Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Rośnie presja ws. gender

29.12.2013

Rozmowa z europosłem PiS Konradem Szymańskim.

Stefczyk.info: Posłowie lewackiej partii skupionej wokół Janusza Palikota złożyli wniosek o kontrolę instytucji katolickich, które są beneficjentem środków unijnych. Posłowie chcą sprawdzić, w jaki sposób te organizacje prowadzą politykę równościową. Okazuje się, że gender mainstreaming w Unii staje się wymogiem. Czy to może być problem dla beneficjentów?

Konrad Szymański: Gender mainstreaming może być problemem dla każdej organizacji, która nie podziela tej radykalnej agendy. To jest powód, dla którego oponowaliśmy przed wpisywaniem tego mechanizmu w unijne regulacje. Ten mechanizm jest dodatkowo niejasny. Nie ma jasnej definicji, co ma oznaczać gender mainstreaming, jednak wiadomo, że w praktyce dojdzie do dyskryminacji wszystkich instytucji i organizacji, które nie popierają tej ideologii, a również tych, które nie mogą jej popierać. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku organizacji katolickich. Dla nich gender mainstreaming jest sprzeczny z powołaniem, etosem, tożsamością. Zapisy równościowe służą więc do tego, by utrudnić dostęp do środków unijnych organizacjom, które mają własne poglądy. To jest zawężanie dostępu do środków unijnych. W przypadku niejasnej definicji nie można jednak pozwolić sobie na łatwe odepchnięcie tych instytucji od realizacji programów unijnych, które mogą być realizowane przez podmioty katolickie.

Zapisy dotyczące gender mainstreamingu są nowym zjawiskiem, czy wcześniej nikt się nimi zwyczajnie nie przejmował?

Wcześniej widać było ideologię gender w doktrynie myślenia w Unii, obecnie mamy już problem konkretnych zapisów, w szczególności w obszarach tzw. miękkich środków unijnych. Mówię choćby o Europejskim Funduszu Społecznym. Tam zdołano wpisać wyraźne odniesienia do tej ideologii. Takie zapisy będą utrudniały dostęp do środków. Największym problemem jest fakt, że wobec braku jasnych regulacji dotyczących definicji gender mainstreaming, rozumienie tego zjawiska będzie definiowane przez unijnego urzędnika czy działacza społecznego. To sprawia, że poziom obliczalności prawa w tym obszarze się radykalnie zawęża. Blankietowe pojęcie gender mainstreamingu może przecież oznaczać cokolwiek. A jednocześnie nic nie musi oznaczać. Wszystko będzie zależało od potrzeb.

Coraz lepiej widać niepokojący trend w polityce unijne. Jak się bronić przed tym co dzieje się ws. promowania ideologii gender?

Działania należy podjąć na kilku poziomach. Na poziomie unijnym należy twardo wskazywać, że wtykanie takich ideologicznych kryteriów w regulacje UE jest niezgodne z zasadą suwerenności państw członkowskich, a także zasadą pomocniczości. Państwa mają prawo rozwijania swojego własnego modelu społecznego, zgodnie z oczekiwaniami i pomysłami. Trzeba również zawęzić oddziaływanie gender mainstreamingu oraz powoływać się na autonomię instytucji religijnych. Taka autonomia jest zapisana choćby w dyrektywie antydyskryminacyjnej. W prawie unijnym są ślady myślenia w kategoriach autonomii tych instytucji. Trzeba więc ten argument podnosić. Nie można sobie pozwolić na to, by władza publiczna – warszawska czy brukselska – zmuszała instytucje kościelne, by działały niezgodnie ze swoim etosem. To byłby przykład nieprawdopodobnej supremacji prawa publicznego nad wolnością religijną.

Rozmawiał TK

[Fot. Sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook