Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański o Brexicie: Sama zasada wzajemności nie wystarczy

20.04.2017

Sama zasada wzajemności nie wystarczy, aby zagwarantować prawa obywateli UE na Wyspach - potrzebne jest zdefiniowanie zakresu tych praw w prawie unijnym - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański, który odpowiada za przygotowanie mandatu negocjacyjnego polskiego rządu ws. Brexitu

Szymański spotkał się w czwartek w Warszawie z głównym negocjatorem KE ds. Brexitu Michelem Barnierem. Odnosząc się do tej rozmowy podkreślił, że "Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw, jeśli chodzi o przedstawianie swoich oczekiwań" w stosunku do procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE, a co za tym idzie "stopień wzajemnego porozumienia jest bardzo wysoki". 

"We wszystkich najważniejszych sprawach doskonale rozumiemy motywy swojego stanowiska wzajemnie" - ocenił. 

"Zależy nam na tym, żeby nie tylko wytyczne, które kształtujemy na poziomie państw, ale również dyrektywy negocjacyjne Komisji Europejskiej zawierały wszystkie elementy ważne z naszego punktu widzenia i myślę, że jesteśmy tego bardzo bliscy" - dodał wiceszef MSZ ds. europejskich. 

Barnier przed wystąpieniem na posiedzenie sejmowej komisji ds. UE mówił dziennikarzom, że celem jego wizyty jest przedstawienie - w rozmowach z przedstawicielami rządów i parlamentów, ale także związków zawodowych i przedsiębiorców - warunków sukcesu negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Jak zaznaczył, najważniejszym priorytetem UE w negocjacjach z Wielką Brytanią będzie zabezpieczenie praw obywateli Unii Europejskiej. Pytany, w jaki sposób Polska będzie chciała zabezpieczyć te prawa Szymański powiedział PAP, że celem Polski w negocjacjach dotyczących praw obywateli UE mieszkających na Wyspach jest, aby "zakres tych praw był zdefiniowany w prawie unijnym, a nie mógł być zdefiniowany w sposób dowolny". 

"Sama zasada wzajemności, politycznie bardzo użyteczna, nie wystarczy - trzeba mieć jasność, czego ona dotyczy" - zaznaczył wiceminister. Odniósł się również do negocjacji dotyczących uregulowania brytyjskich zobowiązań finansowych wobec UE. Jak przekonywał, jeśli chodzi o porozumienie w tym zakresie, Polska rozumie "rozróżnienie zobowiązań politycznych, budżetowych czy prawnych". 

"Natomiast nam zależy na tym, żeby w każdym obszarze porozumienie było rzetelne, żeby było obiektywne. Nie o to chodzi, żeby na kimś się mścić czy też karać, co było na samym początku pewnym takim zaśpiewem niektórym polityków europejskich - Wielka Brytania nie ma powodu, żeby była karana za swój demokratyczny wybór - ale musi się wywiązać z zobowiązań, które zaciągnęła jako państwo członkowskie" - mówił wiceminister. Według Szymańskiego, rzetelne rozwiązanie tych dwóch kwestii - praw obywateli UE mieszkających na Wyspach i zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii wobec Brukseli - "pozwoli na to, by otworzyć nawet najbardziej ambitne projekty jeśli chodzi o przyszłe relacje, o zbliżenie między Wielką Brytanią a UE". 

"Polska jest tym zainteresowana żywotnie, żeby te nowe relacje były ambitne, były możliwie bliskie, ale oczywiście nie możemy sobie pozwolić na to, żeby to było bezwarunkowe" - zastrzegł. Przed posiedzeniem sejmowej komisji ds. UE dziennikarze pytali wiceszefa MSZ również o środowe doniesienia tabloidu "Daily Mail", według których brytyjska premier Theresa May w manifeście wyborczym Partii Konserwatywnej obieca, że zakończy swobodny przepływ osób z UE. 

"Rozumiemy logikę kampanii wyborczej, rozumiemy oczekiwania, natomiast dla nas najważniejsze jest to, co będzie przedmiotem negocjacji między UE a Wielką Brytanią" - skomentował te informacje Szymański. 

"Nie sądzę, aby powszechnym oczekiwaniem brytyjskiej gospodarki było zamknięcie granic" - zaznaczył. Wiceminister zastrzegł, że rozumie postulat "proporcjonalnej kontroli" migracji". Jednak, jak dodał, "nie może to w żaden sposób wpływać na prawa, które zostały już nabyte przez obywateli UE-27". "Ich prawa nie powinny być przez jakikolwiek akt polityczny jednostronny Wielkiej Brytanii" - podkreślił. 

Pytany o zapowiedź rozpisania w Wielkiej Brytanii wcześniejszych wyborów, Szymański przyznał, że "wybory zawsze mają w sobie element nieprzewidywalności". Dodał, że przyszły parlament będzie "znacznie bardziej zdominowany przez Partię Konserwatywną", ale z jego oceną trzeba będzie poczekać na to aż się zbierze. 

"Wtedy będziemy mogli się przyjrzeć temu, jaka większość w nim panuje, jakie większości - bo być może nie jedna większość będzie tam rządziła, być może różne większości będą w różnych sprawach zabierały głos" - powiedział wiceszef MSZ. Środowa wizyta Barniera w Polsce odbywa się przed zaplanowanym na 29 kwietnia unijnym szczytem, na którym szefowie państw i rządów "dwudziestki siódemki" przyjmą wytyczne do negocjacji warunków "rozwodu" Londynu ze Wspólnotą.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. tomaszewski18062018 19.06.2018

  J. Tomaszewski odpowiada K. Jandzie. Legendarny bramkarz wzywa Polaków do zrobienia tego samego!

  Krystyna Janda nie darzy przesadnym szacunkiem polskich kibiców.

 2. 1270rossijaasiuraek 14.06.2018

  Uwaga rodzice! Tak teraz młodzież kupuje narkotyki i przesyła sobie nagie zdjęcia

  Nie od dzisiaj wiadomo, że Internet, oprócz wielu niewątpliwych korzyści niesie za sobą mnóstwo zagrożeń. Przede wszystkim dla najmłodszych. Rodzice, często mimo szczerych chęci, nie są w stanie kontrolować wszystkiego, co w Sieci robią ich pociechy

 3. 1270rossijaas 14.06.2018

  Hit. Rosjanie znów malują trawę na zielono i wstawiają sztucznych kibiców

  Zachodnie sankcje są coraz dotkliwsze, rosyjska gospodarka jest w zapaści, stan życia Rosjan wyraźnie się pogarsza

 4. studenci13062018 13.06.2018

  Czego potrzebują strajkujący studenci? „Sałatek wegańskich, mleka sojowego i gier dla zabicia czasu”

  Do protestu warszawskich studentów, którzy nie zgadzają się z przygotowanym przez Jarosława Gowina projektem ustawy o uczelniach wyższych, dołączyli koledzy z Krakowa, Łodzi i Gdańska.

 5. 1270widzetas 13.06.2018

  „Kaczyński to marny przywódca, żaden mąż stanu” – polityczni przegrani oceniają prezesa PiS

  Jan Vincent Rostowski, Leszek Balcerowicz i Janusz Palikot, to postacie, które na trwałe spadły z firmamentu sceny politycznej, a ten ostatni, można to śmiało powiedzieć, przeszedł wręcz do politycznego niebytu. Nie dziwi zatem ich frustracja i niemożność pogodzenia się z tym stanem.

 6. 1270niesiooeks1206 12.06.2018

  Niesiołowski znowu w amoku nienawiści o TV Trwam: Zlikwidować tę antykatolicką sektę!

  Stefan Niesiołowski słynie z agresywnych, przepełnionych jadem i nienawiścią wypowiedzi. Znowu dał popis

 7. 1270waleknapolsacie1206 12.06.2018

  Wałęsa wspiera Jakiego! Ale Trzaskowskiego wspiera bardziej. Znowu "jest za, a nawet przeciw”

  Lech Wałęsa znowu wzniósł się na wyżyny logiki. Były prezydent, którego syn najprawdopodobniej będzie kandydatem PO na prezydenta Gdańska, postanowił zabrać głos w sprawie prezydentury Warszawy

 8. missmundial10062018 10.06.2018

  Gorąco? Co Wy wiecie o upale. To dopiero jest hot! Tak wygląda nowa „Miss Mundialu 2018”

  Mistrzostwa świata jeszcze się nie zaczęły, ale gorące serca kibiców już są rozgrzane do czerwoności.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook