Jedynie prawda jest ciekawa


Tadeusz Wrona: Samorządy to wielka rodzina

14.10.2012

O tym, kim był Grzegorz Palka, nagrodzie jego imienia oraz największych problemach i wyzwaniach polskich samorządów mówi Tadeusz Wrona, były prezydent Częstochowy i doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego; obecnie przewodniczący Ligi Krajowej.

Stefczyk.info: Przyznali dziś Państwo nagrodę im. Grzegorza Palki. Na czym polegała niezwykłość tej osoby, że właśnie jego imieniem postanowili Państwo nazwać te statuetki?

Tadeusz Wrona: Jak wiemy, Grzegorz był człowiekiem „Solidarności” i tą osoba, która w momencie reformy samorządowej mocno włączyła się w jej realizację. Był człowiekiem obdarzonym wielkim zaufaniem – został radnym, a później pierwszym prezydentem Łodzi wybranym w wolnych wyborach. Tym swoim autorytetem, konsekwencją, ideowością i uczciwością starał się przekształcać Łódź w nowoczesne miasto. To właśnie jego doświadczenia były impulsem dla powstania Unii Metropolii Polskich, zrzeszającej największe polskie miasta – po to, aby zmieniać prawo, aby Polska lepiej funkcjonowała, żeby skuteczniej wydawać publiczne pieniądze i wreszcie żeby po prostu uczciwie rządzić. To był człowiek, który nie chciał niczego dla siebie, ale starał się zmieniać to, co było niedobrego w swojej lokalnej społeczności. Miałem szczęście, że siedzieliśmy obok siebie na komisji wspólnej rządu i samorządu, która zresztą powstała właśnie pod naciskiem samorządów i samorządowców – takich właśnie jak Grzegorz. Zawsze był wzorem osoby dobrze przygotowanej do każdej debaty, a przy tym uporządkowanej i wiedzącej, czego chce. Umiał walczyć i argumentować o sprawy, które podnosił. Z jednej strony był jednym z nas, samorządowców, a z drugiej wybijał się ponad przeciętność i na pewno wzorowaliśmy się na nim, bo było warto.

Na czym polega specyfika i wyjątkowość Państwa nagrody? W ciągu roku przyznawanych jest mnóstwo innych.

Ta nagroda jest dlatego ważna, że samorządowcy przyznają ją innym samorządowcom. Nie jest to nagroda koniunkturalna, nie zależy od wiatrów politycznych, które w danym momencie wieją. Jest bardzo mocno osadzona w ocenie merytorycznej osób zgłoszonych do nagrody.

Przy okazji dyskusji o samorządach nie sposób nie zapytać o najważniejsze wyzwania i problemy dla samorządów.

Samorządy to pewnego rodzaju wielka rodzina i miłość do swojej małej ojczyzny. Myślę, że najistotniejsze są dwie sprawy: duch i ciało w samorządzie. Duch – czyli uczciwe działanie i takie procedury oraz działania oparte na wartościach, aby nie było przypadków korupcji czy nadużyć. Z drugiej strony to walka o odpowiedni podział środków w państwie – tak, aby nie wprowadzano przepisów, na które nie są przeznaczone publiczne pieniądze, bo przecież to złamanie zasad konstytucji, która stoi za tym, aby za wyznaczonymi zadaniami szły odpowiednie pieniądze.

not. sv

[Fot. czestochowa.pl]


Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook