Jedynie prawda jest ciekawa

Szymański: Ostrożnie z euro!

16.07.2015

Obawiam się, ze unijna elity, do których należy Martin Schultz, zupełnie straciły kontakt z rzeczywistością - mówi Konrad Szymański, b. eurodeputowany PiS komentując niedawną propozycje szefa PE o utworzeniu wspólnego europejskiego rządu.

Nie rozumiem jak w sytuacji w której się dziś Unia znalazła, ktoś poważnie mógłby takie propozycje składać - mówi Szymański, podkreślając że po ostatnich wydarzeniach wokół kryzysu greckiego nie ma u z w Europie państwa, które by się na tak głęboka integrację zgodziło.
Nikt nie jest gotowy na to, żeby kluczowe decyzje dotyczące budżetu państwa zapadały w Brukseli ponad głowami demokratycznych rządów - mówi Konrad Szymański. Jak zauważa rozmówca Super Expressu Niemcy nigdy nie oddali się mrzonkom  o bezgranicznej europejskiej solidarności.

"Zawsze wierzyli w swoje siły, trzymali się swoich rachub politycznych i gospodarczych i na nich opierali swoje poczynania. Tak jest w przypadku Grecji i specjalnie się temu nie dziwię - mówi polityk.

Jak tłumaczy postawa Niemiec bierze się z stąd, że wpakowały się one w poważne kłopoty, budując strefę euro na słabych fundamentach.
"Te kraje reagują dziś nerwowo, ponieważ niepokój podatników w kraju łatwo przenosi się na sytuacje polityczną" -- zaznacza.

Dodaje też, że kraje Północy są na najlepszej drodze, by postawić pod znakiem zapytania cały proces integracji europejskiej.

"Są więc powody, do obaw, jeśli chodzi o przyszłość Unii. Ale nie tylko Grecja jest temu winna" - mówi Szymański.

"Gdyby ten rząd unijny kierował się tą samą polityką co Trojka, Unia nie przetrwałaby pięciu lat" - podkreśla. I apeluje: " Dlatego namawiałbym do ostrożności, jeśli chodzi o myślenie o Polsce w strefie euro. To wspólna waluta  umożliwiająca tani kredyt stała się jednym ze źródeł głębokiego zadłużenia krajów Południa. Wiedząc to wszystko lepiej z euro uważać, żebyśmy któregoś dnia nie znaleźli się w podobnej do Grecji sytuacji."

ansa/SE

[fot.ecrg.pl]

Warto poczytać

 1. Orbanwiki 17.01.2018

  „Węgrzy przyjęli 1300 uchodźców i deklarują gotowość przyjmowania kolejnych”. Orban oszukał Polaków?

  Lewicowo-liberalne media sugerują, iż zostaliśmy "zdradzeni” przez naszych bratanków.

 2. 1270ragazetawyborczakuczok 11.01.2018

  Maski Opadły. Gazeta Wyborcza piórem swojego publicysty otwarcie obraża 90 proc. Polaków

  - W żadną pracę z psychologiem nie uwierzę, dopóki to nerwowe "Wymię ojca" będzie poprzedzało każdy dojazd do progu – pisze w swoim artykule dla portalu „Gazety Wyborczej” Wojciech Kuczok, pisarz i publicysta gazety.

 3. nowacka10012018 10.01.2018

  Barbara Nowacka mówi, że zabijanie dzieci do 12 tygodnia ich życia to „europejski standard”

  – Nasza ustawa przywraca normalność. Dostęp do edukacji seksualnej, antykoncepcji, opieki medycznej, a także bezpiecznej i legalnej aborcji – to nie jest nic nadzwyczajnego, to europejskie standardy.

 4. pejzaz09012017 09.01.2018

  Pejzaż z upadkiem Ikara, czyli co zmienia rekonstrukcja rządu?

  Po rekonstrukcji rządu część prawej strony rozpacza i lamentuje w sieciach społecznościowych, niektóre koterie zdążyły już nawet wskazać, iż prezydent Andrzej Duda stoi po tej stronie, po której "stało ZOMO".

 5. 1270chinczxykias 28.12.2017

  Cejrowski: To najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Masowy zbrodniarz

  - Chiny, to najbardziej morderczy kraj na kuli ziemskiej. Tam przymusowo morduje się poczęte dzieci, jeżeli to jest drugie dziecko

 6. Tusk24112017 14.12.2017

  Nowa rola dla Tuska

  Zawsze powtarzałem, że polskie kino odniosło potężną stratę gdy Donald Tusk zdecydował się po 89 roku dążyć do kariery politycznej aniżeli filmowej.

 7. zosia05122017 05.12.2017

  Zdążyć z pomocą chorej dziewczynce. Wspieramy akcję #stawiamyzosienanogi

  Według większości specjalistów schorzenie miało sprawić, że dziewczynka nigdy nie będzie chodzić. Nigdy nie będzie samodzielna. A jednak pojawiła się nadzieja.

 8. 1270antypisa2 01.12.2017

  To się nazywa Targowica – przeciwnicy PiS od lat piszą donosy na Polskę do Europarlamentu.

  Jeden z twitterowych profili demaskujących działania opozycji opublikował listy, jakie obywatele Polski już kilka lat temu przesyłali do Parlamentu Europejskiego skarżąc się na łamanie demokracji w Polsce

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook