Jedynie prawda jest ciekawa

Szymański: Wybór Tuska ma istotną wadę polityczną

27.03.2017

Wszystko wskazuje na to, że wybór Donalda Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej ma istotną wadę polityczną- powiedział na antenie Radia Zet wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. Właśnie wadę polityczną. Natomiast wady prawnej nie widzę- dodał.

Odnosząc się do wypowiedzi szefa MSZ na antenie TVN24], powiedział: Nie wiem, co mógł mieć na myśli minister Waszczykowski w tej sprawie. Jak zaznaczył Szymański: Tryb wyboru przewodniczącego w ogóle jest bardzo słabo opisany. Wiceminister spraw zagranicznych podkreślił, że przy wyborze szefa Rady Europejskiej jest wiele znaków zapytania.

-Mieliśmy wątpliwości, co do tego w jaki sposób zgłaszani są kandydaci na to stanowisko i to jest absolutnie niecodzienna rzecz, że bez desygnacji, bez zgłoszenia ze strony państwa, powiedzenia można wybierać osobę na stanowisko przewodniczącego instytucji o czysto międzyrządowym charakterze, przypomnę, że w przypadku Komisji Europejskiej, która jest wspólnotowym ciałem tego typu prawo desygnacji jest zapisane, tutaj nie, dość dziwne, bym powiedział, z punktu widzenia dobrych reguł, zwyczajów tak powinno być. Ten zwyczaj w tym wypadku pogwałcono, więc jest miejsce na wątpliwości jest bardzo szerokie- mówił Szymański.

-Zwracaliśmy uwagę naszym partnerom w UE, że w przypadku Komisji Europejskiej, jak mówię ciała zupełnie wspólnotowego, prawo desygnacji jest szanowane. Tutaj okazało się, że nie trzeba tego szanować. To dziwne, bym powiedział- dodał. -W moim przekonaniu prawnie nie ma podstaw żeby podważać dzisiaj ten wybór. To jest wybór, który został dokonany efektywnie. Natomiast z całą pewnością z poważną wadą polityczną- zaznaczył wiceminister spraw zagranicznych.

Mimo takiego stanowiska, Konrad Szymański przyznał, co myśli na temat wyboru Tuska wbrew stanowisku polskiego rządu. -Naprawdę to jest niecodzienna sytuacja, że na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej wybiera się osobę, która nie jest desygnowana przez państwo członkowskie- powiedział. Szymański odniósł się również do strategii dotyczących przyszłości UE. -Wszyscy poważni politycy w UE rozumieją, że podział Europy to jest osłabienie Europy. To nie rozwiązuje żadnych europejskich problemów. Myślę, że polska narracja w tej sprawie, polskie argumenty w tej sprawie są doskonale rozumiane- stwierdził wiceminister.

-Wie pan, jeżeli uznamy, że my systemowo przestajemy być atrakcyjnym partnerem do kompromisów, to musielibyśmy faktycznie wywiesić białą flagę i ogłosić, że nie jesteśmy zainteresowani prowadzeniem polityki. Jeżeli mówimy o kompromisie, mówimy o sytuacji, w której obie strony, więcej niż jedna strona, jest zainteresowana ustępstwami, jeżeli z zasady zadeklarujemy dziś, że jesteśmy tak piekielnie zainteresowani kompromisem, że jesteśmy w stanie przyjąć każde rozwiązanie, to nie jest to ani kompromis, ani polityka- zaznaczył.

fot. [Fratria]

pc/gah/radiozet.pl


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook