Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Niemcy uważnie liczą swoje interesy

20.10.2012

Kasy pożyczkowe, podobne do naszych SKOK-ów, nie chcą unijnego nadzoru i dlatego Kanclerz Merkel chce korekty tych planów. Unia bankowa jest też elementem przetargu miedzy Niemcami, a Francją - mówi europoseł PiS Konrad Szymański w rozmowie z portalem wPolityce.pl, wyjaśniając przyczyny niespodziewanego spowolnienia ze strony Niemiec procesu wdrażania Unii Bankowej, czyli oddania władzy nad bankami unijnemu centrum.

"Unia bankowa jest też elementem przetargu miedzy Niemcami, a Francją. Niemcy także przy tej okazji chcą uzyskać więcej kompetencji w zakresie zarządzania gospodarczego dla Brukseli. Francja przed tym się broni. Polska znów nie ma zdania. Natomiast nasz kraj powinien nie tylko popierać ograniczenia koncentracji władzy Brukseli w sprawach np. budżetowych, nie tylko popierać ograniczenie zakresu działania unii bankowej, ale w ogóle odrzucać udział w tej unii. Unia bankowa oznacza migrację ryzyka bankowego z krajów zagrożonych do Polski oraz migrację kompetencji polskiego, efektywnego KNF do Brukseli. To nonsens" - wyjaśnia europoseł.

Konrad Szymański komentuje też postępującą razem z kryzysem próbę jeszcze większego nasycenia unii unią i ciągłe dążenie do stworzenia unii politycznej:

"Ciągłe mówienie o tym, że jedyną receptą na kryzys jest "więcej Europy", po tych wszystkich kłopotach z ratyfikacjami kolejnych traktatów, robi wrażenie, jakby ktoś chciał sprowokować jak najwięcej państw do opuszczenia UE. Wielka Brytania jest już na tym kursie. To nie ma nic wspólnego z racjonalnym rozwiązywaniem problemów strefy euro. Oczywiście, odgrywa tu wielką rolę parkinsonowskie trzymanie się własnych stanowisk i instytucji".

Zdaniem europosła Szymańskiego, powinniśmy aktywnie bronić polskiej racji stanu.

"Naszą racją stanu jest zachowanie wspólnego rynku w UE i powstrzymanie wszelkich ingerencji w naszą politykę podatkową, monetarną, społeczną i budżetową. To nie Bruksela i harmonizacja, ale konkurencja tych polityk, czyli konkurencja, jest najlepszym środkiem odbudowy gospodarczej w Europie. Powinniśmy w tej sprawie zachować zdolność koalicyjną z krajami Europy Środkowej i krajami Europy Północnej, w tym z krajami Skandynawii i Wielką Brytanią. Te propagandowe ataki na Londyn, obliczone tylko i wyłącznie na użytek krajowej walki z PiS, są jaskrawym przejawem przedkładania interesów partyjnych nad interes kraju na scenie europejskiej. PO i rząd chcą wmówić Polakom, że jedynym krajem zmierzającym do mniejszego budżetu jest Anglia. W rzeczywistości do niedawna wszystkie, a dziś przygniatająca większość krajów chcących ograniczenia budżetu jest rządzona przez międzynarodówkę, do której należy PO - dotyczy to Austrii, Finlandii, Niemiec, Luksemburga, Holandii, czyli głównych oponentów dużego budżetu, który zaproponowała Komisja Europejska".

Cały wywiad na portalu wPolityce.pl
kop
[fot. redakcja]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook