 500 tysięcy podpisów pod wnioskiem o przeprowadzenie ogólnopolskiego referendum edukacyjnego został wyznaczony na 1 czerwca. Tymczasem pół miliona podpisów pod tym wnioskiem udało się zebrać przed czasem. O czym to świadczy?

Tomasz Elbanowski: Jesteśmy poruszeni, jak mocno rodzice włączyli się w tę akcję. Listy z podpisami nadchodzą z całej Polski – zarówno z małych, jak i dużych miejscowości. Są to przesyłki różnych rozmiarów – zawierające listy z wieloma podpisami, jak i mniejsze, z zaledwie kilkoma czy kilkunastoma. Otrzymujemy też wiele relacji w jaki sposób zbierano listy. Jedna z mam w miasteczku liczącym kilkanaście tysięcy mieszkańców, chodziła od domu do domu zbierając podpisy. Udało jej się zebrać półtora tysiąca podpisów. A takich historii jest więcej. Rodzice stworzyli prawdziwe społeczeństwo obywatelskie w obronie  jakości edukacji.

Jakie emocje towarzyszą osobom włączającym się w tę akcję?

Akcja trwa już od stycznia. Wszyscy jesteśmy zaskoczeni, jak szybko udało się zebrać te pół miliona podpisów. Na 12 czerwca jesteśmy umówieni w Sejmie. Do tego czasu zbieramy jeszcze podpisy i odbieramy pocztę. Wszystkich, którzy chcą jeszcze włączyć się w tę akcję, serdecznie do tego zachęcamy. Należy w tym celu na stronę www.rzecznikrodzicow.pl i pobrać formularz. Akcja dotyczy nie tylko projektu posłania sześciolatków do szkół, ale także innych zmian wprowadzających chaos w systemie edukacji – zwłaszcza fali likwidacji polskich szkół. W przesuwaniu sześciolatków z przedszkoli do szkół chodzi jedynie o oszczędności, na pewno nie o dobro dzieci. Konieczność przeprowadzenia referendum dotyczy także programu oświaty – na wszystkich etapach. Został on bardzo niekorzystnie zmieniony – od poziomu przedszkola po słynny już projekt drastycznego ograniczenia edukacji w liceach, nie tylko historii ale też innych przedmiotów. Będziemy domagać się przywrócenia pełnego poziomu kształcenia na poziomie ogólnokształcącym.

Akcja zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum zjednoczyła całą Polskę. To uprawniona teza?

Zdecydowanie tak. Rozmawiam z wieloma rodzicami. Mają oni różne poglądy polityczne, wywodzą się z rozmaitych środowisk, są mieszkańcami większych i mniejszych miejscowości, ale w sprawie konieczności przeprowadzenia referendum mówią jednym głosem. Rodzice zjednoczyli się ponad podziałami w imię dobra dzieci. Tak potężnej reakcji społecznej nie sposób zlekceważyć. Rząd nie może zlekceważyć pół miliona głosów. 12 czerwca złożymy wniosek w Sejmie i będziemy czekać na jego rozpatrzenie.

Jak ocenia Pan szanse powodzenia tego projektu?

Od dawna powtarzamy sobie w kręgu osób zaangażowanych w akcję, że ta szkodliwa reforma nie wejdzie w życie. Nie ma na to szans – po pierwsze: istnieje ogromny sprzeciw społeczny wobec tego projektu, a po drugie – samym autorom reformy sypie się ona w rękach. Sami nie wiedzą, czego chcą, premier powiedział ostatnio, że połowa 2008 rocznika nie będzie objęta obowiązkiem szkolnym w wieku sześciu lat. Widać chaos i niepewność - zmiany są wprowadzane w sposób niepoważny. Wszystkie sondaże mówią, że polskie społeczeństwo jest przeciwne obniżeniu wieku szkolnego. Według sondażu „Głosu nauczycielskiego” ponad 2/3 nauczycieli sprzeciwiło się tej reformie. Jeszcze większy odsetek przeciwników reformy jest wśród rodziców – przy istnieniu w tej kwestii wolnego wyboru, tylko kilkanaście procent rodziców zdecydowało się posłać swoje dzieci do szkoły już w wieku sześciu lat. Większość zdecydowała się pozostawić swoje dzieci w zerówkach. Rząd nie może przeprowadzać tej reformy sam dla siebie. Debata na temat reformy edukacyjnej trwa już od pięciu lat. Myślę, że już wystarczy. Oczekujemy poważnych rozwiązań, a nie kolejnego przesuwania problemu o kolejne pół roku, rok czy kilka lat.

Rozmawiała Agnieszka Żurek
[fot. Facebook]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook