Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Niemcy uważnie liczą swoje interesy

20.10.2012

Kasy pożyczkowe, podobne do naszych SKOK-ów, nie chcą unijnego nadzoru i dlatego Kanclerz Merkel chce korekty tych planów. Unia bankowa jest też elementem przetargu miedzy Niemcami, a Francją - mówi europoseł PiS Konrad Szymański w rozmowie z portalem wPolityce.pl, wyjaśniając przyczyny niespodziewanego spowolnienia ze strony Niemiec procesu wdrażania Unii Bankowej, czyli oddania władzy nad bankami unijnemu centrum.

"Unia bankowa jest też elementem przetargu miedzy Niemcami, a Francją. Niemcy także przy tej okazji chcą uzyskać więcej kompetencji w zakresie zarządzania gospodarczego dla Brukseli. Francja przed tym się broni. Polska znów nie ma zdania. Natomiast nasz kraj powinien nie tylko popierać ograniczenia koncentracji władzy Brukseli w sprawach np. budżetowych, nie tylko popierać ograniczenie zakresu działania unii bankowej, ale w ogóle odrzucać udział w tej unii. Unia bankowa oznacza migrację ryzyka bankowego z krajów zagrożonych do Polski oraz migrację kompetencji polskiego, efektywnego KNF do Brukseli. To nonsens" - wyjaśnia europoseł.

Konrad Szymański komentuje też postępującą razem z kryzysem próbę jeszcze większego nasycenia unii unią i ciągłe dążenie do stworzenia unii politycznej:

"Ciągłe mówienie o tym, że jedyną receptą na kryzys jest "więcej Europy", po tych wszystkich kłopotach z ratyfikacjami kolejnych traktatów, robi wrażenie, jakby ktoś chciał sprowokować jak najwięcej państw do opuszczenia UE. Wielka Brytania jest już na tym kursie. To nie ma nic wspólnego z racjonalnym rozwiązywaniem problemów strefy euro. Oczywiście, odgrywa tu wielką rolę parkinsonowskie trzymanie się własnych stanowisk i instytucji".

Zdaniem europosła Szymańskiego, powinniśmy aktywnie bronić polskiej racji stanu.

"Naszą racją stanu jest zachowanie wspólnego rynku w UE i powstrzymanie wszelkich ingerencji w naszą politykę podatkową, monetarną, społeczną i budżetową. To nie Bruksela i harmonizacja, ale konkurencja tych polityk, czyli konkurencja, jest najlepszym środkiem odbudowy gospodarczej w Europie. Powinniśmy w tej sprawie zachować zdolność koalicyjną z krajami Europy Środkowej i krajami Europy Północnej, w tym z krajami Skandynawii i Wielką Brytanią. Te propagandowe ataki na Londyn, obliczone tylko i wyłącznie na użytek krajowej walki z PiS, są jaskrawym przejawem przedkładania interesów partyjnych nad interes kraju na scenie europejskiej. PO i rząd chcą wmówić Polakom, że jedynym krajem zmierzającym do mniejszego budżetu jest Anglia. W rzeczywistości do niedawna wszystkie, a dziś przygniatająca większość krajów chcących ograniczenia budżetu jest rządzona przez międzynarodówkę, do której należy PO - dotyczy to Austrii, Finlandii, Niemiec, Luksemburga, Holandii, czyli głównych oponentów dużego budżetu, który zaproponowała Komisja Europejska".

Cały wywiad na portalu wPolityce.pl
kop
[fot. redakcja]

Warto poczytać

 1. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 2. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 3. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 4. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 5. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

 6. amnesty-international-5072018-r 05.07.2018

  Nie mogli się zaangażować w sprawę Alfiego Evansa, ale nie mieli obiekcji przed protestami pod SN. Jaki jest prawdziwy cel Amnesty International?

  Emocje związane z ustawą o Sądzie Najwyższym oraz odwołaniem sędzi Małgorzaty Gersdorf ze stanowiska Pierwszej Prezes SN przyciągnęły uwagę wielu ludzi

 7. 1270hejtlis 04.07.2018

  Tomasz Lis wyzywa premiera Morawieckiego. Pinokiusz przechodzi samego siebie

  Tomasz Lis, to bez wątpienia przykład „dziennikarza zaangażowanego”. Nic dziwnego – za swoje zaangażowanie dostaje sute wynagrodzenie od niemiecko-szwajcarskiego wydawcy „Newsweeka”, który skoro płaci, to wymaga.

 8. 1270gasiukpawlowicz222 03.07.2018

  Nie ma Petru, a gafa goni gafę. Nowoczesna nie potrafi poprawnie wpisać nazwy kraju

  Nieznajomość ortografii, zwykła niechlujność czy może brak elementarnego szacunku dla ojczyzny? Nowoczesna znowu poraża błędami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook