Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: najpierw gwarancje potem integracja

15.04.2014

„Rządzący chcą budować w ciemno instytucje, a potem liczyć na to, że będą działały one zgodnie z naszymi oczekiwaniami” - mówi portalowi Stefczyk.info Konrad Szymański.

Stefczyk.info: politycy PO coraz częściej przekonują, że w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę powinno nastąpić wzmocnienie integracji w UE. Rafał Grupiński mówił o potrzebie koordynacji działań w ramach polityki obronnej, a Donald Tusk mówił o dążeniu do federalizacji Unii. Czy reakcja UE ws. ukraińskiej uzasadnia dalszą integrację?

Konrad Szymański, europoseł PiS: Kraje takiej jak Polska, kraje graniczne UE, powinny być zainteresowane budowaniem wspólnych instytucji, o ile będzie pewność, że one będą wzmacniały nasze bezpieczeństwo. Dziś takich gwarancji nie ma. My powinniśmy więc warunkować zgodę na zmiany instytucjonalne, na poszerzenie wspólnej warstwy kompetencji, wspólną polityką. Jeśli będziemy mieli wspólne cele, wspólne wartości, wspólną politykę, wtedy będziemy mogli posunąć się dalej i ją usztywniać wspólnymi instytucjami.

Czym ten scenariusz różni się od propozycji rządzących?

Mam wrażenie, że premier Donald Tusk, przewodniczący Grupiński chcą dokładnie odwrotnej kolejności. Oni chcą budować w ciemno instytucje, a potem liczyć na to, że będą działały one zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wydaję mi się, że dziś takiej pewności mieć nie można. Radziłbym więc ostrożność. Innym problemem jest to, że gdy różni politycy unijni mówią o pomyśle wspólnej polityki obronnej mają na myśli często zupełnie różne projekty.

Jakie?

To może być anglosaski model, którego celem jest uzyskanie synergii i komplementarności z siłami NATO. Sojusz jest obecnie jedyną organizacją świata zachodniego, która ma realne zdolności obronne i wojskowe. Jednak część polityków Europy kontynentalnej w polityce obronnej widzi konkurencje dla NATO. To jest bardzo szkodliwy dla Polski scenariusz.

Co nam grozi w takiej sytuacji?

Jedynym celem tego rozwiązania jest rozchwianie i tak niezbyt silnych instytucji militarnych, obronnych świata zachodniego.

Co na brukselskich „korytarzach” słychać obecnie o Europie Środkowej? Czy unijni politycy traktują ją podmiotowo, czy jako „mięso armatnie”?

Sądzę, że w wyobraźni geograficznej, czy geopolitycznej świata zachodniego Europa Środkowa jest tam, gdzie była. Nic się nie zmieniło. Europa jest na trudnych wschodnich peryferiach integracji. Jednak to, co się zmieniło, to oczekiwania wobec państw, które chcą mieć silną pozycję w UE. Do rządzących w Paryżu, Brukseli, Berlina itd. dotarło przekonanie, że zdolność do wywiązywania się ze zobowiązań, do realizowania polityki na wschodzie warunkuje pozycję w całej UE. Jeśli więc Niemcy chcą ogrywać jakąś rolę w UE, muszą udowodnić również na Wschodzie swoją zdolność do przywództwa. W tym sensie ton niektórych polityków europejskich jest dla nas bardziej zrozumiały, bardziej ambitny. Jednak nie dlatego, że zmieniło się podejście do samej Europy Środkowej, ale dlatego, że zmieniło się coś w postrzeganiu własnej roli najważniejszych państw.

To dobrze?

To jest oczywiście pozytywna zmiana, ale trzeba pamiętać, że to nie jest zmiana dotycząca postrzegania Europy Środkowej. To jest raczej szansa na wykorzystanie synergii, jaka zachodzi między naszymi krajami.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. czeslawakwoka150302018 15.03.2018

  „Chciałam dać Czesławie szansę, aby opowiedziała swoją historię. To jest też opowieść innych ofiar”

  Czesława Kwoka miała 14 lat, gdy razem z mamą przyjechała pierwszym transportem z Zamojszczyzny do Auschwitz.

 2. 1270tomaszlis 12.03.2018

  Lis pomawiał córkę prezydenta, dzisiaj pluje jadem na Andrzeja Dudę. Nigdy się nie nauczy?

  Z opluwania polityków obozu rządzącego Tomasz Lis zrobił sposób na istnienie medialne

 3. 1270michalik 26.02.2018

  Eliza Michalik znowu jątrzy. Na zlecenie Moskwy? Obraża Lecha i Jarosława Kaczyńskiego oraz miliony Gruzinów

  Dziennikarka „Superstacji” Eliza Michalik pozazdrościła chyba sławy Tomaszowi Lisowi i od pewnego czasu za wszelką cenę chce być jednym z najbardziej kontrowersyjnych głosów polskiego Twittera

 4. 1270grubszybolek 23.02.2018

  Wałęsa znowu odleciał. Kreuje się na Męża Opatrznościowego, który powstrzyma PiS

  „Wzywam wszystkie siły opozycyjne do współpracy. Tylko zjednoczeni możemy pokonać PiS. Lech Wałęsa.”

 5. szacki21022018 21.02.2018

  Niedouczenie czy niebezpieczne manipulacje? Szacki dla Polityki komentuje nowelę ustawy o IPN

  Wojciech Szacki, redaktor „Polityki”, napisał na swoim blogu notkę dotyczącą nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Reklamował ją później na Twitterze słowami: „Ustawa jest idiotyczna, ale i groźna, bo służy nie historii, lecz jej wulgaryzacji”.

 6. BayernTT 14.02.2018

  Ten wpis przejdzie do historii! Zobacz jak Bayern Monachium odpowiedział na piosenkę Lady Gagi!

  Są takie reakcje, które na długi czas zapadną w głęboką pamięć internautom. Jedną z nich z pewnością będzie wpis na profilu Bayernu Monachium, w którym pojawił się... Robert Lewandowski!

 7. 1270poselfaszytawglisa 14.02.2018

  Znowu kłamią. Lis i Piechociński w obrzydliwy sposób szkalują posła, rozpowszechniając fake newsa

  Ludzka podłość nie zna granic. Tomasz Lis i Janusz PIechociński bezrefleksyjnie podali dalej fake newsa robiącego z posła nazistę

 8. 1270mumin 13.02.2018

  To zdjęcie mówi o Rosji więcej niż niejedna analiza

  To miało być zwyczajne spotkanie polskiego Konsula Generalnego w Kaliningradzie z przedstawicielem tamtejszej placówki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook