Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Potrzeba odnowy projektu europejskiego

23.02.2017

Podczas marcowych rozmów krajów członkowskich UE w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich Polska będzie akcentowała potrzebę odnowy projektu europejskiego - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Wiceminister przedstawiał przed sejmową komisją ds. UE informację rządu na temat rezultatów szczytu UE w Malcie oraz na temat agendy nadchodzących spotkań Rady ds. Zagranicznych oraz Rady Europejskiej. W swoim wystąpieniu wiceminister odniósł się też m.in. do zaplanowanego na 25 marca szczytu związanego z obchodami sześćdziesięciolecia podpisania fundamentalnych dla UE Traktatów Rzymskich.

Jak zaznaczył wiceszef MSZ, choć niewątpliwe są powody, by podczas szczytu w Rzymie "UE odnotowała liczne swoje sukcesy, które odniosła w trakcie tych 60 lat", to z punktu widzenia polskiego rządu "najbardziej kluczowym aspektem jest dobre opisanie kryzysu UE po to, aby na tym gruncie stworzyć racjonalne plany reformy". -Generalnie będziemy akcentowali w czasie całej tej dyskusji po prostu potrzebę odnowy tego projektu, przełamywania pewnego poczucia status quo- zapowiedział Szymański. 

Jednym z obszarów dyskusji na szczycie w Rzymie będzie - jak dodał - "kwestia elastyczności UE, to, w jaki sposób powinna być ona definiowana". -Z polskiego punktu widzenia jest oczywiste, i chciałbym to podkreślić, ponieważ jest bardzo wiele nieporozumień, mówiąc najdelikatniej, w polskiej debacie publicznej na ten temat, że Polska nie zgodzi się na żaden sposób uelastyczniania czy dzielenia UE, który miałby polegać na jakiejkolwiek dezintegracji wspólnego rynku, jakiejkolwiek dezintegracji strefy Schengen, a tym samym jakiejkolwiek dezintegracji czy jakiegokolwiek podziału samej UE; to są graniczne warunki- mówił. -Inne rozwiązania, znane nam poniekąd z Traktatu Lizbońskiego, być może inne w podobnym duchu, czyli tworzone w duchu otwartości, transparentności, łatwości wejścia w ten typ współpracy zintensyfikowanej, są oczywiście możliwe do dyskusji- dodał wiceminister. 

O szczegóły polskich propozycji dotyczących reformy UE pytał Szymańskiego wiceszef komisji ds. UE, b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski (PO). -Jeżeli pan minister mówi coś takiego, że potrzebna jest odnowa projektu, albo że nie należy wykluczać reform, to pewnie wszyscy, jak tutaj siedzimy, się z tym zgodzimy, że projekt powinien być odnowiony, konieczne są pewne reformy- zaznaczył poseł. -Jeżeli do tego dodamy taki zabieg retoryczny, że trzeba się wsłuchać w obywateli i że np. nie można ślepo iść w kierunku rozwiązań twardo federalnych, bo obywatele bardziej są zainteresowani efektem niż kwestiami instytucjonalnymi, to pewnie też większość z nas się zgodzi, że to jest prawdziwa konstatacja- dodał Trzaskowski. -Bez żadnych złośliwości, ale jeżeli polski rząd zamierza rzeczywiście przedstawić jakieś propozycje, no to nie można już więcej pozostawać na poziomie "odnowy projektu", tylko trzeba się wreszcie określić, co chcecie zaproponować- dodał.

W odpowiedzi Szymański podkreślił, że polski rząd jest przekonany o potrzebie "dyskusji instytucjonalnej". Odnosząc się do obaw "krajów Europy Środkowej" dotyczących ewentualności negatywnego wyniku tej dyskusji "z punktu widzenia spoistości Unii" dodał, że "każdego traktatu, który nie będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom, możemy po prostu nie ratyfikować". Wiceminister zaznaczył, że proces wypracowywania zmian instytucjonalnych w UE jest sprawą skomplikowaną. -To jest, co więcej, dużo bardziej skomplikowane (...) niż jakieś "słuchanie obywateli", bo to jest bardzo mgliście powiedziane- mówił. -Unii potrzebne są instrumenty, które obywateli uzbroją, instrumenty kontroli procesu politycznego takie jak parlament jest taką instytucją, która uzbraja obywateli po to, aby kontrolować rząd, zgodnie z wynikiem wyborów. W Unii jest potrzebne dokładnie to samo- dodał wiceszef MSZ.

Według niego rolę taką mogłoby odegrać "wprowadzenie znacznie większej kontroli na poziomie państw członkowskich". -Czy to będzie kwestia roli rządów państw członkowskich - to ściśle się odnosi do mechanizmu podejmowania decyzji - czy też mechanizmów kontrolnych, zwykle o charakterze negatywnym, na poziomie parlamentów narodowych- zaznaczył. Jak dodał, koncepcja wzmocnienia parlamentów narodowych cieszy się zrozumieniem w wielu krajach UE, także tych, które "mają reputację bardzo proeuropejskich".

Wiceminister był też pytany przez Trzaskowskiego o stanowisko rządu w sprawie przedłużenia kadencji dla obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Szymański odpowiedział, że o kształcie stanowiska w tej sprawie poinformuje - po jego ustaleniu - premier Beata Szydło, w terminie przez siebie obranym. -Mogę tylko potwierdzić, że faktycznie przed tą Radą (najbliższym posiedzeniem Rady Europejskiej planowanym na 9-10 marca - PAP) jesteśmy w dość intensywnym kontakcie z wieloma stolicami, aby znaleźć różne możliwości, różne scenariusze, w jaki sposób ten proces zakończyć, teraz lub później, w jaki sposób procedować dalej- zaznaczył. 

-Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż proste "tak czy nie". Nas interesuje sposób funkcjonowania Rady Europejskiej, interesują nas zagadnienia, którymi Rada Europejska powinna się zajmować, sposób implementowania tych uzgodnień, więc rozmawiamy z wieloma państwami członkowskimi o wielu różnych tematach, które są powiązane z tą jedną sprawą personalną- dodał wiceszef MSZ.

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook