Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Z prezydencji cieszą się europejskie elity

14.12.2011

Polska prezydencja dobiega końca. Dziś w Parlamencie Europejskim odbyło się podsumowanie polskiego przewodnictwa w UE. O ocenę tego okresu portal Stefczyk.info poprosił europosła Konrada Szymańskiego:

Elity europejskie, w szczególności z krajów strefy euro, mają powody, by chwalić polską prezydencję. Warszawa zaangażowała się bowiem bez reszty na rzecz planu federalnego. W związku z tym chce dać Brukseli więcej uprawnień do kontroli i zarządzania państwami Unii Europejskiej. To jest po myśli elit brukselskich.

Patrząc na prezydencję z polskiego punktu widzenia, zabrakło mi jednak pytania o polski interes narodowy. Temu mogłaby służyć debata w polskim Sejmie. Jednak taki pomysł nie został zrealizowany. Doszło do marginalizacji parlamentu. To jest bez precedensu w skali europejskiej. Parlament nie był konsultowany przed bardzo istotnym szczytem UE.

W moim odczuciu plan federalizacji Unii jest niezwykle korzystny dla Niemiec, czy Francji. Tymczasem Polsce grozi utratą przewag konkurencyjnych. Ta sprawa została zaniedbana. Co więcej, podstawowa zaleta, jaka płynie dla Polski z UE, czyli wspólny rynek, nie była akcentowana jako ważne osiągnięcie integracji. Tego mi zabrakło. W związku z tym prezydencję Polski w UE z punktu widzenia naszego kraju oceniam źle. Z punktu widzenia Europy, ona była korzystna.

Należy również zauważyć, że pierwsza część prezydencji była wprzęgnięta w kalendarz kampanii wyborczej Platformy Obywatelskiej. Najmocniejszym akcentem prezydencji w czasie kampanii był szczyt Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w Warszawie na dwa tygodnie przed wyborami. Nie ma żadnych wątpliwości, że on miał służyć kreowaniu wizerunku wyborczego PO. To się odbyło również kosztem samego programu. Szczyt zakończył się ogólnymi konkluzjami, nie udało się podpisać żadnych umów itd. Oczywiście słyszeliśmy tłumaczenie, że nie dało się nic więcej zrobić. To jednak nieprawda. Polska mogła zrobić więcej, ale potraktowała szczyt, jako gadżet kampanii wyborczej.

not saż
[fot. PAP/Leszek Szymański]

Warto poczytać

 1. engelking17052018 17.05.2018

  Quo vadis „Dobra zmiano”? Pół miliona dotacji na finansowanie antypolonizmu!

  Ponad pół miliona dotacji na badania, których celem jest „opowiedzenie na nowo” problematyki postaw Polaków wobec Zagłady.

 2. 1270samiswoi 15.05.2018

  Jacek Saryusz-Wolski nokautuje Schetynę i Petru

  Tę scenę z filmu „Sami Swoi” chyba każdy pamięta. Internauci bez litości wykorzystali fragment filmu, by zdemaskować działania obecnej opozycji. Niniejszy mem śmieszy, ale niestety jest w nim też jest coś niezwykle smutnego i bolesnego. Współczesna Targowica.

 3. 1270Liswscieklak 15.05.2018

  Tomasz Lis znowu odleciał i pluje jadem. Opętał go Niesiołowski?

  Choć Tomasz Lis systematycznie udowadnia, że ma ogromny problem z opanowaniem emocji i dla własnego dobra powinien już dawno zostać odcięty od internetu (głównie portali społecznościowych), jego bliscy i współpracownicy zdają się tego nie zauważać.

 4. 1270danielolbrychski 10.05.2018

  Jak oni nienawidzą PiS. Olbrychski i Janda, agitują na rzecz Marszu Platformy

  Niechęć części tzw. środowiska artystów i elit III RP do obecnej ekipy rządowej nie jest tajemnicą, o czym sami „demiurdzy” i dzieci dziewięciu muz mówią otwarcie i często.

 5. 1270adamowiczgdans 10.05.2018

  Tak Paweł Adamowicz walczy z polityczna konkurencją. Armia trolli na żądanie prezydenta miasta

  Czy to możliwe, że włodarz tysiącletniego grodu nad Motławą, zarządzający aglomeracją liczącą blisko pół miliona mieszkańców, szczuje ludzi przeciwko swoim politycznym konkurentom?

 6. 1270uhadacz 10.05.2018

  "Zaplute mordy", "krzywe ryje" i zapach PiS-uaru, to mowa miłości opozycji

  O tym, że tzw. obrońcy demokracji nie słyną z tolerancji nikogo nie musimy przekonywać. Inna rzecz, że w ich szeregach agresja narasta w tempie geometrycznym

 7. 1270alejaja 09.05.2018

  Ale jaja, ale jaja. Bieńkowska rzuca mięsem w Parlamencie Europejskim

  Myślicie, że ciepła posadka w Komisji Europejskiej zmieniła jej język? Nic z tych rzeczy.

 8. pospot09052018 09.05.2018

  Nowy spot Platformy Obywatelskiej. Pokazujemy to, czego – ponoć – nie chciało pokazać TVP!

  Platforma Obywatelska zaprezentowała nowy spot, który namawia Polaków do wzięcia udziału w tzw. „Marszu Wolności”.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook