Jedynie prawda jest ciekawa


Tak manipuluje Gazeta Wyborcza

11.08.2015

Czy KNF i administracja państwowa wiedzą, co faktycznie dzieje się w tej części sektora finansowego?

Komisja Nadzoru Finansowego wprowadziła zarząd komisaryczny do największego z banków spółdzielczych w Polsce. Co zdumiewające, to bank z Wołomina. Jeszcze bardziej zdumiewa fakt, że miesiąc temu Gazeta Wyborcza cytowała urzędnika mówiącego o dobrej kondycji tego banku. Kłamał urzędnik, czy GW? A może po prostu nie było żadnego urzędnika?

KNF wprowadziła zarząd komisaryczny do SK Banku w Wołominie decyzją podjętą 10 sierpnia. Decyzja została podjęta na posiedzeniu, o którym Komisja nie raczyła poinformować szerszego grona odbiorców i opublikować informacji o nim na stronie www, choć zwykle szefostwo KNF chwali się swoimi dokonaniami wszem i wobec. Decyzja sama w sobie budzi zdziwienie – dotychczas banki spółdzielcze, których przedstawicielka Krystyna Skowrońska przewodniczy z ramienia PO sejmowej komisji finansów, nie były obiektem zainteresowania PO i KNF. Tematem były wyłącznie spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Rodzi się zatem pytanie, jak poważna jest sytuacja w wołomińskim banku, skoro KNF musiała już wprowadzić tam zarząd komisaryczny.

Rodzi się też pytanie, czy KNF i administracja państwowa wiedzą, co faktycznie dzieje się w tej części sektora finansowego. Dwa tygodnie przed decyzją Komisji, 25 lipca, na łamach Gazety Wyborczej pojawił się artykuł na temat spółdzielczych kas. Podpisany pod nim Piotr Skwirowski szeroko rozwodził się na temat kondycji SKOK-ów. Powołując się na „jednego z wysokich urzędników doskonale znających temat” w pełnym epitetów i skrajnie stronniczym materiale wkomponował się w całą narrację prorządowej GW.

Artykuł pełen wypowiedzi rzekomego urzędnika podsumowuje fragment, w którym rozmówca Gazety „Przypomina przykład z Wołomina. Oprócz SKOK-u działa tam bank spółdzielczy. Gdy SKOK upadał, były obawy, że problemy może mieć także bank. Nic takiego nie nastąpiło”.

A zatem źródło Gazety Wyborczej, wysoki urzędnik „doskonale znający temat” nie miał zielonego pojęcia o sytuacji wołomińskiego SK Banku? Nie wiedział o problemach największego banku spółdzielczego w Polsce? W takiej sytuacji, administracji Ewy Kopacz wypada pogratulować ekspertów i znawców tematyki finansowej.

Na myśl przychodzi jednak równie prawdopodobne rozwiązanie – Gazeta Wyborcza hurtowo produkuje teksty zgodne z ideą kampanii wyborczej PO. Wszak jej źródłem utrzymania są reklamy spółek Skarbu Państwa. Wypracowanie odpowiednich limitów wymaga bez wątpienia potężnych nakładów pracy. Równie dobrze może to być zatem praca dziennikarska, jak i ta wyssana z palca. Wszak „ciemny lud” wszystko kupi.

W obliczu faktów okazuje się jednak, że król jest nagi. I tyle zostało z rzekomej wiarygodności Gazety Wyborczej.

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook