Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Potrzebny płatny wychowawczy

12.10.2012

O zapowiedziach premiera Donalda Tuska związanych z polityką prorodzinną portal Stefczyk.info rozmawia z Antonim Szymańskim, socjologiem, członkiem Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd będzie chciał skierować do Sejmu ustawę wydłużającą urlop macierzyński. Zgodnie z zapowiedziami szefa rządu półroczny urlop macierzyński ma był pełnopłatny, a roczny płatny w 80 procentach. Jak Pan ocenia te propozycje?

Antoni Szymański: Deklaracje dotyczące wydłużenia urlopu macierzyńskiego przyjmuje z entuzjazmem. Waga tego urlopu dla matki i dla dziecka jest ogromna. To wydłużenie byłoby istotne. Oczywiście zależy od tego, jak to zostanie wprowadzone. Czy to będzie wprowadzane etapami? Czy będzie to zmiana jednorazowa? Pamiętamy, że podwyżki świadczeń rodzinnych są rozłożone na trzy lata. Chciałbym mieć nadzieję, że projekt, o którym mówił Tusk, nie będzie rozłożony na lata, tylko zostanie szybko wprowadzony. Z punktu widzenia rozwoju dziecka, zdrowia dziecka, relacji w rodzinie to byłaby niezwykle dobra zmiana. To jest nawiązanie do europejskich standardów. Nawet po tej zmianie nie będziemy mieli najdłuższego urlopu macierzyńskiego.

Czy ta zmiana nie osłabi pozycji kobiet na rynku pracy?

Oczywiście potrzebne są gwarancje związane z powrotem kobiety do miejsca pracy po urlopie. Zmiany zapowiedziane przez premiera muszą być obudowane dodatkowymi rozwiązaniami, które muszą tworzyć efektywny system rozwiązań. Po urlopie macierzyńskim trzeba mieć dokąd wrócić.

Premier zapowiedział również, że rząd chce ułatwić budowanie żłobków? Szef rządu chce obniżyć limit dopłacania samorządom do budowy takich placówek oraz otworzyć możliwość dotacji dla prywatnych podmiotów

To jest znacznie bardziej skomplikowana sprawa. O żłobkach i przedszkolach mówi się od dłuższego czasu, ale niewiele się zmienia. Nie ma projektów, nie ma środków. Tymczasem wszyscy wiedzą, że miejsc w przedszkolach jest za mało. W kwestii żłobków jest jeszcze większy problem. Dziecko do trzeciego roku życia powinno być otoczone opieką rodziców. Dopiero potem jest gotowe do pójścia do przedszkola. Żałuję, że w wypowiedzi Donalda Tuska nie znalazł się pomysł powrotu do płatnego urlopu wychowawczego. To rozwiązanie dostępne obecnie dla osób najuboższych. Płatny urlop wychowawczy był postulatem wprowadzonym na mocy Porozumień Sierpniowych. Ten system funkcjonował. Na urlopie ludzie otrzymywali pieniądze zbliżone do swoich pensji. W ten sposób mogli być z dzieckiem do trzeciego roku życia. Wprowadzenie płatnego urlopu wychowawczego byłoby zasadne.

Jest potrzebne?

Kobiety w badaniach społecznych wskazują właśnie na ten element, gdy są pytane o najbardziej zachęcające elementy prorodzinne. One mówią właśnie, że płatny urlop wychowawczy najbardziej zachęca do podejmowania decyzji o potomstwie. Co ważne, to również jest sposób na pomoc rodzinie. Na ogół jest przecież tak, że jeden z rodziców przestaje zarobkować. Płatny urlop byłby pomocny w tej sytuacji. W rozwiązaniach zapowiedzianych przez rząd jest również pewna pułapka. Wydłużamy urlop macierzyński, a co potem z dzieckiem? Czy ono ma trafić do żłobka? To nie byłoby dobre rozwiązanie dla dzieci. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawanie dzieci z rodzicem. Placówki są potrzebne, ale polskie państwo powinno umożliwiać pozostawanie z dziećmi.

Kto ma za to płacić?

Zawsze pojawia się takie pytanie. Jednak ja zaznaczam, że mieliśmy podobne rozwiązania przed 1989 rokiem. Wtedy nas było na to stać, a obecnie już nas nie stać? Teraz jesteśmy biedniejsi niż wtedy? To dziwna opinia.

Słychać komentarze, że najlepszą polityką prorodzinną jest umożliwienie bogacenia się. Mówi się, że trzeba obniżyć koszty pracy itd. Słusznie?

Zmiany są potrzebne w wielu obszarach. Również koszty pracy muszą zmaleć. Sprawa zatrudnienia jest podstawą polityki prorodzinnej. Rozwiązania związane z powiększeniem dostępu do pracy są konieczne. Bez tego nie ma skutecznej polityki prorodzinnej. Wzrost bezrobocia powoduje wzrost obawy o przyszłość. W tych warunkach nie sposób podejmować decyzji o potomstwie. To jednak nie jest jedyny obszar, który musi ulec zmianie. Jest wiele rozwiązań, które pogarszają sytuację rodzin. Jednym z nich jest łatwość uzyskania rozwodów. Rozwieść się jest niezmiernie prosto. Zły klimat panuje również w mediach. One nie promują dobrych wzorców. Musimy się zastanowić nad rozwiązaniami wspierającymi małżeństwa. Tu trzeba szerokiego spojrzenia.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 7. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 8. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook