Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański o Brexicie: Sama zasada wzajemności nie wystarczy

20.04.2017

Sama zasada wzajemności nie wystarczy, aby zagwarantować prawa obywateli UE na Wyspach - potrzebne jest zdefiniowanie zakresu tych praw w prawie unijnym - powiedział w czwartek PAP wiceszef MSZ Konrad Szymański, który odpowiada za przygotowanie mandatu negocjacyjnego polskiego rządu ws. Brexitu

Szymański spotkał się w czwartek w Warszawie z głównym negocjatorem KE ds. Brexitu Michelem Barnierem. Odnosząc się do tej rozmowy podkreślił, że "Polska jest jednym z najbardziej aktywnych państw, jeśli chodzi o przedstawianie swoich oczekiwań" w stosunku do procesu wychodzenia Wielkiej Brytanii z UE, a co za tym idzie "stopień wzajemnego porozumienia jest bardzo wysoki". 

"We wszystkich najważniejszych sprawach doskonale rozumiemy motywy swojego stanowiska wzajemnie" - ocenił. 

"Zależy nam na tym, żeby nie tylko wytyczne, które kształtujemy na poziomie państw, ale również dyrektywy negocjacyjne Komisji Europejskiej zawierały wszystkie elementy ważne z naszego punktu widzenia i myślę, że jesteśmy tego bardzo bliscy" - dodał wiceszef MSZ ds. europejskich. 

Barnier przed wystąpieniem na posiedzenie sejmowej komisji ds. UE mówił dziennikarzom, że celem jego wizyty jest przedstawienie - w rozmowach z przedstawicielami rządów i parlamentów, ale także związków zawodowych i przedsiębiorców - warunków sukcesu negocjacji pomiędzy UE a Wielką Brytanią. Jak zaznaczył, najważniejszym priorytetem UE w negocjacjach z Wielką Brytanią będzie zabezpieczenie praw obywateli Unii Europejskiej. Pytany, w jaki sposób Polska będzie chciała zabezpieczyć te prawa Szymański powiedział PAP, że celem Polski w negocjacjach dotyczących praw obywateli UE mieszkających na Wyspach jest, aby "zakres tych praw był zdefiniowany w prawie unijnym, a nie mógł być zdefiniowany w sposób dowolny". 

"Sama zasada wzajemności, politycznie bardzo użyteczna, nie wystarczy - trzeba mieć jasność, czego ona dotyczy" - zaznaczył wiceminister. Odniósł się również do negocjacji dotyczących uregulowania brytyjskich zobowiązań finansowych wobec UE. Jak przekonywał, jeśli chodzi o porozumienie w tym zakresie, Polska rozumie "rozróżnienie zobowiązań politycznych, budżetowych czy prawnych". 

"Natomiast nam zależy na tym, żeby w każdym obszarze porozumienie było rzetelne, żeby było obiektywne. Nie o to chodzi, żeby na kimś się mścić czy też karać, co było na samym początku pewnym takim zaśpiewem niektórym polityków europejskich - Wielka Brytania nie ma powodu, żeby była karana za swój demokratyczny wybór - ale musi się wywiązać z zobowiązań, które zaciągnęła jako państwo członkowskie" - mówił wiceminister. Według Szymańskiego, rzetelne rozwiązanie tych dwóch kwestii - praw obywateli UE mieszkających na Wyspach i zobowiązań finansowych Wielkiej Brytanii wobec Brukseli - "pozwoli na to, by otworzyć nawet najbardziej ambitne projekty jeśli chodzi o przyszłe relacje, o zbliżenie między Wielką Brytanią a UE". 

"Polska jest tym zainteresowana żywotnie, żeby te nowe relacje były ambitne, były możliwie bliskie, ale oczywiście nie możemy sobie pozwolić na to, żeby to było bezwarunkowe" - zastrzegł. Przed posiedzeniem sejmowej komisji ds. UE dziennikarze pytali wiceszefa MSZ również o środowe doniesienia tabloidu "Daily Mail", według których brytyjska premier Theresa May w manifeście wyborczym Partii Konserwatywnej obieca, że zakończy swobodny przepływ osób z UE. 

"Rozumiemy logikę kampanii wyborczej, rozumiemy oczekiwania, natomiast dla nas najważniejsze jest to, co będzie przedmiotem negocjacji między UE a Wielką Brytanią" - skomentował te informacje Szymański. 

"Nie sądzę, aby powszechnym oczekiwaniem brytyjskiej gospodarki było zamknięcie granic" - zaznaczył. Wiceminister zastrzegł, że rozumie postulat "proporcjonalnej kontroli" migracji". Jednak, jak dodał, "nie może to w żaden sposób wpływać na prawa, które zostały już nabyte przez obywateli UE-27". "Ich prawa nie powinny być przez jakikolwiek akt polityczny jednostronny Wielkiej Brytanii" - podkreślił. 

Pytany o zapowiedź rozpisania w Wielkiej Brytanii wcześniejszych wyborów, Szymański przyznał, że "wybory zawsze mają w sobie element nieprzewidywalności". Dodał, że przyszły parlament będzie "znacznie bardziej zdominowany przez Partię Konserwatywną", ale z jego oceną trzeba będzie poczekać na to aż się zbierze. 

"Wtedy będziemy mogli się przyjrzeć temu, jaka większość w nim panuje, jakie większości - bo być może nie jedna większość będzie tam rządziła, być może różne większości będą w różnych sprawach zabierały głos" - powiedział wiceszef MSZ. Środowa wizyta Barniera w Polsce odbywa się przed zaplanowanym na 29 kwietnia unijnym szczytem, na którym szefowie państw i rządów "dwudziestki siódemki" przyjmą wytyczne do negocjacji warunków "rozwodu" Londynu ze Wspólnotą.

wkt/PAP

[fot. fratria]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook