Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: UE brakuje refleksji nad Europą

12.03.2012

O pakcie fiskalnym, sytuacji ekonomicznej krajów Unii Europejskiej oraz stosunku europejskich elit do integracji portal Stefczyk.info rozmawia z europosłem PiS Konradem Szymańskim.

Stefczyk.info: Bruksela do końca miesiąca ma podjąć decyzję, co zrobić w związku z nadmiernym deficytem Hiszpanii. Jak pisze „Dziennik Gazeta Prawna”, Komisja Europejska chce ominąć zasady zapisane w pakcie fiskalnym, by uniknąć obowiązkowego karania rządu w Madrycie. Czy oznacza to, że pakt, podpisany zaledwie tydzień temu, nie będzie traktowany poważnie?

Konrad Szymański: Pamiętajmy, że pakt fiskalny nie został jeszcze ratyfikowany. Jednak nie zmienia to faktu, że zasady umiarkowanego zadłużania się w Unii Europejskiej nigdy nie były traktowane poważnie. Dziwne byłoby, gdyby nagle ktoś traktował je poważnie w stosunku do jednego kraju. Prawie wszystkie państwa strefy euro są za bardzo zadłużone. Nic się nie dzieje z tego powodu od lat. Pakt miał być elementem bardzo wymagającym, elementem, który chroni wartość waluty euro. Jednak od dawna było wiadomo, że jest on politycznym planem, który będzie wykorzystywany zgodnie z politycznym zapotrzebowaniem. Od polityków będzie zależało, kiedy i jak ostro go stosować. Nie może więc być mowy o żadnych zasadach. Tu jest pełna uznaniowość, w jaki sposób UE będzie się zachowywała w stosunku do poszczególnych krajów.

Tworzenie sztucznej konstrukcji politycznej, w postaci paktu fiskalnego osłabia wiarygodność Unii?

Ten kraj, wobec którego pakt czy zasada umiarkowanego zadłużania się zostanie na poważnie potraktowana, będzie miał powody do pretensji o to, że stosowane są podwójne standardy. Od wielu lat większość państw nie przestrzega tych zasad. W związku z tym traktowanie ich na serio po okresie lekceważenia będzie niezmiernie trudne. Taką zmianę miał umożliwić właśnie pakt fiskalny. Jednak jego wejście w życie zaplanowano w samym epicentrum kryzysu zadłużeniowego. Jego stosowanie wymagałoby dużej dozy politycznego zaufania. Na to tymczasem raczej nie można liczyć.

Mówił Pan, że zasady umiarkowanego zadłużenia nie są traktowane poważnie. Wiadomo, że strefa euro była koncepcją nie ekonomiczną, a polityczną. Czy sztuczność Unii Europejskiej zaczyna wylewać się coraz mocniej z tego projektu?

Bez wątpienia tak jest. Strefa euro została powołana z pogwałceniem zasad ekonomii. Była projektem politycznym, miała służyć celom politycznym. Teraz to się mści. Lekceważenie zasad dot. zadłużenia mści się również. To są sprawy bardziej skomplikowane niż jednostkowy, incydentalny wynik gospodarczy tego czy innego kraju. To jest wada systemowa tego projektu. To dziś widać.

Europejskie elity działają, jakby miały wdrukowany tylko jeden pomysł na Europę. Więcej integracji – to odpowiedź na większość pytań dot. problemów UE. Czy widzi Pan jakąś refleksję nad drogą rozwoju Unii?

W Parlamencie Europejskim nie widać szerszej refleksji nad kryzysem, która wychodziłaby poza utarty schemat działania, znany od 15 lat. Mają ją tylko ci, którzy od dawna zwracają uwagę na mankamenty związane z integracją Europy. Natomiast w elitach krajów członkowskich dyskusja ta jest znacznie bardziej rozbudowana. Politycy, którzy odpowiadają przed swoimi narodami widzą wyraźnie, że recepty pisane w Brukseli niczego nie załatwią. Oni wiedzą, że któregoś dnia będą musieli sami wyprowadzać swoje gospodarki z potężnych kłopotów, w które wpędziła ich wiara w możliwość utrzymania strefy euro na obecnych zasadach. To zadanie będzie bardzo ciężkie.

Rozmawiał Stanisław Żaryn
[fot. Wikipedia.pl]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook