Jedynie prawda jest ciekawa


Tajemnice Pawła Rabieja

17.10.2016

„Tajemnice Pawła Rabieja” - Kulisy kariery polityka Nowoczesnej w najnowszym wydaniu tygodnika „wSieci” ujawnia Maja Narbutt.

Kiedy publicznie ujawnił, że jest gejem, zrobiło się o nim głośno. Jednak nie o taką popularność mu chodzi. Jego ambicje są dużo większe. Sporo wskazuje na to, że Paweł Rabiej, jeden z założycieli Nowoczesnej, ma przed sobą efektowną karierę polityczną. A za sobą przeszłość, która może intrygować – pisze reporterka „wSieci” w nowym wydaniu największego konserwatywnego tygodnika w Polsce.

Nie wszyscy wiedzą, że Paweł Rabiej zaistniał publiczne na długo przed powstaniem nie tylko Nowoczesnej, ale nawet Platformy Obywatelskiej – jeszcze na początku lat 90. Wraz z Ingą Rosińska napisał wtedy książkę pt. „Kim pan jest, panie Wachowski?”, w której ujawnił ciekawe szczegóły z życia i kariery najbliższego współpracownika ówczesnego prezydenta Lecha Wałęsy.

- To była sprawa bez precedensu. Rabiej był początkującym studentem polonistyki UW, współpracującym z radiową Trójką, gdy wspólnie z Ingą Rosińską, też studentką, napisali książkę, która narobiła dużo zamieszania. Mówiono o niej, jeszcze zanim się ukazała, a sporo osób zadawało sobie pytanie, kto za tą książką stoi, kto ją zainspirował i w jaki sposób nieznani, dwudziestoletni ludzie dotarli do ważnych polityków i skłonili ich do ryzykownych wynurzeń – dowiadujmy się od jednego z rozmówców dziennikarki.

Okazało się, że kariera Rabieja nabrała już wtedy całkiem imponującego tempa. Co prawda nie zyskał on rozgłosu właściwego dziennikarskim, czy politycznym celebrytom, ale mógł pochwalić się zainteresowaniem dużo bardziej wpływowych w tamtych czasach osób.

- Usłyszałem o nim po raz pierwszy od szukających kontaktu z politykami byłych i ówczesnych funkcjonariuszy WSI. „Obiecujący młody człowiek”, tak określano go w tych kręgach. Szczególnie bliskie relacje miał z kapitanem Piotrem P. — Maja Narbutt przytacza wypowiedź Maruisza Maraska, ówczesnego wiceprzewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej.

Nie kto inny niż znany z afery SKOK Wołomin Piotr P. tak przedstawiał Rabieja. Z taką opinią polityk Nowoczesnej mógł obracać się w towarzystwie, które miało ogromny wpływ na losy III RP i chętnie z takiej możliwości korzystał. Rozmówca reporterki wspomina m.in. pewne wystawne przyjęcie zorganizowane w willi w Aninie, na którym pojawiła się idea utworzenia fundacji pomagającej policjantom i żołnierzom poszkodowanym w czasie służby.

Rzecznikiem prasowym nowej fundacji miał zostać Paweł Rabiej. Sam się tak przedstawiał na przyjęciu — podkreśla Marasek. Być może nie było to jeszcze Pro Civili w tym kształcie, w jakim zaistniało kilka lat później, gdy stało się organizacją przestępczą, o czym pisano w raporcie z weryfikacji WSI. Wykuwano dopiero jej zręby. Jednak ludzie, którzy ją tworzyli, pojawili się właśnie wtedy – czytamy w artykule.

Paweł Rabiej oczywiście zaprzecza jakoby miał związek z nie najlepiej kojarzącą się dziś fundacją i stawia się w roli poszkodowanego przez służby. Maja Narbutt opisuje też dalsze losy polityka, który porzuciwszy dziennikarstwo imał się różnych inicjatyw, o których opinie zależne są od poglądów politycznych opiniującego. Nie pomija też jego ostatnich posunięć.

- Byłam trochę zaskoczona, gdy okazało się, że tworzy Nowoczesną. Ale chyba w wieku 45 lat doszedł do wniosku, że najwyższy czas sięgnąć po coś nowego. Zawsze fascynowało go przywództwo, to była jego pasja — tłumaczy dr Małgorzata Bonikowska, jego była wspólniczka – pisze we „wSieci” Maja Narbutt.

Okazuje się, że kariera polityczna Pawła Rabieja, pomimo jego wcześniejszych osiągnięć, dopiero nabiera tempa. Jaka będzie jego rola w stale budującej poparcie Nowoczesnej? Czy możemy się spodziewać, że jego nazwisko już wkrótce zacznie pojawiać się obok tych najbardziej znanych? Wygląda na to, że na odpowiedzi nie będziemy musieli długo czekać.

Więcej na temat kariery polityka Nowoczesnej, Pawła Rabieja we „wSieci już od 17 października br., także w formie e-wydania na stronie.

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook