Jedynie prawda jest ciekawa


Szyszko: "Sytuacja w Puszczy Białowieskiej jest tragiczna"

01.09.2016

"Mamy sytuację, w której brak ludzi i uważanie leśnika za wroga sprawiło, że w tej chwili, oprócz tych niekorzystnych zjawisk, gnije ponad 4 mln metrów sześciennych drewna o wartości ponad 800 mln zł" - podkreślił na antenie Telewizji Republika minister środowiska Jan Szyszko.

Jak dodał, miejscowa ludność nie ma czym palić i nie ma czego przerabiać, bo kiedyś to drewno chroniło miejsca pracy.

"Chcemy to pokazać, ponieważ na świecie jest dezinformacja. Mówi się, że Polacy chcą wycinać ostatnie fragmenty lasów naturalnych" - mówił prof. Szyszko.

Minister środowiska w rozmowie odniósł się także do wystawy „Puszcza Białowieska – dzieło człowieka” otwartej w Parlamencie Europejskim.

"Wystawa nie pojechała tylko do Brukseli, chcemy żeby była wystawiona w różnych krajach, a jej kopie jeżdżą też po kraju. Trzeba pokazać Puszczę Białowieską i prawdę o Puszczy Białowieskiej" - podkreślił minister.

Przypomniał, że jest to unikatowy obiekt przyrodniczy w skali światowej, ale jest to dzieło rąk ludzkich, dziedzictwo kulturowe miejscowej ludności, dziedzictwo kulturowe polskiego leśnictwa.

"W ten sposób użytkowano zasoby przyrodnicze od setek lat. To, że zachowały się w takim stanie, uważane jest za twór przyrody nietknięty ręką człowieka, dlatego zaszły pewne nieporozumienia. Obiekt został wpisany na listę dziedzictwa przyrodniczego UNESCO, jako coś nietkniętego ręką człowieka, więc nie powinno być dotykane nadal" - mówił prof. Jan Szyszko.

Dodał, że w ten sposób zmieniono model gospodarczy, ponieważ to są lasy gospodarcze.

"Trzeba pamiętać, że z jednej strony Puszcza Białowieska to park narodowy, ale też na jej terenie są trzy nadleśnictwa (…), które charakteryzowały się większą i bardziej ciekawszą bioróżnorodnością, niż sam park narodowy. Zmieniono model gospodarczy, a przyroda nie lubi pustki" - zaznaczył prof. Szyszko.

Dodał, że stworzono warunki, żeby powstała epidemia wielu gatunków niszczących lub dobijających drzewa starsze.

"W tej chwili sytuacja na terenie Puszczy Białowieskiej jest tragiczna. Zamierają drzewostany, a w ślad za tym ważne drzewostany dla UE" - wskazał szef resortu środowiska.

"Tą wystawą chcemy pokazać historię użytkowania puszczy, która jest świetnie udokumentowana" - podkreślił prof. Szyszko.

wkt/telewizjarepublika.pl

[fot. youtube,com]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook