Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: "Nie ma odpowiedzi na atak na małżeństwo"

31.01.2013

Nie ma odpowiedzi na atak na małżeństwo - ubolewa w wywiadzie Antoni Szymański, socjolog, członek Zespołu ds. Rodziny Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski. W rozmowie wskazuje też, co trzeba robić żeby ochronić rodzinę - najlepsze środowisko urodzenia i kształtowania człowieka.

KAI: Sejm odrzucił w ubiegłym tygodniu projekty dotyczące związków partnerskich. Są już jednak zapowiedzi zgłoszenia podobnych projektów w najbliższym czasie. Jakie problemy to rodzi?

Antoni Szymański: Mamy do czynienia z podważaniem szczególnego statusu podstawowych wspólnot, jakimi są małżeństwo i rodzina. Od kilkunastu dni trwa promocja związków partnerskich i kwestionowanie szczególnej roli małżeństwa. Nie chodzi tylko o same projekty, ale też niezwykle aktywny lobbing środowisk, które są zainteresowane nimi oraz silne wsparcie tych środowisk ze strony wielu mediów, bez ukazywania zagrożeń, jakie niosą. Tymczasem środowiska, które doceniają znaczenie rodziny opartej na małżeństwie kobiety i mężczyzny, milczą. To zgubne milczenie. W demokracji nie zawsze wygrywa większość. Sukces często osiągają dobrze zorganizowane mniejszości, zwłaszcza, jeśli mają duże poparcie mediów. To jest właśnie ta sytuacja, o której E. Burke mówił: „Do triumfu zła potrzeba tylko, aby dobrzy ludzie nic nie robili”.

KAI: Co zatem powinna zrobić większość?

Artykułować publicznie swoje poglądy i przekonania, oczywiście zawsze spokojnie, kulturalnie i merytorycznie. Często spotykam się z przedstawicielami różnych organizacji pozarządowych – świeckich i katolickich. Od wielu z nich słyszę słowa bezradności i zaniepokojenia, że źle się dzieje w tej kwestii, ale na pytanie czy przeprowadzili dyskusję na ten temat, wydali stanowisko, zaprezentowali je radnym czy posłom oraz mediom, otrzymuję odpowiedź negatywną. Tymczasem sprawa ewentualnej legalizacji związków partnerskich (również jednopłciowych) jest tak fundamentalna, że koniecznie należy brać udział w toczącej się dyskusji, docierać do różnych środowisk i mediów. Gdzie jest głos tysięcy organizacji prorodzinnych czy zajmujących się wspieraniem wychowania dzieci? Gdzie są głosy naukowców, psychologów, pedagogów, socjologów, którzy przez całe swoje zawodowe życie mówili, że rodzina jest wspólnotą podstawową, najlepiej realizującą potrzeby swoich członków? Bez aktywnej obrony małżeństwa oraz opartej na nim rodziny nastąpią głębokie zmiany w tym obszarze. Ich negatywne skutki spowodują, że będziemy mieli sporo pracy i kosztów, aby je niwelować. Znacznie lepiej jest wcześniej zapobiegać zagrożeniom. Oczywiście sprawa wymaga odpowiedniego przygotowania i wiedzy, ponieważ problem nie jest prosty, co pokazała dyskusja w Sejmie, niejednokrotnie prowadzona na niskim poziomie.

KAI: Promotorzy związków partnerskich powołują się często na prawo do równego traktowania małżeństwa i związku partnerskiego, czy jest to uzasadnione?

To właśnie jest centralny problem, a nie kwestia ewentualnej adopcji dzieci przez pary jednopłciowe, choć to także sprawa bardzo poważna. Jesteśmy w fazie dyskusji o tym czy chcemy, aby podstawową wspólnotą osób dorosłych było małżeństwo, jako fundament dla rodziny, czy alternatywnie znacznie słabsze, łatwo zawiązywane i rozwiązywane związki partnerskie? Jeśli pragniemy stabilności dla naszych dzieci i dla nas samych, to wspierajmy małżeństwo i opartą na nim rodzinę – one sprawdziły się poprzez wieki. Niewątpliwie stworzenie alternatywy w postaci związków partnerskich osłabi rolę małżeństwa i rodziny, a przecież już dzisiaj mówimy, że są w kryzysie. W efekcie dzieci będą wychowywane w coraz mniej stabilnych związkach, zwiększy się odsetek wychowanych przez samotnych rodziców, (co generuje problemy emocjonalne, wychowawcze, ubóstwo, trudności edukacyjne itd.). Trzeba zatem powiedzieć jasno, że z punktu widzenia potrzeb dzieci czy demografii (więcej dzieci rodzi się w stabilnych związkach) trzeba stawiać na sprawdzoną wspólnotę, jaką jest małżeństwo kobiety i mężczyzny oraz zbudowana na nim rodzina. Tę podstawową komórkę społeczną należy wzmacniać, a nie ograniczać jej szczególną rolę. Nie oznacza to, że nie trzeba rozwiązywać problemów osób, które nie wybrały życie w małżeństwie (np. dotyczących informacji o zdrowiu partnera), ale do tego nie są potrzebne związki partnerskie. Państwo we własnym interesie powinno przede wszystkim ochraniać małżeństwo, jako związek kobiety i mężczyzny ze względu na funkcje, jakie ono spełnia: prokreacyjną, socjalizacyjną opiekuńczo-wychowawczą wobec dzieci czy materialno-ekonomiczną. To wspieranie tradycyjnie rozumianej, naturalnej rodziny i związku małżeńskiego po prostu się społeczeństwu opłaca. 

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że w obecnej polityce społecznej państwa szczególnie wspierane są rodziny niepełne, a nie oparte na trwałym małżeństwie. Zauważmy, że rodziny niepełne mają uprawnienia do rozliczania podatku dochodowego z dzieckiem (małżeństwa z dziećmi go nie mają). Zapewnia się im pierwszeństwo w uzyskaniu miejsca w żłobkach i przedszkolach, lepsze warunki korzystania np. z kredytu rodzina na swoim itd. Następstwem tego jest rosnąca liczba dzieci wychowywanych przez samotnego rodzica, najczęściej tylko przez matki. Zatem już od pewnego czasu idziemy w niedobrym kierunku.

KAI/run

fot. sxc.hu

Warto poczytać

 1. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 2. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 3. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 4. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 5. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 6. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 7. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 8. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook