Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Polska nie powinna płacić za Brexit

03.04.2017

"Polska nie powinna płacić za Brexit, przy całym szacunku do tej decyzji Wielkiej Brytanii. Siłą rzeczy, to jest duży kraj i płatnik. Trzeba dokładnie określić, jak mają wyglądać zobowiązania Londynu" - powiedział w programie #RZECZOPOLITYCE Konrad Szymański, minister do spraw europejskich.

Szymański podkreślił, że ze względu na Brexit polski rząd chce ustalić, jak dokładnie będzie przebiegał ten proces, biorąc pod uwagę obywateli Polski mieszkających na Wyspach oraz kwestie finansowe w unii.

"Znaczna część Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii posiada prawo stałego pobytu. Myślę, ze sytuacja około połowy jest mniej pewna. Nie chcemy, żeby Brexit wpływał na tych ludzi" - podkreślił Szymański.

Minister zwrócił także uwagę, że Polacy z Wysp nie mogą wracać do kraju pod przymusem, a rząd musi zrobić wszystko, by warunki żucia w Polsce były na tyle atrakcyjne, by ludzie nie wyjeżdżali, ale nawet wracali do kraju.

"Nie możemy jednak pozwolić na to, by powodem tych powrotów była dyskryminacja w jednym z krajów UE, nawet najbardziej przyjaznym, te powody musza być pozytywne, ludzie powinni wracać wtedy, kiedy uznają że warto wracać z powodu ich własnych życiowych wyborów" - dodał.

Stąd, jak powiedział, „Polska nie może zgodzić się, by Polacy wracali do kraju pod przymusem”.

"Nie ma żadnej gwarancji, że Polacy ewentualnie dyskryminowani z powodu złego porozumienia w sprawie Brexitu wrócą akurat do Polski. Mogą przenieś się do Irlandii, do Holandii, do jakiegokolwiek innego kraju UE" - zaznaczył Szymański.

Zauważył, ze ważnym tematem przy Brexicie jest kwestia finansów po wyjściu Brytyjczyków, którzy są jednym z głównych płatników w UE.

"Polska nie powinna płacić za Brexit, przy całym szacunku do tej decyzji. Siłą rzeczy, to jest duży kraj, płatnik. Trzeba dokładnie określić, jak te zobowiązania mają wyglądać" - powiedział.

Warszawa, podobnie jak Londyn, chciałaby aby Brexit nie oznaczał rozejścia się dróg handlowych między Unią a Wlk. Brytanią. Każdy poważny kraj, bez względu na Brexit, zachowuje pamięć o Londynie. Nie ma poważnego kraju, który ogranicza relacje tylko do kwestii unijnych" - dodał Szymański.

Zapytany o to, czy zwycięstwo Marine Le Pen w wyborach prezydenckich może doprowadzić do wyjścia Francji z Unii Europejskiej odpowiedział, że takie scenariusze nigdy nie były aż tak prawdopodobne. Dlatego konieczna jest reforma UE.

"Unia nie może się ostać na argumencie, że poza nią nie ma alternatywy" - podkreślił.

Szymański odniósł się także do  wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej.

"Sprawa wyboru Donalda Tuska jest zamknięta, ale zupełnie otwarta jest sprawa, jak Polak będzie sprawował swoją funkcję. Mamy konkretne oczekiwania" -podkreślił Konrad Szymański.

wkt/PAP/rp.pl

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 2. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 3. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 4. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 5. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook