Jedynie prawda jest ciekawa


Tak panie Waldku, pan się nie boi, dwie trzecie PSL-u za panem stoi

15.07.2013

Czarny piątek PSL, czarny piątek Janusza Piechocińskiego, tak w skrócie można określić, to co wydarzyło się w sejmie podczas ostatnich głosowań.

Polskie Stronnictwo Ludowe poniosło spektakularną porażkę w głosowaniu nad tzw. ustawą ws. uboju rytualnego. Aż 38 posłów koalicyjnej Platformy głosowało wbrew stanowisku PSL. Wśród nich marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Nie dziwi więc, że lider ludowców nie wyszedł spokojnie z sejmu, co z niego po prostu czmychnął. Kilka godzin później dostał kolejny cios, tym razem od samego premiera Donalda Tuska, który na konferencji prasowej przyznał, że „po tym głosowaniu rozum był smutny, serce się cieszyło”. Donald Tusk cieszył się, że odrzucona została ustawa na której bardzo zależało koalicjantowi.

Cios musiał być mocny, bo Janusz Piechociński potrzebował kilku godzin by się z niego otrząsnąć. Dopiero wieczorem oświadczył, że odrzucenie projektu dopuszczającego ubój rytualny: „stawia pod znakiem zapytania większość koalicyjną w kolejnych, trudnych głosowaniach”.

Na tym nie koniec rozbieżności koalicyjnych. Także w piątek głosami Platformy zostało obronione weto prezydenta Komorowskiego do obywatelskiej ustawy o sądach. PSL-owi bardzo zależało na odrzuceniu tego weta i przywróceniu 79 sądów rejonowych zlikwidowanych przez Jarosława Gowina.

Tutaj PSL głosowało razem z opozycją, a wbrew PSL-owi. W demokracji parlamentarnej normalne jest, że opozycja przegrywa głosowania, wszak z definicji jest opozycją. Naturalne jest zaś, że partie koalicyjne głosują solidarnie. Ale w sprawie sądów Platforma po prostu zlekceważyła swojego koalicjanta i głosowała za podtrzymaniem weta. Koalicja nie była w stanie wypracować w tej ważnej sprawie wspólnego stanowiska.

Kolejna rozbieżność między koalicjantami, która ujawniła się podczas piątkowych głosowań dotyczy uchwały ws. ludobójstwa wołyńskiego. PSL opowiadało się za wpisaniem do uchwały sejmowej zdania, że rzeź na Wołyniu była ludobójstwem. Platforma miała inne stanowisko, i nie licząc się z głosem koalicjanta, poprawkę tę odrzuciła.

Piątek był więc czarnym piątkiem dla PSL i Janusza Piechocińskiego. Jednego dnia skumulowały się istotne rozbieżności między koalicjantami. Platforma najzwyczajniej w świecie przegłosowała swojego koalicjanta, lekceważąc jego stanowisko. Przegrane głosowania piątkowe to porażka całego PSL-u, ale przede wszystkim porażka Janusza Piechocińskiego. Lider ludowców, w ważnych dla jego partii sprawach, nie potrafi uzyskać poparcia Platformy. Nie pierwszy raz Janusz Piechociński został upokorzony rzez Donalda Tuska. Tymczasem został on wybrany na prezesa PSL z nadzieją, że pod jego kierownictwem stronnictwo poszybuje w sondażach, że będzie równorzędnym partnerem w koalicji rządowej.

Coraz częściej z ław PSL-u słychać tęsknotę za Waldemarem Pawlakiem. Także w terenie działacze PSL-u żałują, że zamienili go na nieudolnego Janusza Piechocińskiego. Wielu z nich, parafrazując słowa piosenki Kultu, coraz głośniej śpiewa: tak panie Waldku, pan się nie boi, dwie trzecie PSL-u za panem stoi. Jeszcze kilka takich czarnych piątków Janusza Piechocińskiego, a za Waldemarem Pawlakiem stanie nie dwie trzecie, a cały PSL.

Marcin Mastalerek
[Fot. PAP/J. Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook