Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Z prezydencji cieszą się europejskie elity

14.12.2011

Polska prezydencja dobiega końca. Dziś w Parlamencie Europejskim odbyło się podsumowanie polskiego przewodnictwa w UE. O ocenę tego okresu portal Stefczyk.info poprosił europosła Konrada Szymańskiego:

Elity europejskie, w szczególności z krajów strefy euro, mają powody, by chwalić polską prezydencję. Warszawa zaangażowała się bowiem bez reszty na rzecz planu federalnego. W związku z tym chce dać Brukseli więcej uprawnień do kontroli i zarządzania państwami Unii Europejskiej. To jest po myśli elit brukselskich.

Patrząc na prezydencję z polskiego punktu widzenia, zabrakło mi jednak pytania o polski interes narodowy. Temu mogłaby służyć debata w polskim Sejmie. Jednak taki pomysł nie został zrealizowany. Doszło do marginalizacji parlamentu. To jest bez precedensu w skali europejskiej. Parlament nie był konsultowany przed bardzo istotnym szczytem UE.

W moim odczuciu plan federalizacji Unii jest niezwykle korzystny dla Niemiec, czy Francji. Tymczasem Polsce grozi utratą przewag konkurencyjnych. Ta sprawa została zaniedbana. Co więcej, podstawowa zaleta, jaka płynie dla Polski z UE, czyli wspólny rynek, nie była akcentowana jako ważne osiągnięcie integracji. Tego mi zabrakło. W związku z tym prezydencję Polski w UE z punktu widzenia naszego kraju oceniam źle. Z punktu widzenia Europy, ona była korzystna.

Należy również zauważyć, że pierwsza część prezydencji była wprzęgnięta w kalendarz kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej. Najmocniejszym akcentem prezydencji w czasie kampanii był szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w Warszawie na dwa tygodnie przed wyborami. Nie ma żadnych wątpliwości, że on miał służyć kreowaniu wizerunku wyborczego PO. To się odbyło również kosztem samego programu. Szczyt zakończył się ogólnymi konkluzjami, nie udało się podpisać żadnych umów itd. Oczywiście słyszeliśmy tłumaczenie, że nie dało się nic więcej zrobić. To jednak nieprawda. Polska mogła zrobić więcej, ale potraktowała szczyt, jako gadżet kampanii wyborczej.

not saż
[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. trwam23012018 23.01.2018

  Oj. Rydzyk i dwa samochody od bezdomnego. Skandal... czy manipulacja, na którą daliście się nabrać?

  „Ojciec Tadeusz Rydzyk dostał dwa samochody od bezdomnego”. Taki temat od dwóch dni przewija się przez wszystkie media, które ironizują z duchownego i szydzą z rzekomego prezentu. Jak to możliwe, żeby bezdomny miał dwa samochody?

 2. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 3. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 4. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 5. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 6. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 7. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 8. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook