Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Szymański: ONZ konsekwentnie przeciw życiu

25.10.2015

We wrześniu br. w Genewie, Polska przedstawiła sprawozdanie z wykonywania Konwencji o prawach dziecka przed Komitetem Praw Dziecka ONZ. Komitet ten przyjmuje dokument zawierający ocenę wdrażania postanowień Konwencji przez dane państwo oraz zalecenia dla niego.

Komitet ten wezwał Polskę do likwidacji "okien życia" w których anonimowo pozostawiane są dzieci po ich urodzeniu się, gdy matki są przekonane, że nie dadzą rady zaopiekować się dzieckiem. Skala tego zjawiska nie jest duża. Wezwanie to jest tak absurdalne, że aż trudno uwierzyć, by mogło być prawdziwe.

Zdaniem Komitetu idea "okien życia" narusza prawo dziecka do tożsamości i tym samym jest niezgodna z Konwencją o prawach dziecka.

Na szczęście sugestie i zalecenia komitetu nie są wiążące dla państw. Jednak w kolejnym sprawozdaniu powinna znaleźć się informacja o realizacji zaleceń.

Bez wątpienia dziecko ma prawo do wiedzy o swojej tożsamości. W tym wypadku jednak chodzi o ratowanie wartości większej, życia dziecka. „Okna życia” powstały jako reakcja na porzucanie niemowląt po ich urodzeniu się,  na skutek czego dzieci najczęściej umierały. Nie można, zatem rezygnować z tej możliwości ze względu na dobro istotne, ale mniejsze, jakim jest ochrona jego tożsamości.

Na marginesie trzeba zauważyć, że Komitet Prawa dziecka ONZ  nigdy nie krytykował ONZ za zaangażowanie w promocję aborcji na świecie. To zatem pewna konsekwencja ideowa tego Komitetu, któremu nie przeszkadza aborcja, ale przeszkadzają mu „okna życia”, które życie niemowląt chronią.

Antoni Szymański 

[Fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. Stuhrok 24.10.2016

  Stuhr: Kaczyński jak Hitler

  Aktor przekonuje, że w naszym kraju panuje dyktatura.

 2. woler 24.10.2016

  Piotr Zaremba we "wSieci": "Wołyń" niepoprawny

  Polecamy esej poświęcony zamieszaniu po nowym filmie Wojciecha Smarzowskiego!

 3. lisisiew 24.10.2016

  Lisiewicz: Macierewicz ograniczył wpływ rosyjskiej agentury

  Dziennikarz "Gazety Polskiej" pisze o działaniach rosyjskich agentów w mediach.

 4. popopop 24.10.2016

  Terlikowska: Przybysz w końcu pęknie

  Małgorzata Terlikowska apeluje o modlitwę za kobietę, która dokonała aborcji.

 5. marcoashx 24.10.2016

  Król: Zastanawiam się nad zmianą płci

  "Jako kobieta mógłbym napisać takie rzeczy, które się w głowie nie mieszczą".

 6. piotrowiczSITVPINFO 24.10.2016

  Piotrowicz: Niezrozumiałe protesty kobiet

  Niezrozumiałe jest dla mnie, przeciwko czemu kobiety protestują, skoro nic się nie zmieniło. Przez 8 lat nie protestowały, a gdy rząd zapowiedział pomoc dla kobiet, które są w złej sytuacji to są protesty - twierdzi Stanisław Piotrowicz (PiS).

 7. maccc-st 24.10.2016

  Ziemkiewicz: Niech te baby ktoś pogoni

  W ciasnym przejściu, zrobi się jakiś ruch, panika i ktoś może zostać stratowany. Mam nadzieję, że siły porządkowe nie dopuszczą do tego.

 8. rzep-sat 24.10.2016

  Kuźmiuk: Ten koń już nie pociągnie protestów, czyli jeszcze raz o prezesie Rzeplińskim

  Już w połowie grudnia kończy się kadencja profesora Andrzeja Rzeplińskiego i huczne obchody 30-lecia powstania Trybunału Konstytucyjnego miały być okazją do pokazania sukcesów tego organu pod jego światłym kierownictwem.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook