Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: UE podatna na ideologiczne mody

18.09.2013

Rozmowa z Konradem Szymańskim, europosłem PiS.

Stefczyk.info: W Parlamencie Europejskim, w komisji ochrony środowiska, zablokowano projekt rezolucji, która dotyczyła zaostrzenia polityki klimatycznej. Czy to dobry sygnał dla Polski?

Konrad Szymański: Wynik głosowania to jest dobra wiadomość. Gdyby ta rezolucja została przyjęta, stałaby się politycznym narzędziem nacisku na Polskę oraz wszystkie kraje, sprzeciwiające się zaostrzeniu polityki klimatycznej. One byłyby przymuszane do przyjęcia nowego kierunku zmian. Propozycje, które leżały dziś na stole, były całkowicie ekstremistyczne. One zmierzały de facto do tego, by jeszcze przed rokiem 2020, do którego już mamy sprostać wysokim wymaganiom, radykalnie zaostrzyć cele klimatyczne. To oznaczałoby dla polskiej energetyki i polskiego przemysłu energochłonnego koszty nie do udźwignięcia.

To sprawa tylko Polski?

Oczywiście nie. Podobne opinie są coraz powszechniej podzielane przez polityków europejskich oraz przemysł. Również w PE udaje się budować coraz szerszy obóz ludzi, którzy nie wierzą, że dotychczasowa polityka klimatyczna ma sens.

W świetle liberalnej polityki ekonomicznej duże zdziwienie budzi fakt, że Komisja Europejska chce wprowadzać limity cen emisji. Czy to oznacza, że KE staje po stronie konkretnych interesów? Trudno to sobie inaczej wytłumaczyć

Mam wrażenie, że duża grupa polityków Unii Europejskiej, by ratować branże energii odnawialnej, chce zatopić pozostałe branże. Taki byłby wynik przyjęcia rozwiązań krążących po Brukseli. Komisja Europejska jest przychylna postulatowi ratowania systemu ETS, czyli runku handlu emisjami. KE jest w stanie zdaje się przyjąć każde rozwiązanie, byle tylko doprowadzić do sztucznego podwyższenia cen uprawień do emisji. I nie zważa się, że kupujący te uprawienia będą musieli koszt włożyć w plan biznesowy i inwestycyjny. To oznacza upadek konkurencyjności europejskiej gospodarki. W tym polskiej gospodarki. Europa nie jest samotną wyspą, jest kontynentem, który handluje. Polityka Komisji zmierza do tego, by Europa przestała być atrakcyjnym partnerem handlowym dla świata.

Z drugiej strony krytycy polityki klimatycznej mówią, że właśnie w znaczeniu globalnym polityka UE nie ma sensu, ponieważ inne regiony świata nie redukują emisji. Czy pan rozumie zatem, dlaczego Unia postanowiła być mimo wszystko pionierem klimatycznym?

Unia jest niezwykle podatna na ideologiczne mody. Niezwykle drogie polityki klimatyczne zostały opracowane w czasach, kiedy wszystkim się powodziło, gdy w kasie unijnej oraz poszczególnych państw było dużo pieniędzy. Wtedy wydawało się, że robienie różnych eksperymentów gospodarczych, jak radykalnie przyspieszone przechodzenie na tzw. czyste technologie, czy radykalne podwyższanie celów redukcji emisji CO2, nie odbije się na konkurencyjności gospodarki. Tak nie jest - kryzys obnażył głupotę polityki klimatycznej. Należy się dziwić, że wciąż są politycy, którzy nawet w momencie kryzysowym, gdy pieniędzy nie ma a firmy ledwo żyją, podtrzymują ten sam kierunek polityki. To jest zastanawiające. Sądzę, że wielkie znaczenie w tej sprawie ma ideologiczna mania. Z drugiej strony część gospodarki jest zakładnikiem polityki klimatycznej.

O kim pan mówi?

O tej części przemysłu, która zaangażowała się finansowo w zmiany technologiczne, w inwestowanie w odnawialne źródła energii, w zwiększanie ponad normy efektywności energetycznej. Ta grupa biznesu jest ofiarą własnej wiary w to, że taki kierunek polityki UE był do obrony w warunkach rynkowych.

Rozmawiał TK
[Fot. Konradszymanski.pl]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook