Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Potrzebny płatny wychowawczy

12.10.2012

O zapowiedziach premiera Donalda Tuska związanych z polityką prorodzinną portal Stefczyk.info rozmawia z Antonim Szymańskim, socjologiem, członkiem Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski.

Stefczyk.info: Premier Donald Tusk zapowiedział, że rząd będzie chciał skierować do Sejmu ustawę wydłużającą urlop macierzyński. Zgodnie z zapowiedziami szefa rządu półroczny urlop macierzyński ma był pełnopłatny, a roczny płatny w 80 procentach. Jak Pan ocenia te propozycje?

Antoni Szymański: Deklaracje dotyczące wydłużenia urlopu macierzyńskiego przyjmuje z entuzjazmem. Waga tego urlopu dla matki i dla dziecka jest ogromna. To wydłużenie byłoby istotne. Oczywiście zależy od tego, jak to zostanie wprowadzone. Czy to będzie wprowadzane etapami? Czy będzie to zmiana jednorazowa? Pamiętamy, że podwyżki świadczeń rodzinnych są rozłożone na trzy lata. Chciałbym mieć nadzieję, że projekt, o którym mówił Tusk, nie będzie rozłożony na lata, tylko zostanie szybko wprowadzony. Z punktu widzenia rozwoju dziecka, zdrowia dziecka, relacji w rodzinie to byłaby niezwykle dobra zmiana. To jest nawiązanie do europejskich standardów. Nawet po tej zmianie nie będziemy mieli najdłuższego urlopu macierzyńskiego.

Czy ta zmiana nie osłabi pozycji kobiet na rynku pracy?

Oczywiście potrzebne są gwarancje związane z powrotem kobiety do miejsca pracy po urlopie. Zmiany zapowiedziane przez premiera muszą być obudowane dodatkowymi rozwiązaniami, które muszą tworzyć efektywny system rozwiązań. Po urlopie macierzyńskim trzeba mieć dokąd wrócić.

Premier zapowiedział również, że rząd chce ułatwić budowanie żłobków? Szef rządu chce obniżyć limit dopłacania samorządom do budowy takich placówek oraz otworzyć możliwość dotacji dla prywatnych podmiotów

To jest znacznie bardziej skomplikowana sprawa. O żłobkach i przedszkolach mówi się od dłuższego czasu, ale niewiele się zmienia. Nie ma projektów, nie ma środków. Tymczasem wszyscy wiedzą, że miejsc w przedszkolach jest za mało. W kwestii żłobków jest jeszcze większy problem. Dziecko do trzeciego roku życia powinno być otoczone opieką rodziców. Dopiero potem jest gotowe do pójścia do przedszkola. Żałuję, że w wypowiedzi Donalda Tuska nie znalazł się pomysł powrotu do płatnego urlopu wychowawczego. To rozwiązanie dostępne obecnie dla osób najuboższych. Płatny urlop wychowawczy był postulatem wprowadzonym na mocy Porozumień Sierpniowych. Ten system funkcjonował. Na urlopie ludzie otrzymywali pieniądze zbliżone do swoich pensji. W ten sposób mogli być z dzieckiem do trzeciego roku życia. Wprowadzenie płatnego urlopu wychowawczego byłoby zasadne.

Jest potrzebne?

Kobiety w badaniach społecznych wskazują właśnie na ten element, gdy są pytane o najbardziej zachęcające elementy prorodzinne. One mówią właśnie, że płatny urlop wychowawczy najbardziej zachęca do podejmowania decyzji o potomstwie. Co ważne, to również jest sposób na pomoc rodzinie. Na ogół jest przecież tak, że jeden z rodziców przestaje zarobkować. Płatny urlop byłby pomocny w tej sytuacji. W rozwiązaniach zapowiedzianych przez rząd jest również pewna pułapka. Wydłużamy urlop macierzyński, a co potem z dzieckiem? Czy ono ma trafić do żłobka? To nie byłoby dobre rozwiązanie dla dzieci. Najlepszym rozwiązaniem byłoby pozostawanie dzieci z rodzicem. Placówki są potrzebne, ale polskie państwo powinno umożliwiać pozostawanie z dziećmi.

Kto ma za to płacić?

Zawsze pojawia się takie pytanie. Jednak ja zaznaczam, że mieliśmy podobne rozwiązania przed 1989 rokiem. Wtedy nas było na to stać, a obecnie już nas nie stać? Teraz jesteśmy biedniejsi niż wtedy? To dziwna opinia.

Słychać komentarze, że najlepszą polityką prorodzinną jest umożliwienie bogacenia się. Mówi się, że trzeba obniżyć koszty pracy itd. Słusznie?

Zmiany są potrzebne w wielu obszarach. Również koszty pracy muszą zmaleć. Sprawa zatrudnienia jest podstawą polityki prorodzinnej. Rozwiązania związane z powiększeniem dostępu do pracy są konieczne. Bez tego nie ma skutecznej polityki prorodzinnej. Wzrost bezrobocia powoduje wzrost obawy o przyszłość. W tych warunkach nie sposób podejmować decyzji o potomstwie. To jednak nie jest jedyny obszar, który musi ulec zmianie. Jest wiele rozwiązań, które pogarszają sytuację rodzin. Jednym z nich jest łatwość uzyskania rozwodów. Rozwieść się jest niezmiernie prosto. Zły klimat panuje również w mediach. One nie promują dobrych wzorców. Musimy się zastanowić nad rozwiązaniami wspierającymi małżeństwa. Tu trzeba szerokiego spojrzenia.

Rozmawiał TK
[Fot. Stefczyk.info]

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook