Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: UE podatna na ideologiczne mody

18.09.2013

Rozmowa z Konradem Szymańskim, europosłem PiS.

Stefczyk.info: W Parlamencie Europejskim, w komisji ochrony środowiska, zablokowano projekt rezolucji, która dotyczyła zaostrzenia polityki klimatycznej. Czy to dobry sygnał dla Polski?

Konrad Szymański: Wynik głosowania to jest dobra wiadomość. Gdyby ta rezolucja została przyjęta, stałaby się politycznym narzędziem nacisku na Polskę oraz wszystkie kraje, sprzeciwiające się zaostrzeniu polityki klimatycznej. One byłyby przymuszane do przyjęcia nowego kierunku zmian. Propozycje, które leżały dziś na stole, były całkowicie ekstremistyczne. One zmierzały de facto do tego, by jeszcze przed rokiem 2020, do którego już mamy sprostać wysokim wymaganiom, radykalnie zaostrzyć cele klimatyczne. To oznaczałoby dla polskiej energetyki i polskiego przemysłu energochłonnego koszty nie do udźwignięcia.

To sprawa tylko Polski?

Oczywiście nie. Podobne opinie są coraz powszechniej podzielane przez polityków europejskich oraz przemysł. Również w PE udaje się budować coraz szerszy obóz ludzi, którzy nie wierzą, że dotychczasowa polityka klimatyczna ma sens.

W świetle liberalnej polityki ekonomicznej duże zdziwienie budzi fakt, że Komisja Europejska chce wprowadzać limity cen emisji. Czy to oznacza, że KE staje po stronie konkretnych interesów? Trudno to sobie inaczej wytłumaczyć

Mam wrażenie, że duża grupa polityków Unii Europejskiej, by ratować branże energii odnawialnej, chce zatopić pozostałe branże. Taki byłby wynik przyjęcia rozwiązań krążących po Brukseli. Komisja Europejska jest przychylna postulatowi ratowania systemu ETS, czyli runku handlu emisjami. KE jest w stanie zdaje się przyjąć każde rozwiązanie, byle tylko doprowadzić do sztucznego podwyższenia cen uprawień do emisji. I nie zważa się, że kupujący te uprawienia będą musieli koszt włożyć w plan biznesowy i inwestycyjny. To oznacza upadek konkurencyjności europejskiej gospodarki. W tym polskiej gospodarki. Europa nie jest samotną wyspą, jest kontynentem, który handluje. Polityka Komisji zmierza do tego, by Europa przestała być atrakcyjnym partnerem handlowym dla świata.

Z drugiej strony krytycy polityki klimatycznej mówią, że właśnie w znaczeniu globalnym polityka UE nie ma sensu, ponieważ inne regiony świata nie redukują emisji. Czy pan rozumie zatem, dlaczego Unia postanowiła być mimo wszystko pionierem klimatycznym?

Unia jest niezwykle podatna na ideologiczne mody. Niezwykle drogie polityki klimatyczne zostały opracowane w czasach, kiedy wszystkim się powodziło, gdy w kasie unijnej oraz poszczególnych państw było dużo pieniędzy. Wtedy wydawało się, że robienie różnych eksperymentów gospodarczych, jak radykalnie przyspieszone przechodzenie na tzw. czyste technologie, czy radykalne podwyższanie celów redukcji emisji CO2, nie odbije się na konkurencyjności gospodarki. Tak nie jest - kryzys obnażył głupotę polityki klimatycznej. Należy się dziwić, że wciąż są politycy, którzy nawet w momencie kryzysowym, gdy pieniędzy nie ma a firmy ledwo żyją, podtrzymują ten sam kierunek polityki. To jest zastanawiające. Sądzę, że wielkie znaczenie w tej sprawie ma ideologiczna mania. Z drugiej strony część gospodarki jest zakładnikiem polityki klimatycznej.

O kim pan mówi?

O tej części przemysłu, która zaangażowała się finansowo w zmiany technologiczne, w inwestowanie w odnawialne źródła energii, w zwiększanie ponad normy efektywności energetycznej. Ta grupa biznesu jest ofiarą własnej wiary w to, że taki kierunek polityki UE był do obrony w warunkach rynkowych.

Rozmawiał TK
[Fot. Konradszymanski.pl]

Warto poczytać

 1. ludzie23032018 24.03.2018

  Dlaczego młodzi ludzie przyszli na "Czarny marsz" z małymi dziećmi?

  Byłem na „Czarnym marszu”. Wszedłem w ten tłum, choć z oczywistych powodów nie byłem jego częścią

 2. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 3. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 4. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 5. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 6. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 7. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 8. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook