Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Wybór Tuska ma istotną wadę polityczną

27.03.2017

Wszystko wskazuje na to, że wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej ma istotną wadę polityczną- powiedział na antenie Radia Zet wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Właśnie wadę polityczną. Natomiast wady prawnej nie widzę- dodał.

Odnosząc się do wypowiedzi szefa MSZ na antenie TVN24], powiedział: Nie wiem, co mógł mieć na myśli minister Waszczykowski w tej sprawie. Jak zaznaczył Szymański: Tryb wyboru przewodniczącego w ogóle jest bardzo słabo opisany. Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że przy wyborze szefa Rady Europejskiej jest wiele znaków zapytania.

-Mieliśmy wątpliwości, co do tego w jaki sposób zgłaszani są kandydaci na to stanowisko i to jest absolutnie niecodzienna rzecz, że bez desygnacji, bez zgłoszenia ze strony państwa, powiedzenia można wybierać osobę na stanowisko przewodniczącego instytucji o czysto międzyrządowym charakterze, przypomnę, że w przypadku Komisji Europejskiej, która jest wspólnotowym ciałem tego typu prawo desygnacji jest zapisane, tutaj nie, dość dziwne, bym powiedział, z punktu widzenia dobrych reguł, zwyczajów tak powinno być. Ten zwyczaj w tym wypadku pogwałcono, więc jest miejsce na wątpliwości jest bardzo szerokie- mówił Szymański.

-Zwracaliśmy uwagę naszym partnerom w UE, że w przypadku Komisji Europejskiej, jak mówię ciała zupełnie wspólnotowego, prawo desygnacji jest szanowane. Tutaj okazało się, że nie trzeba tego szanować. To dziwne, bym powiedział- dodał. -W moim przekonaniu prawnie nie ma podstaw żeby podważać dzisiaj ten wybór. To jest wybór, który został dokonany efektywnie. Natomiast z całą pewnością z poważną wadą polityczną- zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Mimo takiego stanowiska, Konrad Szymański przyznał, co myśli na temat wyboru Tuska wbrew stanowisku polskiego rządu. -Naprawdę to jest niecodzienna sytuacja, że na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej wybiera się osobę, która nie jest desygnowana przez państwo członkowskie- powiedział. Szymański odniósł się również do strategii dotyczących przyszłości UE. -Wszyscy poważni politycy w UE rozumieją, że podział Europy to jest osłabienie Europy. To nie rozwiązuje żadnych europejskich problemów. Myślę, że polska narracja w tej sprawie, polskie argumenty w tej sprawie są doskonale rozumiane- stwierdził wiceminister.

-Wie pan, jeżeli uznamy, że my systemowo przestajemy być atrakcyjnym partnerem do kompromisów, to musielibyśmy faktycznie wywiesić białą flagę i ogłosić, że nie jesteśmy zainteresowani prowadzeniem polityki. Jeżeli mówimy o kompromisie, mówimy o sytuacji, w której obie strony, więcej niż jedna strona, jest zainteresowana ustępstwami, jeżeli z zasady zadeklarujemy dziś, że jesteśmy tak piekielnie zainteresowani kompromisem, że jesteśmy w stanie przyjąć każde rozwiązanie, to nie jest to ani kompromis, ani polityka- zaznaczył.

fot. [Fratria]

pc/gah/radiozet.pl


Warto poczytać

 1. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 2. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 3. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 4. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 5. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 6. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 7. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook