Jedynie prawda jest ciekawa


Szymański: najpierw gwarancje potem integracja

15.04.2014

„Rządzący chcą budować w ciemno instytucje, a potem liczyć na to, że będą działały one zgodnie z naszymi oczekiwaniami” - mówi portalowi Stefczyk.info Konrad Szymański.

Stefczyk.info: politycy PO coraz częściej przekonują, że w reakcji na agresję Rosji na Ukrainę powinno nastąpić wzmocnienie integracji w UE. Rafał Grupiński mówił o potrzebie koordynacji działań w ramach polityki obronnej, a Donald Tusk mówił o dążeniu do federalizacji Unii. Czy reakcja UE ws. ukraińskiej uzasadnia dalszą integrację?

Konrad Szymański, europoseł PiS: Kraje takiej jak Polska, kraje graniczne UE, powinny być zainteresowane budowaniem wspólnych instytucji, o ile będzie pewność, że one będą wzmacniały nasze bezpieczeństwo. Dziś takich gwarancji nie ma. My powinniśmy więc warunkować zgodę na zmiany instytucjonalne, na poszerzenie wspólnej warstwy kompetencji, wspólną polityką. Jeśli będziemy mieli wspólne cele, wspólne wartości, wspólną politykę, wtedy będziemy mogli posunąć się dalej i ją usztywniać wspólnymi instytucjami.

Czym ten scenariusz różni się od propozycji rządzących?

Mam wrażenie, że premier Donald Tusk, przewodniczący Grupiński chcą dokładnie odwrotnej kolejności. Oni chcą budować w ciemno instytucje, a potem liczyć na to, że będą działały one zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Wydaję mi się, że dziś takiej pewności mieć nie można. Radziłbym więc ostrożność. Innym problemem jest to, że gdy różni politycy unijni mówią o pomyśle wspólnej polityki obronnej mają na myśli często zupełnie różne projekty.

Jakie?

To może być anglosaski model, którego celem jest uzyskanie synergii i komplementarności z siłami NATO. Sojusz jest obecnie jedyną organizacją świata zachodniego, która ma realne zdolności obronne i wojskowe. Jednak część polityków Europy kontynentalnej w polityce obronnej widzi konkurencje dla NATO. To jest bardzo szkodliwy dla Polski scenariusz.

Co nam grozi w takiej sytuacji?

Jedynym celem tego rozwiązania jest rozchwianie i tak niezbyt silnych instytucji militarnych, obronnych świata zachodniego.

Co na brukselskich „korytarzach” słychać obecnie o Europie Środkowej? Czy unijni politycy traktują ją podmiotowo, czy jako „mięso armatnie”?

Sądzę, że w wyobraźni geograficznej, czy geopolitycznej świata zachodniego Europa Środkowa jest tam, gdzie była. Nic się nie zmieniło. Europa jest na trudnych wschodnich peryferiach integracji. Jednak to, co się zmieniło, to oczekiwania wobec państw, które chcą mieć silną pozycję w UE. Do rządzących w Paryżu, Brukseli, Berlina itd. dotarło przekonanie, że zdolność do wywiązywania się ze zobowiązań, do realizowania polityki na wschodzie warunkuje pozycję w całej UE. Jeśli więc Niemcy chcą ogrywać jakąś rolę w UE, muszą udowodnić również na Wschodzie swoją zdolność do przywództwa. W tym sensie ton niektórych polityków europejskich jest dla nas bardziej zrozumiały, bardziej ambitny. Jednak nie dlatego, że zmieniło się podejście do samej Europy Środkowej, ale dlatego, że zmieniło się coś w postrzeganiu własnej roli najważniejszych państw.

To dobrze?

To jest oczywiście pozytywna zmiana, ale trzeba pamiętać, że to nie jest zmiana dotycząca postrzegania Europy Środkowej. To jest raczej szansa na wykorzystanie synergii, jaka zachodzi między naszymi krajami.

Rozmawiał TK
[Fot. PAP/Jakub Kamiński]

Warto poczytać

 1. sleeping-giants-18072018 18.07.2018

  Zastraszali firmy bo chcieli zniszczyć prawicowe media. Działalność lewicowej grupy została zdemaskowana

  Prawicowy portal Daily Caller ujawnił tożsamość założyciela organizacji Sleeping Giants, zajmującej się zastraszaniem firm zamieszczających reklamy w prawicowych mediach. Okazało się, że jej założyciel, Matt Rivitz, sam jest pracownikiem przemysłu reklamowego

 2. 1270SZTUCZNEMIESKO 18.07.2018

  Zgroza. Już za kilka lat w restauracjach będziemy jeść sztuczne mięso

  Świat stanął na głowie. Choć tę tendencję obserwujemy na wielu płaszczyznach, to jednak ostatnie dokonania holenderskich naukowców napawają nas przerażeniem. Tamtejsza spółka zaprezentowała pierwszego hamburgera, do którego mięso wyprodukowano w laboratorium

 3. 1270lenin12 17.07.2018

  Rosyjski zbrodniarz twarzą reklamy polskiej firmy. Przesadzili

  Lenin, to wbrew komunistycznej propagandzie, jeden z najkrwawszych dyktatorów ubiegłego stulecia.

 4. stop-pedofilii-14072018 14.07.2018

  Czy to krok w celu akceptacji pedofilii? Amerykańska strona internetowa chce zmiany słowa "pedofil" bo jest obraźliwie

  Thepreventionproject.org to strona internetowa o charakterze profilaktycznym, która zajmuje się badaniem oraz pomocą osobom, które posiadają skłonności pedofilskie

 5. 1270tuseksmieszek 13.07.2018

  Tusk wyśmiany przez amerykańskich dziennikarzy. Mocny komentarz Antoniego Macierewicza

  Donald Tusk chyba nie zdaje sobie sprawy z faktu, że w Europie niewielu traktuje go poważnie. Choć wielokrotnie dano mu to odczuć, on niezrażony stara się pokazac, że jest politykiem „z pierwszej ligi”. Próbował to udowodnić, pouczając Donalda Trumpa

 6. walesa02022018 09.07.2018

  Czy to atak sztabu wyborczego PO? Przychylne dla Jarosława Wałęsy komentarze pochodzą z tego samego komputera

  Zobacz zdjęcie z komentarzami dla Jarosława Wałęsy

 7. 1270prezydentandrzejwolyn 09.07.2018

  Prezydent oddający hołd wymordowanym Polakom? Dla lewactwa to powód do śmiechu!

  Trudno o większe zezwierzęcenie, niż wyśmiewanie się z osoby, która oddaje hołd ofiarom ludobójstwa. Jednak to, co dla przyzwoitych ludzi jest niedopuszczalne, dla wielu, wychowanych na publicystyce wiadomej gazety, jest rzeczą naturalną

 8. 1270jaroslawkacz1 06.07.2018

  Ordynarny atak na Jarosława Kaczyńskiego. „Totalni”, chcą „odstrzelić” prezesa PiS

  Opozycjo, opamiętaj się, bo może dojść do tragedii

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook