Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: Nie Bruksela dyktuje warunki

14.05.2013

Rozmowa z europosłem PiS Konradem Szymańskim.

Stefczyk.info: Jerzy Buzek był w poniedziałek pytany o wywiad Jose Barroso, w którym on zapowiedział powstanie w Unii federacji oraz nowych zasad integracji. Buzek mówił, że wiele podobnych decyzji już podjęto, ale nie mówi się o nich jeszcze głośno. W tym kontekście wymienił m.in. powołanie "czegoś w rodzaju rządu strefy euro, zaczynając od ministra finansów, a potem ministra gospodarki". Pan słyszał o takich decyzjach?

Konrad Szymański: Te słowa do gigantyczne nieporozumienie. Tylko brukselski establishment myśli obecnie o federalizacji Unii Europejskiej oraz podobnych krokach. Nie znam żadnego państwa członkowskiego, w którym pomysł czy plan powstania federacji mógłby zostać przyjęty w drodze ratyfikacji traktatu. A nowy traktat jest niezbędny, by federację stworzyć. Jeśli ktoś dziś chce zapętlenia, zagmatwania sytuacji w UE powinien zaproponować nowy traktat z propozycją budowy federacji w UE. Wtedy zapewne będziemy mieli błędne koło tego typu dyskusji. To może zająć nam 5 czy nawet 10 lat. Obecnie strefa euro potrzebuje szybkich decyzji. Niektóre gospodarki są na skraju bankructwa. Opowiadanie o perspektywie wielkiej federacji jest dalece bezproduktywne. Jeśli ktoś popiera tego typu plany, to świadomie lub nie wspiera scenariusz radykalnej dekompozycji tego organizmu.

Dlaczego?

Jeśli ktoś obecnie zaproponuje krajom członkowskim UE scenariusz budowy federacji, nowego traktatu zakładającego silnie pogłębioną integrację europejską z budową jakiegoś nowego organu nadzorującego z Brukseli to przyłoży rękę do przyspieszenia rozpadu UE. Jeśli ktoś by chciał, żeby Unia trwała, czym prędzej powinien oddzielić dyskusję o przyszłości UE od dyskusji na temat strefy euro. Ona dziś ma swoje wewnętrzne problemy, które nie są problemami Unii. Wewnętrzne problemy strefy euro mogą jednak zagrozić całej Wspólnocie.

Elity brukselskie mogą same zacząć działać na rzecz budowy unii politycznej?

Nie, establishment brukselski dużo gada, ale jego wpływ na rzeczywistość maleje z każdym miesiącem. Z tym wiążą się również kolejne wyzwania. Widać, że cugle europejskie coraz mocniej są brane w ręce krajów północy, w szczególności Niemiec. To przyniesie swoje skutki, wzmocni również ryzyko dekompozycji Unii. Z całą jednak pewnością to nie Bruksela dziś dyktuje cokolwiek. W tym sensie wystąpienie Barroso i chór jego popleczników, który było słychać po jego wywiadzie, jest coraz mocniej oderwany od rzeczywistości.

Może Niemcom się opłaca przejąć brukselskie elity?

Niemcy nie będą sobie zawracali głowy instytucjami unijnymi. Sądzę, że nieuchronne jest, że oni będą chcieli tworzyć nowe instytucje, osobny system władzy, w szczególności adresowany do krajów strefy euro. Jednak to jest problem strefy euro, to nie jest nasze zmartwienie. My musimy się jedynie trzymać od tej strefy euro z daleka. Jeśli zaczniemy się do niej zbliżać, jej problemy staną się naszymi. Z uwagi na konieczność wydawania kolejnych kwot na utrzymanie stabilności strefy euro Niemcy będą próbowały sięgać po władzę polityczną, budżetową, gospodarczą przynajmniej w strefie euro. To jest konieczne, ponieważ łożenie na euroland jest coraz trudniej wytłumaczyć niemieckiemu społeczeństwu. Sądzę jednak, że to się zakończy źle. W krajach południa nie widzę bowiem żadnego zainteresowania oddaniem władzy. Polska od tego wszystkiego powinna się trzymać z daleka.

Rozmawiał TK
[Fot. European People's Party/Wikiedia.org na lic. CC BY 2.0]

Warto poczytać

 1. 1270lisior 23.03.2018

  Tomasz Lis odleciał – wieszczy koniec „dobrej zmiany” i namawia do buntu

  Wystarczy spojrzeć na twitterowy profil Tomasza Lisa, na którym redaktor naczelny Newsweeka, jak dziecko emocjonuje się „ustępstwami: PiS-u i zachęca do walki.

 2. trisomia2122032018 22.03.2018

  ONZ i Human Rights Watch nawołują do zabijania dzieci. Dlaczego?

  Kolejna kompromitacja organizacji pozarządowych zajmujących się prawami człowieka. Chcą chronić tylko wybranych

 3. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 4. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 5. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 6. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 7. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 8. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook