Jedynie prawda jest ciekawa


Szyszko: Wątpliwości budzi organizacja Konferencji na Stadionie

11.05.2013

Polska chce zorganizować szczyt klimatyczny w Warszawie. Poprzedni, w 2008 r., który zaplanował jeszcze poprzedni rząd, wyszedł wyśmienicie od strony organizacyjnej, jednak skończył się katastrofą merytoryczną dla interesów Polski. O szczytach klimatycznych i sensie organizowania ich przez obecny rząd, który najczęściej oddaje inicjatywę w ważnych Polski sprawach organom zewnętrznym, takim jak Komisja Europejska rozmawiamy z prof. Janem Szyszko, ministrem środowiska w latach 2005-2007.

Co pan sądzi o inicjatywie zorganizowania w Warszawie szczytu klimatycznego. Ma kosztować 100 milionów złotych. Podniesie to prestiż kraju, załatwi jakieś nasze realne sprawy, czy tylko błyśniemy i szybko zgaśniemy?

Od razu na początku powiem, że jestem całkowicie z tym, aby Polskę odwiedzało jak najwięcej osób z całego świata. Aby nasz kraj był miejsce, dokąd zjeżdża najwięcej delegacji. Konferencja klimatyczna jest okazją ku temu, żeby do Polski przyjechali politycy z najwyższej półki z całego, świata.

Jak wiadomo inicjatorem COP 14 (Conference of the Parties; Konferencja Stron, najważniejszego organu Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu – przyp. red.) w Poznaniu w 2008 r. był rząd Prawa i Sprawiedliwości. Obecnie jest taka sytuacja, że grupa państw, do których należy Polska ma prawo organizować następną konferencję stron.

Ale sprawa organizacji takich Konferencji to jedno, a wola i umiejętność wyciągania z nich „fruktów“ to druga kwestia, prawda?

Tak. Jednocześnie musi być w tym wszystkim jakaś główna myśl przewodnia. Rok 2008 był rokiem przełomowym dlatego, że wtedy rozpoczął się pierwszy rok, pierwszego okresu rozliczeń Protokołu z Kioto (międzynarodowe porozumienie dotyczące przeciwdziałania tzw. globalnemu ociepleniu. W podpisanym w 1997 r. w Kioto Protokole ustalono m.in. możliwość handlowania limitami gazów szkodliwych dla środowiska. Kraje produkujące mniej gazów cieplarnianych, np. Polska mogły sprzedawać swoje limity krajom, które produkują ich dużo, np. Włochy – przyp. red.). Polska miała w nim ogromne osiągnięcia, zaś stara piętnastka krajów Unii Europejskiej niedociągnięcia (w redukcji i bilansie emisji gazów cieplarnianych – przyp. red.). Polsce z tego względu należały się pieniądze (za sprzedaż limitów – przyp. red.), które ta „15” powinna zapłacić.

Rok 2008 zakończył się generalnie – ja bym tak to nazwał – tragedią z punktu widzenia Polski. Bo Polska zamiast rozpocząć twarde negocjacje w sprawie realizacji protokołu z Kioto przyjęła pakiet klimatyczno-energetyczny, który całkowicie likwidował polskie osiągnięcia. (UE zmniejszyła Polsce limit gazów, które może sprzedać - przyp. red.)

Tak więc ta COP 14 w Poznaniu nie doczekała się rozliczenia merytorycznego z punktu widzenia Polski. Organizacja była świetna, poszło na to ok. 70 mln zł., natomiast była to merytoryczna porażka Polski. Poznań od strony logistycznej przygotował Konferencję wyśmienicie, to nie po to organizuje się takie spotkania, aby ładnie podawać kawę itd, ale po to, aby Polska kontynuowała swój wielki sukces protokołu z Kioto. Na COP 14 oddaliśmy całą inicjatywę w ręce Komisji Europejskiej.

Warto starać się o organizację takich Konferencji. Powiedziałem to na antenie Radia Maryja. Warto jednak, aby władze wiedziały po co i w jakim celu to organizują.

Czy obecny rząd wie po co organizuje się tak naprawdę takie spotkania? Czy zwyczajnie mu chodzi jedynie o przebitki telewizyjne z uśmiechniętym Donaldem Tuskiem klepanym po plecach, co przyda się podczas kampanii wyborczej?

Mam takie właśnie wątpliwości. Budzi je choćby chęć organizacji Konferencji na Stadionie Narodowym i za tak ogromne pieniądze. Więc ja się pytam: po co to organizować, po to, aby ratować Stadion Narodowy, czy też stadion pływacki, jak niektórzy go nazywają. Jeśli więc jest to główny cel organizacji Konwencji Klimatycznej w Polsce, to jestem temu zdecydowanie przeciwny.

Powinno się najpierw rozliczyć poznański COP 14 i aby rząd ostatecznie powiedział, co osiągnął. No i trzeba od niego wymóc, aby powiedział, co teraz chce osiągnąć w kontekście Konwencji i Protokołu z Kioto. Czy ten rząd chce pokazać Polskę jako kraj sukcesu, czy też prowadzi jakąś politykę dofinansowania Stadionu Narodowego. 

Rozmawiał Sławomir Sieradzki

[FOTO: sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook