Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Potrzeba odnowy projektu europejskiego

23.02.2017

Podczas marcowych rozmów krajów członkowskich UE w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich Polska będzie akcentowała potrzebę odnowy projektu europejskiego - powiedział w czwartek wiceszef MSZ ds. europejskich Konrad Szymański.

Wiceminister przedstawiał przed sejmową komisją ds. UE informację rządu na temat rezultatów szczytu UE w Malcie oraz na temat agendy nadchodzących spotkań Rady ds. Zagranicznych oraz Rady Europejskiej. W swoim wystąpieniu wiceminister odniósł się też m.in. do zaplanowanego na 25 marca szczytu związanego z obchodami sześćdziesięciolecia podpisania fundamentalnych dla UE Traktatów Rzymskich.

Jak zaznaczył wiceszef MSZ, choć niewątpliwe są powody, by podczas szczytu w Rzymie "UE odnotowała liczne swoje sukcesy, które odniosła w trakcie tych 60 lat", to z punktu widzenia polskiego rządu "najbardziej kluczowym aspektem jest dobre opisanie kryzysu UE po to, aby na tym gruncie stworzyć racjonalne plany reformy". -Generalnie będziemy akcentowali w czasie całej tej dyskusji po prostu potrzebę odnowy tego projektu, przełamywania pewnego poczucia status quo- zapowiedział Szymański. 

Jednym z obszarów dyskusji na szczycie w Rzymie będzie - jak dodał - "kwestia elastyczności UE, to, w jaki sposób powinna być ona definiowana". -Z polskiego punktu widzenia jest oczywiste, i chciałbym to podkreślić, ponieważ jest bardzo wiele nieporozumień, mówiąc najdelikatniej, w polskiej debacie publicznej na ten temat, że Polska nie zgodzi się na żaden sposób uelastyczniania czy dzielenia UE, który miałby polegać na jakiejkolwiek dezintegracji wspólnego rynku, jakiejkolwiek dezintegracji strefy Schengen, a tym samym jakiejkolwiek dezintegracji czy jakiegokolwiek podziału samej UE; to są graniczne warunki- mówił. -Inne rozwiązania, znane nam poniekąd z Traktatu Lizbońskiego, być może inne w podobnym duchu, czyli tworzone w duchu otwartości, transparentności, łatwości wejścia w ten typ współpracy zintensyfikowanej, są oczywiście możliwe do dyskusji- dodał wiceminister. 

O szczegóły polskich propozycji dotyczących reformy UE pytał Szymańskiego wiceszef komisji ds. UE, b. wiceszef MSZ ds. europejskich Rafał Trzaskowski (PO). -Jeżeli pan minister mówi coś takiego, że potrzebna jest odnowa projektu, albo że nie należy wykluczać reform, to pewnie wszyscy, jak tutaj siedzimy, się z tym zgodzimy, że projekt powinien być odnowiony, konieczne są pewne reformy- zaznaczył poseł. -Jeżeli do tego dodamy taki zabieg retoryczny, że trzeba się wsłuchać w obywateli i że np. nie można ślepo iść w kierunku rozwiązań twardo federalnych, bo obywatele bardziej są zainteresowani efektem niż kwestiami instytucjonalnymi, to pewnie też większość z nas się zgodzi, że to jest prawdziwa konstatacja- dodał Trzaskowski. -Bez żadnych złośliwości, ale jeżeli polski rząd zamierza rzeczywiście przedstawić jakieś propozycje, no to nie można już więcej pozostawać na poziomie "odnowy projektu", tylko trzeba się wreszcie określić, co chcecie zaproponować- dodał.

W odpowiedzi Szymański podkreślił, że polski rząd jest przekonany o potrzebie "dyskusji instytucjonalnej". Odnosząc się do obaw "krajów Europy Środkowej" dotyczących ewentualności negatywnego wyniku tej dyskusji "z punktu widzenia spoistości Unii" dodał, że "każdego traktatu, który nie będzie odpowiadał naszym oczekiwaniom, możemy po prostu nie ratyfikować". Wiceminister zaznaczył, że proces wypracowywania zmian instytucjonalnych w UE jest sprawą skomplikowaną. -To jest, co więcej, dużo bardziej skomplikowane (...) niż jakieś "słuchanie obywateli", bo to jest bardzo mgliście powiedziane- mówił. -Unii potrzebne są instrumenty, które obywateli uzbroją, instrumenty kontroli procesu politycznego takie jak parlament jest taką instytucją, która uzbraja obywateli po to, aby kontrolować rząd, zgodnie z wynikiem wyborów. W Unii jest potrzebne dokładnie to samo- dodał wiceszef MSZ.

Według niego rolę taką mogłoby odegrać "wprowadzenie znacznie większej kontroli na poziomie państw członkowskich". -Czy to będzie kwestia roli rządów państw członkowskich - to ściśle się odnosi do mechanizmu podejmowania decyzji - czy też mechanizmów kontrolnych, zwykle o charakterze negatywnym, na poziomie parlamentów narodowych- zaznaczył. Jak dodał, koncepcja wzmocnienia parlamentów narodowych cieszy się zrozumieniem w wielu krajach UE, także tych, które "mają reputację bardzo proeuropejskich".

Wiceminister był też pytany przez Trzaskowskiego o stanowisko rządu w sprawie przedłużenia kadencji dla obecnego przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska. Szymański odpowiedział, że o kształcie stanowiska w tej sprawie poinformuje - po jego ustaleniu - premier Beata Szydło, w terminie przez siebie obranym. -Mogę tylko potwierdzić, że faktycznie przed tą Radą (najbliższym posiedzeniem Rady Europejskiej planowanym na 9-10 marca - PAP) jesteśmy w dość intensywnym kontakcie z wieloma stolicami, aby znaleźć różne możliwości, różne scenariusze, w jaki sposób ten proces zakończyć, teraz lub później, w jaki sposób procedować dalej- zaznaczył. 

-Sprawa jest dużo bardziej skomplikowana niż proste "tak czy nie". Nas interesuje sposób funkcjonowania Rady Europejskiej, interesują nas zagadnienia, którymi Rada Europejska powinna się zajmować, sposób implementowania tych uzgodnień, więc rozmawiamy z wieloma państwami członkowskimi o wielu różnych tematach, które są powiązane z tą jedną sprawą personalną- dodał wiceszef MSZ.

fot.[Fratria]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook