Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szymański: Z prezydencji cieszą się europejskie elity

14.12.2011

Polska prezydencja dobiega końca. Dziś w Parlamencie Europejskim odbyło się podsumowanie polskiego przewodnictwa w UE. O ocenę tego okresu portal Stefczyk.info poprosił europosła Konrada Szymańskiego:

Elity europejskie, w szczególności z krajów strefy euro, mają powody, by chwalić polską prezydencję. Warszawa zaangażowała się bowiem bez reszty na rzecz planu federalnego. W związku z tym chce dać Brukseli więcej uprawnień do kontroli i zarządzania państwami Unii Europejskiej. To jest po myśli elit brukselskich.

Patrząc na prezydencję z polskiego punktu widzenia, zabrakło mi jednak pytania o polski interes narodowy. Temu mogłaby służyć debata w polskim Sejmie. Jednak taki pomysł nie został zrealizowany. Doszło do marginalizacji parlamentu. To jest bez precedensu w skali europejskiej. Parlament nie był konsultowany przed bardzo istotnym szczytem UE.

W moim odczuciu plan federalizacji Unii jest niezwykle korzystny dla Niemiec, czy Francji. Tymczasem Polsce grozi utratą przewag konkurencyjnych. Ta sprawa została zaniedbana. Co więcej, podstawowa zaleta, jaka płynie dla Polski z UE, czyli wspólny rynek, nie była akcentowana jako ważne osiągnięcie integracji. Tego mi zabrakło. W związku z tym prezydencję Polski w UE z punktu widzenia naszego kraju oceniam źle. Z punktu widzenia Europy, ona była korzystna.

Należy również zauważyć, że pierwsza część prezydencji była wprzęgnięta w kalendarz kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej. Najmocniejszym akcentem prezydencji w czasie kampanii był szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w Warszawie na dwa tygodnie przed wyborami. Nie ma żadnych wątpliwości, że on miał służyć kreowaniu wizerunku wyborczego PO. To się odbyło również kosztem samego programu. Szczyt zakończył się ogólnymi konkluzjami, nie udało się podpisać żadnych umów itd. Oczywiście słyszeliśmy tłumaczenie, że nie dało się nic więcej zrobić. To jednak nieprawda. Polska mogła zrobić więcej, ale potraktowała szczyt, jako gadżet kampanii wyborczej.

not saż
[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. siwsieci 28.05.2017

  Nowy numer tygodnika "wSieci"

  Tygodnik „wSieci” ujawnia, że za atakiem na festiwal w Opolu stoją wielkie interesy prywatnych telewizji i kolejna próba uderzenia w Prawo i Sprawiedliwość.

 2. sasekk 28.05.2017

  Sasin: Dzięki Bogu Komorowski nie jest prezydentem

  Poseł Prawa i Sprawiedliwości o wypowiedzi byłego prezydenta.

 3. jachnikSI 28.05.2017

  Kukiz'15 do PO: Przyjmijcie uchodźców do własnego domu

  "Jeśli PO i N uważa, że powinno się przyjmować uchodźców, to zacznijcie od siebie. Przyjmijcie do własnego domu" - powiedział w programie "Woronicza 17" Jerzy Jachnik z Kukiz’15.

 4. woronicza17SI 28.05.2017

  Min. Kownacki mocno do opozycji

  "Jaką trzeba być opozycją, by co roku osłabiać pozycję polskiego rządu?" - pytał wiceminister obrony narodowej na antenie TVP Info w programie "Woronicza 17".

 5. rybafratriaSI 28.05.2017

  Prof. Ryba: Trump nie bawi się w gierki

  "Donald Trump jest kimś w rodzaju kowboja, czyli nie bawi się w pewne procedury dyplomatyczne i upiększanie rzeczywistości".

 6. Anna-Pamula-gfdfdgfd 27.05.2017

  Gość TVN24: Ginie 10 Polaków, ale uratowaliśmy 6999 osób

  Tak na temat przyjęcia 7 tys. uchodźców do Polski wypowiedziała się reporterka związana z "Gazetą Wyborczą".

 7. prof-Nowak-dsdsadsasad 27.05.2017

  Prof. Nowak o polskiej wolności

  "Tyle osób przylgnęło do polskości przez te wieki przychodząc z zewnątrz, bo zafascynowali się wzorem wolności, którego gdzie indziej nie było".

 8. zimek 27.05.2017

  Ziemkiewicz: W cywilizowanym państwie Szubartowicze rozrzucają gnój na polach

  Rafał Ziemkiewicz punktuje byłego dziennikarza Polskiego Radia.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook