Jedynie prawda jest ciekawa


Tak panie Waldku, pan się nie boi, dwie trzecie PSL-u za panem stoi

15.07.2013

Czarny piątek PSL, czarny piątek Janusza Piechocińskiego, tak w skrócie można określić, to co wydarzyło się w sejmie podczas ostatnich głosowań.

Polskie Stronnictwo Ludowe poniosło spektakularną porażkę w głosowaniu nad tzw. ustawą ws. uboju rytualnego. Aż 38 posłów koalicyjnej Platformy głosowało wbrew stanowisku PSL. Wśród nich marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Nie dziwi więc, że lider ludowców nie wyszedł spokojnie z sejmu, co z niego po prostu czmychnął. Kilka godzin później dostał kolejny cios, tym razem od samego premiera Donalda Tuska, który na konferencji prasowej przyznał, że „po tym głosowaniu rozum był smutny, serce się cieszyło”. Donald Tusk cieszył się, że odrzucona została ustawa na której bardzo zależało koalicjantowi.

Cios musiał być mocny, bo Janusz Piechociński potrzebował kilku godzin by się z niego otrząsnąć. Dopiero wieczorem oświadczył, że odrzucenie projektu dopuszczającego ubój rytualny: „stawia pod znakiem zapytania większość koalicyjną w kolejnych, trudnych głosowaniach”.

Na tym nie koniec rozbieżności koalicyjnych. Także w piątek głosami Platformy zostało obronione weto prezydenta Komorowskiego do obywatelskiej ustawy o sądach. PSL-owi bardzo zależało na odrzuceniu tego weta i przywróceniu 79 sądów rejonowych zlikwidowanych przez Jarosława Gowina.

Tutaj PSL głosowało razem z opozycją, a wbrew PSL-owi. W demokracji parlamentarnej normalne jest, że opozycja przegrywa głosowania, wszak z definicji jest opozycją. Naturalne jest zaś, że partie koalicyjne głosują solidarnie. Ale w sprawie sądów Platforma po prostu zlekceważyła swojego koalicjanta i głosowała za podtrzymaniem weta. Koalicja nie była w stanie wypracować w tej ważnej sprawie wspólnego stanowiska.

Kolejna rozbieżność między koalicjantami, która ujawniła się podczas piątkowych głosowań dotyczy uchwały ws. ludobójstwa wołyńskiego. PSL opowiadało się za wpisaniem do uchwały sejmowej zdania, że rzeź na Wołyniu była ludobójstwem. Platforma miała inne stanowisko, i nie licząc się z głosem koalicjanta, poprawkę tę odrzuciła.

Piątek był więc czarnym piątkiem dla PSL i Janusza Piechocińskiego. Jednego dnia skumulowały się istotne rozbieżności między koalicjantami. Platforma najzwyczajniej w świecie przegłosowała swojego koalicjanta, lekceważąc jego stanowisko. Przegrane głosowania piątkowe to porażka całego PSL-u, ale przede wszystkim porażka Janusza Piechocińskiego. Lider ludowców, w ważnych dla jego partii sprawach, nie potrafi uzyskać poparcia Platformy. Nie pierwszy raz Janusz Piechociński został upokorzony rzez Donalda Tuska. Tymczasem został on wybrany na prezesa PSL z nadzieją, że pod jego kierownictwem stronnictwo poszybuje w sondażach, że będzie równorzędnym partnerem w koalicji rządowej.

Coraz częściej z ław PSL-u słychać tęsknotę za Waldemarem Pawlakiem. Także w terenie działacze PSL-u żałują, że zamienili go na nieudolnego Janusza Piechocińskiego. Wielu z nich, parafrazując słowa piosenki Kultu, coraz głośniej śpiewa: tak panie Waldku, pan się nie boi, dwie trzecie PSL-u za panem stoi. Jeszcze kilka takich czarnych piątków Janusza Piechocińskiego, a za Waldemarem Pawlakiem stanie nie dwie trzecie, a cały PSL.

Marcin Mastalerek
[Fot. PAP/J. Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook