Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Trudny bój o budżet

20.08.2012

Obietnice wyborcze, w których mówiono o 300 mld euro, były oparte na piasku. Mówiono o nich Polakom wtedy, gdy wszyscy już znali realia debaty budżetowej w Unii - mówi portalowi Stefczyk.info europoseł PiS, Konrad Szymański.

Stefczyk.info: Ruszają prace nad budżetem unijnym na kolejne lata. Na jakie sumy może liczyć Polska?

Konrad Szymański: To się dopiero okaże. Na razie pewne jest jedynie to, że budżet UE będzie obcinany. Nasza polityka zagraniczna, która jest ugodowa wobec Niemiec i Francji, nie uchroni nas przed problemami. Budżet na kolejne lata może być słabszy niż w obecnej perspektywie budżetowej. Niepokojące są dwa zjawiska. Po pierwsze, coraz więcej krajów mówi o cięciu budżetu. To w dobie kryzysu jest jakoś oczywiste. Państwa tną budżety narodowe, więc i budżet Unii będą chciały zmniejszyć. Równie duży, a może i większy, niepokój budzą również plany związane z reformą unijnych polityk. Państwa, które będą naciskały na oszczędności, będą również chciały zmienić reguły funkcjonowania polityk unijnych. To może przybrać formę niekorzystną dla nas.

Dlaczego?

Ta reforma może spowodować, że pieniądze z tychże polityk będą płynąć z powrotem do państw płatników, a nie do państw, które dziś są głównymi beneficjentami. Jednym z nich jest Polska. Ta zmiana nie musi być od razu widoczna, ale będzie bardzo dotkliwa w czasie realizowania przyszłego budżetu.

Platforma Obywatelska w czasie kampanii wyborczej obiecywała nam 300 milionów z unijnego budżetu. Na jakie sumy Polska może liczyć?

Wolałbym o sumach nie mówić. Wiadomo, że one będą porównywalne do tego, czym Polska dysponuje obecnie. Jednak siła nabywcza tego pieniądza będzie niższa. Dla mnie jednak znacznie większe znaczenie ma sprawa reformy polityk, a nie sumy, jaka nam przypadnie.

Polski rząd ma dobrą pozycję negocjacyjną?

Ta pozycja jest trudna, ponieważ stanowisko państw-płatników jest stanowcze. Na pewno nie przełamie go nasza, niezwykle ugodowa polityka wobec Francji i Niemiec. Argumenty polskiego rządu nie przełożą się na zrozumienie przez kraje Unii. Trzeba pamiętać, że negocjacje budżetowe w UE powinny być wspólnym elementem zabiegów władzy i opozycji. Tymczasem strona rządowa dopuściła się działań nieuczciwych. Obietnice wyborcze, w których mówiono o 300 mld euro, były oparte na piasku. Mówiono o nich Polakom wtedy, gdy wszyscy już znali realia debaty budżetowej w Unii. To na pewno podmywało zaufanie.

W Polsce wciąż panuje przekonanie, że Unia pomoże we wszystkim. Powinniśmy bardziej liczyć na siebie w najbliższych latach?

Zawsze trzeba liczyć na siebie. Musimy patrzeć na swoje możliwości. Unijny budżet nigdy nie zbilansuje naszych możliwości. Niedobrze się stało, że w Polsce w tak dużym stopniu powiązaliśmy politykę rozwojową ze środkami unijnymi. Już niedługo będzie czas, by planować swoją politykę i strategię rozwojową bez udziału czynnika unijnego.

Na ile możliwy jest szantaż budżetowy unijnych liderów: zgoda na unię polityczną i dalszą integrację w zamian za większe pieniądze?

Taki scenariusz wydaje się niepotrzebny. Myśmy już dali zgodę na wszelką dalszą integrację w Unii. Wciąż deklarujemy poparcie dla działań zmierzających do dalszej integracji. Sami siebie ustawiliśmy w pierwszym szeregu frontu działającego na rzecz zwiększenia współpracy.

Rozmawiał TK
[Fot. M.Śmiarowski/KPRM]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook