Jedynie prawda jest ciekawa

Tadeusz Wrona: Samorządy to wielka rodzina

14.10.2012

O tym, kim był Grzegorz Palka, nagrodzie jego imienia oraz największych problemach i wyzwaniach polskich samorządów mówi Tadeusz Wrona, były prezydent Częstochowy i doradca śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego; obecnie przewodniczący Ligi Krajowej.

Stefczyk.info: Przyznali dziś Państwo nagrodę im. Grzegorza Palki. Na czym polegała niezwykłość tej osoby, że właśnie jego imieniem postanowili Państwo nazwać te statuetki?

Tadeusz Wrona: Jak wiemy, Grzegorz był człowiekiem „Solidarności” i tą osoba, która w momencie reformy samorządowej mocno włączyła się w jej realizację. Był człowiekiem obdarzonym wielkim zaufaniem – został radnym, a później pierwszym prezydentem Łodzi wybranym w wolnych wyborach. Tym swoim autorytetem, konsekwencją, ideowością i uczciwością starał się przekształcać Łódź w nowoczesne miasto. To właśnie jego doświadczenia były impulsem dla powstania Unii Metropolii Polskich, zrzeszającej największe polskie miasta – po to, aby zmieniać prawo, aby Polska lepiej funkcjonowała, żeby skuteczniej wydawać publiczne pieniądze i wreszcie żeby po prostu uczciwie rządzić. To był człowiek, który nie chciał niczego dla siebie, ale starał się zmieniać to, co było niedobrego w swojej lokalnej społeczności. Miałem szczęście, że siedzieliśmy obok siebie na komisji wspólnej rządu i samorządu, która zresztą powstała właśnie pod naciskiem samorządów i samorządowców – takich właśnie jak Grzegorz. Zawsze był wzorem osoby dobrze przygotowanej do każdej debaty, a przy tym uporządkowanej i wiedzącej, czego chce. Umiał walczyć i argumentować o sprawy, które podnosił. Z jednej strony był jednym z nas, samorządowców, a z drugiej wybijał się ponad przeciętność i na pewno wzorowaliśmy się na nim, bo było warto.

Na czym polega specyfika i wyjątkowość Państwa nagrody? W ciągu roku przyznawanych jest mnóstwo innych.

Ta nagroda jest dlatego ważna, że samorządowcy przyznają ją innym samorządowcom. Nie jest to nagroda koniunkturalna, nie zależy od wiatrów politycznych, które w danym momencie wieją. Jest bardzo mocno osadzona w ocenie merytorycznej osób zgłoszonych do nagrody.

Przy okazji dyskusji o samorządach nie sposób nie zapytać o najważniejsze wyzwania i problemy dla samorządów.

Samorządy to pewnego rodzaju wielka rodzina i miłość do swojej małej ojczyzny. Myślę, że najistotniejsze są dwie sprawy: duch i ciało w samorządzie. Duch – czyli uczciwe działanie i takie procedury oraz działania oparte na wartościach, aby nie było przypadków korupcji czy nadużyć. Z drugiej strony to walka o odpowiedni podział środków w państwie – tak, aby nie wprowadzano przepisów, na które nie są przeznaczone publiczne pieniądze, bo przecież to złamanie zasad konstytucji, która stoi za tym, aby za wyznaczonymi zadaniami szły odpowiednie pieniądze.

not. sv

[Fot. czestochowa.pl]


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook