Jedynie prawda jest ciekawa


Szyszko: Ten pakiet jest szkodliwy

25.04.2012

Pakiet klimatyczno-energetyczny wynegocjowany przez PO i PSL powoduje blokadę polskich zasobów energetycznych, uzależnienie się od obcych dostaw i technologii, likwidację dotychczasowych polskich dokonań w dziedzinie redukcji emisji gazów cieplarnianych – mówi portalowi Stefczyk.info Jan Szyszko, były minister środowiska, obecny poseł PiS.

Stefczyk.info: PiS przedstawił dziś propozycję referendum ws. pakietu klimatycznego. Dlaczego się Państwo na to zdecydowali?

Jan Szyszko: Pakiet klimatyczno-energetyczny wynegocjowany przez PO i PSL powoduje blokadę polskich zasobów energetycznych, uzależnienie się od obcych dostaw i technologii, likwidację dotychczasowych polskich dokonań w dziedzinie redukcji emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym PiS skierował dwa miesiące temu projekt uchwały do Sejmu. Chcieliśmy, by Izba zobligowała i poprosiła rząd, by rozpoczął renegocjację zapisów pakietu klimatyczno-energetycznego.

Jaki był los projektu?

Posłowie PO i PSL odrzucili ten projekt, twierdząc, że nie chcą takiej uchwały. W związku z tą decyzją myśmy przystąpili do informowania społeczeństwa o pakiecie. Teraz proponujemy przeprowadzenie referendum.

O co chcecie Państwo zapytać?

Pierwsze pytanie miałoby dotyczyć dyrektywy okołopakietowej, która mówi, że Polska zobowiązuje się do wpychania dwutlenku węgla w pokłady geologiczne. To podraża cenę energii w Polsce, a z drugiej strony doprowadzi do blokady polskich pokładów energetycznych, jak gaz łupkowy, czy pokłady geotermalne.

Czemu miałoby to służyć?

Miałoby to zmniejszyć pokłady CO2 uwalniane do atmosfery. Jednak warto zaznaczyć, że te same cele możemy osiągnąć w inny sposób, np. wykorzystując lasy, które pochłaniają CO2. Na tym procesie możemy jeszcze zarobić, dzięki dotacjom z UE. W związku z tym proponujemy w naszym referendum pytanie, czy Polacy chcą niewykorzystywania lasów do redukcji CO2. To jest związane również z ochroną bioróżnorodności.

Spodziewa się Pan przyzwolenia na referendum?

Trudno o tym przesądzać. Jednak tak czy inaczej, potrzebna jest dyskusja w tej sprawie. Społeczeństwo musi zostać poinformowane o tym, co się dzieje w tej sprawie oraz czym jest pakiet. Być może zwycięży zdrowy rozsądek i Platforma zgodzi się na referendum, albo sama się wycofa.

Jak podchodzi do tej sprawy dziś Unia?

Dziś jest sprzyjająca atmosfera ku zmianom. Sama Komisja Europejska proponowała, by sprawę lasów włączyć do polityki walki z emisją dwutlenku węgla. Chcę przypomnieć, że ustawę w tym zakresie przygotowaliśmy jeszcze w 2007 roku. Ona trafiła do Sejmu, ale została odrzucona przez PO i PSL.

Rozmawiał saż
[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook