Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Rośnie presja ws. gender

29.12.2013

Rozmowa z europosłem PiS Konradem Szymańskim.

Stefczyk.info: Posłowie lewackiej partii skupionej wokół Janusza Palikota złożyli wniosek o kontrolę instytucji katolickich, które są beneficjentem środków unijnych. Posłowie chcą sprawdzić, w jaki sposób te organizacje prowadzą politykę równościową. Okazuje się, że gender mainstreaming w Unii staje się wymogiem. Czy to może być problem dla beneficjentów?

Konrad Szymański: Gender mainstreaming może być problemem dla każdej organizacji, która nie podziela tej radykalnej agendy. To jest powód, dla którego oponowaliśmy przed wpisywaniem tego mechanizmu w unijne regulacje. Ten mechanizm jest dodatkowo niejasny. Nie ma jasnej definicji, co ma oznaczać gender mainstreaming, jednak wiadomo, że w praktyce dojdzie do dyskryminacji wszystkich instytucji i organizacji, które nie popierają tej ideologii, a również tych, które nie mogą jej popierać. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku organizacji katolickich. Dla nich gender mainstreaming jest sprzeczny z powołaniem, etosem, tożsamością. Zapisy równościowe służą więc do tego, by utrudnić dostęp do środków unijnych organizacjom, które mają własne poglądy. To jest zawężanie dostępu do środków unijnych. W przypadku niejasnej definicji nie można jednak pozwolić sobie na łatwe odepchnięcie tych instytucji od realizacji programów unijnych, które mogą być realizowane przez podmioty katolickie.

Zapisy dotyczące gender mainstreamingu są nowym zjawiskiem, czy wcześniej nikt się nimi zwyczajnie nie przejmował?

Wcześniej widać było ideologię gender w doktrynie myślenia w Unii, obecnie mamy już problem konkretnych zapisów, w szczególności w obszarach tzw. miękkich środków unijnych. Mówię choćby o Europejskim Funduszu Społecznym. Tam zdołano wpisać wyraźne odniesienia do tej ideologii. Takie zapisy będą utrudniały dostęp do środków. Największym problemem jest fakt, że wobec braku jasnych regulacji dotyczących definicji gender mainstreaming, rozumienie tego zjawiska będzie definiowane przez unijnego urzędnika czy działacza społecznego. To sprawia, że poziom obliczalności prawa w tym obszarze się radykalnie zawęża. Blankietowe pojęcie gender mainstreamingu może przecież oznaczać cokolwiek. A jednocześnie nic nie musi oznaczać. Wszystko będzie zależało od potrzeb.

Coraz lepiej widać niepokojący trend w polityce unijne. Jak się bronić przed tym co dzieje się ws. promowania ideologii gender?

Działania należy podjąć na kilku poziomach. Na poziomie unijnym należy twardo wskazywać, że wtykanie takich ideologicznych kryteriów w regulacje UE jest niezgodne z zasadą suwerenności państw członkowskich, a także zasadą pomocniczości. Państwa mają prawo rozwijania swojego własnego modelu społecznego, zgodnie z oczekiwaniami i pomysłami. Trzeba również zawęzić oddziaływanie gender mainstreamingu oraz powoływać się na autonomię instytucji religijnych. Taka autonomia jest zapisana choćby w dyrektywie antydyskryminacyjnej. W prawie unijnym są ślady myślenia w kategoriach autonomii tych instytucji. Trzeba więc ten argument podnosić. Nie można sobie pozwolić na to, by władza publiczna – warszawska czy brukselska – zmuszała instytucje kościelne, by działały niezgodnie ze swoim etosem. To byłby przykład nieprawdopodobnej supremacji prawa publicznego nad wolnością religijną.

Rozmawiał TK

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook